Защо спря електричеството в Испания! Пред ФАКТИ говори Еленко Божков

16 Май, 2025 09:06 6 568 86

  • еленко-
  • божков-
  • електричество-
  • испания-
  • срив-
  • фотоволтаици-
  • претоварване

Възстановяването на електроенергийната система след аварията е отнело около 10 часа напрегната работа на испанските диспечери, казва експертът

Защо спря електричеството в Испания! Пред ФАКТИ говори Еленко Божков - 1
Снимка: Факти.бг/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Какво се случи в Испания, за да остане голяма част от страната без електричество… Пред ФАКТИ говори енергийният експерт Еленко Божков.

- Г-н Божков, в края на април станахме свидетели на изключително голяма авария в електропреносната мрежа на Испания и Португалия. Вече дни по-късно какво е вашето обяснение, какво се случи?
- Искам да подчертая, че за целия анализ, който правя, съм изплзвал данни от сайта за прозрачност на европейската електроенергийна система ENTSO-E (https://transparency.entsoe.eu/) И така. Товарът (потреблението) в Испания в момента на аварията е бил 25 172 MW. Генерацията е имала следната структура и мощност:
- фотоволтаиците са задоволявали 77% от потреблението с производство 19 340 MW
- три ядрени блока са задоволявали 13,4% от потреблението в Испания с производство на 3384 MW
- подязовирни ВЕЦ, ВЕЦ на течащи води и централи с комбиниран парогазов цикъл (всички те произвеждащи енергия с въртящи се машини) са задоволявали
17,25% от потреблението с производство от 4343 MW
В допълнение трябва да се каже, че в момента на аварията обратно на всички твърдения Испания е изнасяла 884 MW към Франция и 2119 MW към Португалия. Освен това в момента на аварията ПАВЕЦ на Испания работят в помпен режим. В анализа ми не съм отчел друга работеща в момента генерация – от вятърна енергия, биомаса и др.

Причина за аварията с цел разбираемост аз наричам „дълбоко смущение по честота“.

Такова смущение би могло да бъде аварийното изключването на голяма статична мощност (мощност без инерционен момент, който да задържи за момент честотата до заработване на първичното регулиране по честота на въртящите се машини). Към момента на аварията са работели две фотоволтаични централи с единична мощност над 300 MW и три с единична мощност над 200 MW. Според мен не може да се твърди, че аварийно изключване на една от тези централи може да доведе до „дълбоко смущение по честота“. Мой отдавнашен приятел и колега не без основание смята, че причина за аварията биха могли да бъдат вътрешносистемни нискочестотни колебания. (Inter-area oscilations и това, че инверторите на фотоволтаиците не са настроени да демпфират системни осцилации) Друга причина за аварията би могло да бъде внезапното включване на електрически товар. Например, голям двигател, задвижващ съоръжение с много голям въртящ момент.
В момента на аварията вследствие на „дълбоко смущение по честота“, турбинните регулатори на генераторите в АЕЦ, на хидрогенераторите във всички ВЕЦ и в централите с комбиниран парогазов цикъл и преимуществено тези от тях, които имат приставки за бързо (силно) действие (по първа производна на изменение на честотата) тръгват да отработват смущението като форсиращо увеличават притока на пара или вода в съответните турбини.

Какво се случва тогава с автоматиката на фотоволтаиците?
Слънцегреенето няма как да се увеличи моментно, за да се увеличи производството на фотоволтаиците. Случва се точно обратното: заради „дълбокото смущение по честота“, автоматиката каскадно изключва фотоволтаиците, за да се избегне повреда на инверторите, които ще работят в неблагоприятен за електрониката режим.

