Министерството на отбраната на САЩ започна да разработва планове за изтегляне на всички американски войски от Сирия, съобщава NBC News, като се позовава на двама служители от Пентагона, предава News.bg.
Решението беше взето в отговор на заявеното желание на президента Доналд Тръмп и негови близки сътрудници да се премахне американското военно присъствие в региона. Плановете за изтегляне ще бъдат изпълнени в срокове от 30, 60 или 90 дни.
Ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили (СДС) заявиха, че не са получавали информация за планове за изтегляне на американските сили, съобщава БТА.
„Разбира се, „Ислямска държава“ и други зловредни сили изчакват възможността, предоставена от изтеглянето на американските войски, за да се реактивират и възстановят нивото си от 2014 г.“, заяви говорителят на СДС Фархад Шами.
През 2014 г., в своята връхна точка на влияние, „Ислямска държава“ наложи терористично управление над милиони хора и установи контрол над голяма част от територията на Ирак и Сирия.
Съединените щати разглеждат ръководените от кюрдите сили като ключови съюзници в борбата срещу „Ислямска държава“, но съседна Турция ги възприема като заплаха за националната си сигурност.
Промени в Сирия след свалянето на Башар Асад
Миналия месец сирийският президент Башар Асад бе свален от власт в резултат на бунтовническа офанзива, което постави край на 50-годишното му управление. След събитията се увеличиха надеждите за разследване и наказание на военни престъпления, извършени по време на 13-годишната гражданска война.
Асад и семейството му получиха хуманитарно убежище и се намират в Русия.
Назначаване на временен президент на Сирия
В края на януари, след съгласие между различни военни фракции, Ахмед Шараа бе назначен за временен президент на Сирийската арабска република. Той ще формира временен законодателен съвет, който ще се грижи за преходния период до приемането на нова конституция.
Турция и Сирия обсъждат съвместна стратегия
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова всички външни сили да се въздържат от намеса в Сирия, като подчерта, че Турция има капацитета да се бори с терористичните групи, включително с кюрдските милиции и „Ислямска държава“.
На среща между Ердоган и Шараа в Анкара бяха обсъдени възможностите за икономическо възстановяване и сигурност в Сирия, както и съвместен план за отбрана.