Беларуският президент Александър Лукашенко издаде указ за помилване на 15 затворници, само два дни преди президентските избори. Сред освободените се намират лица, осъдени за екстремизъм и трафик на наркотици. Държавните медии определиха жеста като акт на хуманност и знак за президентските му правомощия, предава БТА.
Действието обаче не остава без критики, особено от страна на правозащитни организации. „Репортери без граници“ обявиха, че подават жалба срещу Лукашенко в Международния наказателен съд (МНС). В нея те твърдят, че беларуският режим извършва престъпления срещу човечеството, насочени срещу независими журналисти. Според данни на организацията, от началото на протестите през 2020 г. в страната са арестувани близо 400 журналисти, като 43 от тях остават в затвора.
Лукашенко, който е на власт от 1994 г., е изправен пред критики както в страната, така и в чужбина заради репресивните мерки срещу опозицията. Според международни наблюдатели предстоящите избори ще бъдат силно контролирани от режима, което вероятно ще му осигури седми мандат като президент.
Същевременно „Репортери без граници“ описват кампанията на Лукашенко срещу независимите медии като систематично преследване и репресии. В жалбата до МНС се посочват документални доказателства за насилие, арести и задържане на журналисти, което според организацията представлява престъпление срещу човечеството.
Помилването на затворниците, обявено като акт на благородство, се възприема от критиците като опит на Лукашенко да манипулира обществото преди изборите. Според анализатори този ход е насочен към намаляване на международното напрежение върху режима, но ефектът от него остава ограничен. Международните призиви за по-строги мерки срещу нарушенията на човешките права в Беларус продължават.