- Оказва се, че тогава фотоволтаиците са задоволявали 77% от потреблението. Това какъв проблем е…
- От описаното дотук съвсем ясно се вижда, че причината за аварията е в големия дял (77%) на фотоволтаици в потреблението на електроенергия на Испания и в невъзможността автоматиката им да реагира адекватно при „голямо смущение по честота“ в електроенергийната система. За да се изясни още по-добре хронологията на развитието на аварията в Испания и шансовете за овладяването ѝ, е добре да се разгледа как действат във времето турбинните регулатори на различните въртящи се генериращи мощности, макар и силно идеализирани:
- ядрените реактори тип “вода под налягане/вода” в зависимост от това от кое поколение са позволяват регулиране в диапазон от 10 до най-много 20%. В Испания работещите реактори са пуснати в експлоатация през втората половина на 80-те години - те са максимум от поколение две и половина. Това означава регулиране по мощност в диапазон на максимум плюс-минус 12%. По това време вече се поставят приставки за бързо (силно) действие на турбинните регулатори, но в случая те не могат да са особенно полезни. Все пак да си представим, че в рамките на 5 минути мощността на АЕЦ ще се увеличи с 400 MW.
- значително по бързо и в по-голям диапазон се регулират Хидрогенераторите на ВЕЦ. Все пак диапазонът на регулиране не може да надмине продължително 25%. Но да си представим, че в рамките на минута мощността на ВЕЦ се е увеличила с 530 MW.
- да си представим също, че в рамките на 2 минути мощността от комбинираните парогазови цикли се е увеличила с 240 MW. (което е невъзможно, защото се знае, че най-бързата реакция е в рамките на 6 MW)

След като съберем всички тези регулиращи въздействия, ще получим сумарно увеличение на мощността с 1170 MW след примерно 5-7 минути.
В същото време, докато протича този процес на регулиране автоматиките на Фотоволтаичните електрически централи (ФЕЦ), са изключили близо 9000 MW от слънчевите мощности. Изключването на 9000 MW генерация не може да се компенсира с 1170 идеализирани MW от регулиране по честота и мощност.

НИКАК НЕ МОЖЕ!

Какво се случва едновременно с това и по-нататък? Защото има дефицит от близо 8000 MW, изключват връзките с Португалия и Франция – така дефицитът намалява с 2800 MW. Остават “само” 5200 MW дефицит. Испанската система продължава да се разпада и дефицитът нараства до 12500 MW. При това положение трябва да заработят автоматики, наречени АЧР (автоматично честотно разтоварване) и АЧО (автоматично честотно отделяне). Заработването на тези автоматики означава изключване на цели групи от потребители, за да се запази целостта на системата. И ако няма възстановяване на честотата, за да се отделят отделни части от системата, които да работят автономно... Тези автоматики явно са сработили правилно, защото отделни честоти от Електро енергийнтата система (ЕЕС) все пак са „оцелели“. Важно е също да се отбележи, че автоматиките в работещите АЕЦ изключват трите работещи блока от системата, за да се запази работоспособността на системите за собствени нужди и да може реакторите да се разхлаждат пълноценно. Заработват аварийните им дизелови генератори.
Възстановяването на електроенергийната система след аварията е отнело около 10 часа напрегната работа на испанските диспечери. „Дълбоки смущения по честота“ са напълно възможни, в която и да е електроенергийна система, но е важно да се знае и разбере, че при подходящо съотношение на мощността на въртящите се генериращи машини към мощността на фотоволтаиците авариите могат да бъдат избегнати. При едно друго съотношение (например реципрочно) на въртящи се генериращи машини към фотоволтаици, авария не би могла да се случи, защото турбинните регулатори ще отработят смущението. Инерционният момент на въртящите се машини също би имал съществено положително значение.

- Как се балансират фотоволтаиците?
- По-правилният въпрос тряба да е “как могат да се резервират фотоволтаични централи с големи единични мощности при бързоразвиваща се голяма авария със срив на синхронната честота“.
Отговорът е, че такова резервиране може да бъде само комплексно и е възможно чрез едновременното изграждане и експлоатация на:
- сигурни и „силни“ междусистемни електропроводи, които са с номинален преносен капацитет поне 30% от върховия товар на авариралата ЕЕС както го изисква Регламент (ЕС) 1999/2018.
- „високоманеврени“ ПАВЕЦ и ВЕЦ, генериращи мощности на база на газови турбини и комбиниран парогазов цикъл и системи за съхранение на енергия в батерии.


