След значителните валежи в последните дни обстановката в страната се нормализира. От ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ съобщиха за „Фокус“, че не се очаква усложняване на ситуацията. През целия ден пожарникари и доброволци отводняваха мазета, приземни етажи и дворове.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов обяви, че има добра координация между институциите, язовирите се поддържат в достатъчно ниски нива и се наблюдават. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че армията винаги е на разположение при влошаване на обстановката. По негово разпореждане Щабът на отбраната е в готовност с техника да помага на хората при наводнения и свлачища. Днес в сила беше жълт код за силен вятър в областите: Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, София-град, Софийска, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик и Пловдив.
За утре от НИМХ не съобщават за влошаване на времето и предупредителни кодове.
Област София:
Следи се нивото на язовир „Ябланица“ край Етрополе. Пожарникари оказваха помощ в отводняването на къщи в село Ъглен, община Луковит. Вчера в община Етрополе беше обявено бедствено положение заради нивото на река Малък Искър. След обилните валежи в града и околните села имаше наводнени къщи, дворове и улици. Евакуирани бяха двама души.
Област Враца:
В село Роман загина 62-годишен мъж в опит да отводни мазето на къщата си. Според първоначална информация мъжът е загинал от токов удар, при включването на електрическа помпа. През целия ден пожарникари отводняваха имоти на домакинства, пострадали от бедствието. В сградата на община Роман заседава Общинският щаб за защита при бедствия. На денонощен режим в Роман работят 6 екипа на Регионалната дирекция с техническо оборудване от три автомобила и пет помпи. Създаден е и подвижен екип за обслужване на засегнатите села в Община Роман – Хубавене, Караш и Средни рът. Предприети са необходимите мерки и от директора на ОД на МВР за охрана на частното имущество на хората, пострадали от бедствието. Напълно възстановено беше водоподаването в квартал „Каракашки“. Проблемът с водата остава в село Хубавене, в чието землище помпената станция е залята от придошлите води.
Стартира се и възстановяването на ел. захранването, което беше спряно през изминалото денонощие, за да се предотврати възможността за евентуални токови удари. Приоритетно се захранват стълбовете и уличното осветление, а след преценка на състоянието на домовете се възстановява електро подаването в отделни къщи. Създадени са комисии за оценка на щетите на частните имоти и публичната инфраструктура.
Вчера в град Роман и селата Средни рът, Караш и Хубавене беше обявено частично бедствено положение заради покачването на водите на река Малък Искър. Къщи бяха залети от водата, а жителите на засегнатия район бяха евакуирани.
Област Пловдив:
В Община Садово все още не е отменено бедственото положение, въпреки че са възстановени дигите на река Чая, която бе нарушена на три места. Оттичащата се водя заля земеделски земи в землището на селата Чешнегирово и Селци. В Чешнегирово реката заля 800 дка житни насаждения и около 300 дка зеленчукови култури. Възможно е щетите да са и повече, по думите на кмета на селото
Христо Атанасов. Залети са само земеделски земи, в близост няма къщи. Според земеделските производители залятата продукция най-вероятно е унищожена.
В четвъртък река Чая скъса дига край садовското село Катуница, което доведе до обявяване на частично бедствено положение. В петък следобед започна възстановяването на скъсаната дига. Най-сериозни щети бяха нанесени в района между село Катуница и град Садово. Затворен беше пътят между двете населени места, както и този от Катуница до Асеновград. Преминаването беше затруднено по пътя Асеновград - Лясково заради свлачище.
Област Смолян:
В Смолян и Чепеларе бедственото положение беше отменено вчера. Кметът на общината Славка Чакърова посочи, че има много материални щети, свлачища и срутища. Няма пострадали хора, а нивото на река Чая е спаднало. Пътища в общината бяха затваряни периодично заради обрушване на скали, автомобилите се пропускаха контролирано. В четвъртък в Смолян и Чепеларе реките Черна и Чая на места излязоха от коритата си.
Област Плевен:
Частично бедствено положение беше обявено в село Горна Митрополия. Големият водосбор, образуван след проливните дъждове, е залял две улици. През деня пожарникари отводняха засегнатите къщи. Кметът на община Долна Митрополия Поля Цоновска обясни, че около селото няма река или язовир, а водата, нанесла щетите е от съседните населени места.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА