Европейската комисия (ЕК) е започнала 10 разследвания срещу популярни социални мрежи, заради подозрения в нарушение на европейските правила за тяхната дейност. Заместник-председателят на ЕК Хена Виркунен разкри на изслушване в Европейския парламент в Страсбург, че тези разследвания включват платформите "Екс" (бившият Туитър), "ТикТок", "Али Експрес", "Мета" и "Тему", предава БТА.
Това действие подчертава ангажимента на ЕС да гарантира спазването на демократичните норми и защита на личната информация на гражданите.
Външна намеса и заплахи за демокрацията
Виркунен посочи, че социалните мрежи, като "Фейсбук", "Инстаграм" и "ТикТок", може да са канал за външна намеса в процесите на демократични избори и решаващи политически събития в ЕС. Това, по думите ѝ, представлява сериозна заплаха за свободните и честни избори — основата на европейската демокрация.
Европейският законодател вмени ясни отговорности на платформите и се призовава да предприемат стъпки за предотвратяване на такива манипулации.
Подходът на ЕС към регулирането на онлайн съдържанието
По отношение на разследванията, Виркунен заяви, че целта не е цензура, а действителна защита на основни права, като правото на свободно изразяване. Комисията изисква от платформите да предприемат мерки и да променят алгоритмите си, за да се предотвратят заплахи за обществото. Един от конкретните примери, който тя посочи, бе настояването "Екс" да започне да запазва данни за промяна в алгоритмите си, свързани с препоръчване на съдържание.
Това е важен етап в изпълнението на политиката на ЕС за гарантиране на справедливост и прозрачност в онлайн простора.