- Както вече споменахте, в момента на аварията Испания е изнасяла електричество към Франция и Португалия. Това добре ли е било, или не… Че е имало консуматори на енергия?
- Износът на големи количества енергия към Франция – 884 MW, и Португалия – 2119 MW, e изключително неблагоприятно, защото при срива на испанската система се оказва, че Португалия не може да задоволи нуждите на своите потребители и също се срива, а част от Франция, която е в близост до Испания, се отделя от френската система и в продължение на два или три часа не може да бъде ресинхронизирана.

- Каква би трябвало да е поуката от този срив?
- Съвсем ясно се вижда, че причината за аварията е в големия дял (77%) на фотоволтаици в потреблението на електроенергия на Испания. При заместване на големите конвенционални генериращи мощности с паркови модули на ВЕИ, инерцията на системата намалява, тъй като силовата електроника в конверторите на ВЕИ отделя от динамична гледна точка честотата на енергийната система от генериращото оборудване дори и ако това производство се основава на въртящи се маси като вятърни турбини. Практически, инерционният момент от Вятърни електрически централи (ВяЕЦ) и ФЕЦ е нула.
Трябва да се знае, че най-значителен принос за денонощното поддържане на инерцията в ЕЕС имат големите турбогенератори в кондензационните електроцентрали. Запасената кинетична енергия във валовите линии на синхронните агрегати е естествен страничен продукт от производството на електроенергия.
Значителни смущения, в която и да е ЕЕС, са възможни, но е важно да се знае и разбере, че при подходящо съотношение на мощността на въртящите се генериращи машини към мощността на фотоволтаиците големите аварии могат да бъдат избегнати или в най лошия случай локализирани и ограничени.

- У нас фотоволтаците какъв процент от производството са през деня. Влизаме в сезони, в които ще има повече слънце?
- Към момента в синхронен режим в българската ЕЕС работят над 4900 MW фотоволтаична мощност, като три от най-големите към момента са съответно 251 MW (Априлци), 123 MW (Верила) и 410 MW (Гълъбово солар). До края на тази година ще бъдат присъединени още две нови големи фотоволтаични централи, които ще бъдат с мощности съответно 400 MW (Хасково) и 250 MW (Тенево солар). През 2026 г. ще бъдат включени нови три, а най-голямата за България и региона ще бъде 500 MW МВт (Язовир „Огоста“). Другите две са 229 MW (Силистра) и 100 MW (Мъглиж).
Това обстоятелство още тази година ще доведе ЕЕС до силна, може да се нарече критична зависимост от външни технически фактори, тъй като в определени часове на денонощието тя ще работи основно за експорт и сигурността на междусистемната свързаност става критична за енергийната сигурност на страната.
В допълнение:
- 3 от 4-те блока на ПАВЕЦ“Чаира“ не са в експлоатация като липсват и други подобни агрегати за първично регулиране на честотата;
- подценява се изграждането на вторично регулиращи газови генериращи мощности като се приема тази услуга да бъде предоставяна от външни доставчици на много висока цена;
- продължава натискът от страна на ЕК за максимално бързо затваряне на въглищните централи без анализ на последствията за сигурността на ЕЕС и определяне на бъдещия доставчик на необходимия инерционен въртящ резерв;

Всички изложени по-горе обстоятелства са причина за тревожни очаквания за негативно развитие на аварии в ЕЕС и трудностите при тяхното овладяване особено в случаи на единични откази на големи фотоволтаични мощности в режими на нисък товар на ЕЕС, като в такива режими съотношението на единичната мощност от фотоволтаици към общия товар може да надвиши критичните 10%. Още по-тежко ще се отрази на сигурността на системата множествените откази по обща причина, което е много вероятно при отказ на една голяма фотоволтаична централа, последвано каскадно от група фотоволтаици, какъвто беше случая в Испания. При това съотношението в Испания на единична мощност на фотоволтаик/общ товар на ЕЕС е бил под 2%.

