Унгарският министър-председател Виктор Орбан направи пряка връзка между имиграцията и нападението срещу коледен базар в германския град Магдебург, където мъж с автомобил уби най-малко петима души и рани над 200 други, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
По време на рядка поява пред независими медии в Будапеща Орбан изрази съчувствието си към семействата на жертвите на снощното нападение, което той определи като "терористичен акт". Освен това той намекна, че миграционната политика на ЕС е виновна за това.
Германските власти разследват мотивите на заподозрения, 50-годишен саудитски лекар, противник на исляма. Той живее в Германия от 2006 г. и практикува медицина. Самоопределящ се като бивш мюсюлманин, заподозреният ежедневно е споделял десетки туитове и ретуитове, в които се е фокусирал върху антиислямски теми, критикувал е религията и е поздравявал мюсюлмани, отказали се от религията си.
Орбан твърди, че подобни нападения са започнали да се случват в Европа едва след 2015 г., когато стотици хиляди мигранти и бежанци влязоха в ЕС, след като до голяма степен бягаха от войната и насилието в Близкия изток и Африка. Всъщност Европа е свидетел на многобройни нападения от десетилетия насам, включително взривове на влакове в Мадрид през 2004 г. и нападения в центъра на Лондон през 2005 г., припомня АП.
Въпреки това националистическият унгарски лидер заяви, че "няма съмнение, че съществува връзка" между миграцията и тероризма и добави, че ръководството на ЕС "иска Магдебург да се случи и в Унгария".
Освен това Орбан заяви днес, че предоставянето на убежище на обвинен в корупция бивш полски лидер, което Варшава определя като "враждебно действие", "няма да е последното", отбелязва Франс прес.
Полша привика унгарския посланик и отзова посланика си в Будапеща, след като унгарските власти обявиха, че са предоставили статут на бежанец на бившия полски зам.-министър Марчин Романовски.
"Няма да ви разкрия някаква голяма тайна, като ви кажа, че не мисля, че този път ще бъде последният", заяви Орбан по време на традиционната си пресконференция в края на годината. Той подчерта, че желае да поддържа "конфликтите с Полша на управляемо ниво" и поради това няма да коментира състоянието на правовата държава в тази страна.
Романовски е член на дясната полска партия "Право и справедливост" (ПиС) и бивш заместник-министър на правосъдието. Полските власти го обвиняват в 11 престъпления.
Орбан е близък съюзник на ПиС, която след изборите миналата година беше свалена от власт от проевропейската коалиция, ръководена от премиера Доналд Туск, припомня АФП.
Обвиненията срещу Романовски включват участие в организирана престъпна група и опит за присвояване на близо 40 млн. евро от контролиран от него фонд за жертви на престъпления. Той беше арестуван в Полша, но по-късно полските съдилища постановиха, че задържането му е незаконно, тъй като той се ползва с парламентарен имунитет като член на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).
Обвиняемият изчезна в началото на декември, след като ПАСЕ отне имунитета му и съдът постанови ареста му.
Унгария смята, че "не е гарантирано, че неговият правен казус ще бъде разгледан безпристрастно и без политическо влияние в страната му на произход", отбелязва АФП.
Президентът на САЩ Джо Байдън определи като "отвратително и мрачно" нападението в Магдебург, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.
"Никой народ - и никое семейство - не бива да преживява такова отвратително и мрачно събитие, особено само няколко дни преди деня на радостта и мира", заяви американският президент. Той поднесе "искрените съболезнования" на САЩ "на германския народ, който е в траур след това ужасно нападение".
Байдън добави, че неговият екип поддържа "тесни контакти" с германски представители след нападението.
Израелският външен министър Гидеон Саар изрази съболезнованията си във връзка с нападението, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Шокиращи кадри от Магдебург, Германия, снощи", заяви Саар в "Екс".
"Осъждам това опустошително престъпление", допълни той и заяви, че е изразил съболезнованията на страната си пред германската си колежка Аналена Бербок.
"Израел подкрепя германския народ в неговия траур и предлага всякаква необходима помощ", добави Саар.