- Госпожо Тасева, какво е менторство?
- Менторството е процес на направляване на някого от някой по-опитен, който е способен да използва успешно неговите знания, професионални и жизнени „уроци“ и практически опит.
Менторството е опит да се предадат целенасочено опит и знания от опитни личности към неопитни или слабо подготвени. Това е доброволна връзка между двамата (Ментор и Наставляван), която цели да подобри стажуването, придобиването на нови умения и опит, както и личностното развитие на човек чрез процеси, в които Менторът го подкрепя, ориентира и конкретно съветва.
В България менторство, под формата на наставничество е имало и през социализма. Имало е в началото на 90-е години, когато започнаха да се създават новите фирми и мислеха как да си обучават персонала.
За наставничеството се позабрави в процеса на растящите пазари, когато организациите се разрастваха, обучението на персонала беше много задълбочено на всякакви теми и по всякакви въпроси свързани с конкретната работа или с развитието на умения.
Умните бизнесмени, още 2009-2010 г. се ориентираха към това, че няма нужда в момента от обучение на персонала, защото висококвалифициран персонал за повечето от развитите бизнеси в България съществува, а имат проблем с това как да задържат персонала и да развият у същите специалисти и други умения, необходими за работата.
- Каква е рецептата за антикризисен мениджмънт?
- Подобен вид управление в „хубавите“ организации се прави, когато с човешко лице преглеждаш с какви хора разполагаш, за да се задържиш на пазара и да продължиш успешно да развиваш бизнеса си. Това означава, че ти отдаваш на всеки заслуженото за това откога работи във фирмата, как работи, какво дава не само за развитието на фирмата, но и за собственото си усъвършенстване, като оставяш на работа тези специалисти, които могат да вършат две-три работи наведнъж.
- Подобни универсални хора се появиха през последните две-три години.
- Да, тъй като растящият пазар даваше възможност да се вземат всякакви специалисти, да им се плаща и да вършат точно определени неща. Когато обаче трябва да мислиш за това как да преустроиш фирмата, как да направиш по-малко нива на подчинение, как да оптимизираш разходите за персонал, тогава мислиш кои са важните хора и как да ги развиеш така, че да ти вършат работа за двама и за трима и да им плащаш съответно достойно за това, за да може да ги задържиш не само с повишения, признание и отношение.
В този смисъл през последните 10 години си спомнихме за ползите от наставничеството или менторството. Не само на Запад, но и в някои страни от Източния блок, в Русия, отново изключително се говори за наставничество, известно ни днес под името менторинг. Ментор означава учител, човек, който те подпомага и съпровожда в ежедневната ти дейност.
- Кога е добре за една компания да развие менторството?
- Менторството се появява на определен етап на развитие на фирмата. В първоначалните години е абсолютно невъзможно, защото тогава се решават други въпроси, които са свързани с развитието на бизнеса и със създаването на колектива. Когато бизнесът започне да се разширява, тогава се разполага с едно ядро, с което трябва да се работи целенасочено. Тъй като ежегодно в добрите компании, както фирмата, така и персонала трябва да завоюват определени резултати, тогава може и трябва да се използва менторството за развитие на личните умения и за кариерното развитие на служителите.
Въпроси към тазседмичният гост в ПроИнтервю
Цветелина Тасева – може да задавате ТУК.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ghost
08:07 04.02.2013
2 биг брадър
Осигуряваш ги на минимална, даваш им някой лев отгоре и те са доволни.
Не ги пускаш в отпуск, поради необходимостта един служител да върши работата на 10 ина.
Като няма работа ги пускаш в неплатена, ако изникне работа ги викаш.
Може да ги пуснеш и на бюрото по труда да взимат помощи и после пак да ги наемеш.
Измисляш им непрекъснато някакви удръжки за нещо си, така ги използваш още по ефективно, почти за без пари.
Коментиран от #3
09:59 04.02.2013
3 много си прав
До коментар #2 от "биг брадър":
ей това е голата истина. това го е установил още Маркс и се стремил, да събути и обедини работника. борил се е за социална държава какъвто модел виждаме в днешните Англия, Дания и Швеция. само че комунистите са изопачили всичко и ние посткомунистите сме най-потърпевши.10:30 04.02.2013
4 един от многото
16:30 04.02.2013
5 муспи
22:08 04.02.2013
6 НАНЕ
22:42 04.02.2013
7 Този коментар е премахнат от модератор.