- И малко да поговорим за електроенергията у нас. Кое пак наложи отлагането на либерализацията на пазара на тока за битовите потребители?
- Отлагането на либерализацията на пазара на електрическа енергия за битовете потребители се налага по следните три причини:
-- висока цена на електрическата енергия на борсите в региона, включително на нашата борса заради дефицита на електрическа енергия в региона, вследствие на износа на енергия към Украйна, където бяха разрушени над 9000 MW произвеждащи мощности
-- ограничени възможности на фонд ”Сигурност на електроенергийната система“ за възможно компенсиране на високи либерализирани цени за битовите потребители заради дефицита във фонда вследствие на изтеглени над 600 милиона лева от Асен Василев за нуждите на бюджета, а и заради намалелите приходи от продажба на емисионни квоти във фонда.
-- невъзможността за каквато и да е компенсация на енергийно бедните и енергийно уязвимите потребители при едно евентуално либерализиране на цените за бита.


- Имаме ли у нас работещо решение на въпроса за компенсиране на енергийно бедните и енергийно уязвимите…
- Не, у нас все още няма работещо решение за енергийно уязвимите и основна причина за това се оказват пропуските в „НАРЕДБАТА ЗА КРИТЕРИИТЕ, УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТАТУТ НА ДОМАКИНСТВО В ПОЛОЖЕНИЕ НА ЕНЕРГИЙНА БЕДНОСТ И НА СТАТУТ НА УЯЗВИМ КЛИЕНТ ЗА СНАБДЯВАНЕ С ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ“. Липсва и ясно регламентиран компетентен орган за създаване и управление на информационната система за Домакинствата в положение на енергийна бедност и на статут на уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия (ДПЕБУКСЕЕ), като за отговорна институция е определена тази, която ще разработва Националния социален климатичен план в чл.11 - такава институция в момента няма.
Също така и няма ясно разписан ред и механизъм за функциониране на информационната система за ДПЕБУКСЕЕ. Не са ясно регламентирани мерките за подкрепа на енергийно бедните и енергийно уязвимите.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 48 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Умен по цялата глава

    34 17 Отговор
    Еленко, да, кажи защо бе! Ти ли го спря тоз пусти ток бе
  • 2 Боруна Лом

    36 20 Отговор
    ТОКА ИМ Е СПРЯЛ , КАТО СА МУ ВИДЯЛИ СНИМКАТА НА ТОЯ!

    Коментиран от #8

  • 3 Зевс

    97 4 Отговор
    Казано кратко: само с фотоволтаици не може, трябват базови мощности да се държи системата стабилна.
  • 4 С две думи -

    91 5 Отговор
    фотоволтаиците са неадекватна зелена простотия
  • 5 Шопо

    50 7 Отговор
    Тока го спряха с цел повишение на раждаемоста.
    Вечеря на свещи, романтика, любов и накрая резултата бебче скача в кревата.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Хихи

    65 4 Отговор
    Ма не са фотоволтаиците, давали 77 процента скрило се слънцето паднали с 50 процента и сичките защити наскачали
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Данко Харсъзина

    46 4 Отговор
    Уф, казано на кратко и разбираемо. Задействало се е Автоматичното честотно разтоварване и системата се е сринала на принципа на доминото. Другото са технически подробности, които много малко хора в държавицата биха ги разбрали, тъй като е специализирана техническа материя, която самият Божков не я разбира, тъй като нито е завършил ЕЦМС, нито някога е работил в тази сфера.
  • 10 Елленкооо, Еленко

    33 20 Отговор
    По добре да не се беше мъчил да обясняваш! Кажи че не си запознат в детайли и толкоз! Това което казваш е само увъртане и хленч!
  • 11 ежко

    17 14 Отговор

    До коментар #8 от "Сила":

    Как кой бе!Поредният "специалист" от руменовчаровото котило.Много вещ, много ги разбира работите:) или поне той си мисли така.
  • 12 Анджо

    23 14 Отговор
    От тая дълга лекция някой разбра ли нещо? Можеше да ги каже нещата в конкретика. Тоя и учен нямаше да го изтърпи.

    Коментиран от #15, #18, #35

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Данко Харсъзина

    53 2 Отговор
    Това което ни обясняват разни неграмотни и прости индивиди, че може да се кара само на фотоволтаици и перки, просто не е вярно. Физичните закони не го позволяват.
    Другото са технически подробности, които за да се разберат, трябва да си изчел и изучил два вагона книги, и да си работил поне 10г. на терен.

    Коментиран от #32

  • 15 Сила

    23 16 Отговор

    До коментар #12 от "Анджо":

    Това умение е придобито в партийните школи на БКП , говориш много не не казваш нищо !!! Стратега другаря Лилов можеше да говори часове наред по партийните пленуми без да каже нищо конкретно !!! Има още живи свидетели ....
  • 16 Кико

    27 9 Отговор
    Браво!
    Най-после нещо смислено по темата!
  • 17 1234

    5 12 Отговор
    Не съм видял симулация цени на регулирания пазар за домакинства цени на свободния пазар.
    Например януари 250лв на регулирания/ цена на свободия п цени за януари
    Март съответно 150лв колко на свободния
    Юни 100лв и така нататък...

    Накарах ДиипСиик да ми направи симулация и резултата съвсем не беше ужасяващ при 250/312 на свободния пазар. при 100 за юни/ 80 на свободния пазар...

    Коментиран от #44

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Иван

    18 12 Отговор
    Това е смотаняка дето спря метрото и сега се изявява като експерт???!!!!! Абе тези от сайта Факти да не са изперкали та му дават трибуна !!!!!????
  • 20 ЕДГАР КЕЙСИ

    7 15 Отговор
    ДОКОГА ЩЕ ПОКАZBATE TOZИ "ЕКСПЕРТ" И ТЕРОРИСТ НА ................... (П)РЕZИДЕНТА МИСТЪР КЕШ ? ? ? .........................
  • 21 Експерт

    12 9 Отговор
    Много грамотен експерт! Вчера го гледам бяга по жиците и вика: Плащайте! Плащайте! Новата сметка за тока идва!
  • 22 Реалист1

    7 4 Отговор
    За първи път чувам, че ядрените реактори били регулируеми до 20% за вторичното регулиране.

    Коментиран от #31

  • 23 Еленко, Еленкоооо!

    23 4 Отговор
    Кой не знае закона Ома да си оди дома. Зарежи ги тези високочестотни приказки. Туй фотовалтаиците са все едно да се опитваш от пръдня да направиш боя. Може и да успееш, но няма гаранция и със сигурност няма да ти се получава винаги, и ето това е причината да останат ората без ток.

    Коментиран от #27

  • 24 е те това е енергиен експерт

    16 6 Отговор
    кой друг може да си позволи да дръпне шалтера на метрото и нищо да не му направят.
    Е заради такива , имам пълна вяра на българския съд
  • 25 Българин 🇧🇬

    36 4 Отговор
    Имаме си проверени руски реактори ! Постройте Държавна АЕЦ Белене с тях , а не купувайте експериментални щатски боклуци за 30 милиарда ! Ремонтирайте накрая ПАВЕЦ Чаира , и сте си оправили и регулирали системата , че дори и допуснатите досега мафиотски ВЕИта не могат да ѝ навредят . Ама пусти комисионни от американци и турци , много изкушаващи , нали ?
  • 26 Ван

    21 4 Отговор
    Киро Брейка го каза-от толкова инфлуенсъри накрая няма да има кадри, хора, които да могат да работят.
    Това в Испания ще е само началото, ако не започнат да инвестират в кадри.
  • 27 Данко Харсъзина

    8 1 Отговор

    До коментар #23 от "Еленко, Еленкоооо!":

    Точно казано, макар и с циничен език.
  • 28 ЕДГАР КЕЙСИ

    8 2 Отговор
    БАЙ ЕЛЕНКО , В ГЛАВАТА ИМА ПРИЛИКА С .............,.... ГРИГОР ЗДРАВКОВ (ГЛАВАТА,) .................... ФАКТ !
  • 29 Еленко пропуска 2 обстоятелства:

    13 3 Отговор
    1. Испанската енергийна система е "закачена" с 3 междусистемни далекопровода за останалия свят - 2 към Франция и 1 към Португалия. Независимо от това дали внасяш или изнасяш ти участваш в балансирането на този клон от системата в зависомост от мощността си и преносните възможности на свързващите линии. За Испания съотношението мощност към брой далекопроводи е много лошо - 125 GW инсталирани само на 3 линии. При България са 12 GW инсталирани на 7 линии. Това гарантира многократно по-добра възможност за овладяване на преходни процеси, каквито са се случили в Испания.

    2. Защитите във ФЕЦ са доста по-различни отколкото при "въртящите" се централи. Ако във ВЕЦ и ТЕЦ се регулира честотата и мощността на един генератор с доста голяма единична мощност, примерно 100 MW, то във ФЕЦ това регулиране се прави във всеки инвертор с единична мощност 5 MW. Тези инвертори не реагират заедно, а всеки следи един куп параметри и променя режима си много пъти в минутата. За ФЕЦ не е необичайно да работи при променлива входна мощност (слънцегреене) и променящ се изходен товар. Точно разпределението на регулирането в много машини позволява ФЕЦ да е гъвкава. Друг е въпросът как тази гъвкавост е била използвана в енергийната система на Испания.

    Коментиран от #33

  • 30 ПЕТ ЗА ЧЕТИРИ

    8 1 Отговор
    Целият нород е в колапс!!!!!!!!! Испания глееееееееедайте!Ние в тази област сме на върха!
  • 31 Да бе , да ?! 😜

    11 3 Отговор

    До коментар #22 от "Реалист1":

    Обяснено е , адаш : 20 % ако са нови . А понеже господарите ни (янки и Турция) не ни позволяват да построим АЕЦ Белене Белене , имаме два реактора , като срока на единия изтича 2027г , а другият е със срок изтекъл 2019 г . Съмнява ме нашите да са се обадили на братушките да му удължат срока . Така че ; 20% само в сънищата .
  • 32 Има и други начини

    14 3 Отговор

    До коментар #14 от "Данко Харсъзина":

    и подходи. Вместо 1 милион къщи у нас да имат монтирани по 10кВтп солари по покриви, гаражи и сушини, нашите политици искат да има 20 огромни соларни парка по 500МВтп, да смучат евросубсидии и да стават милионери(пример - Гинка Върбакова). Мощността и в двата ми примера е една и съща - 10 000МВтп. Разликата е, че в тия 1млн. къщи има 1-2млн. бойлери и още толкова акумулиращи печки които ще съхраняват под формата на топлина голяма част от еленергията. Например през деня се пуска бойлер и се загрява с 10кВтч енергия, а зимата и акумулираща печка с 24кВтч. През деня пускате пералнята и съдомиялната от снощи. Ако пък имате електрическа кола с 30кВтп панели може да я зареждате за 1 ден през лятото или за 2-3 дни през зимата. Остатъка се консумира от домакинството или зарежда акумулатор. Няма нужда да се усилват далекопроводите, хората си консумират тока на място. За вятъра е същото, има едни симпатични ветрогенератори с вертикални цилиндри.
  • 33 Данко Харсъзина

    15 3 Отговор

    До коментар #29 от "Еленко пропуска 2 обстоятелства:":

    Еленко, не е учил дисциплината "Преходни процеси в електоенергийната система" при Професор Петко Нотов и дрънка глупости на кило. С тези знания нямаше да си вземе изпита никога при Професора, и сега щеше да сади картофи, вместо да се мотае по върховете на държавата и да говори глупости по медиите.


    ДЪЛБОК ПОКЛОН ДО ЗЕМИ, ПРОФЕСОР НОТОВ!
  • 34 Хехе

    10 6 Отговор
    Еленко Божков заедно с още двама хайлази навремето спря тока в метрото заради Юмрука на Радев! Сега не му е нито до Президента, нито има смелост да спре тока отново.При тази стачка на градския транспорт само метрото работи и ще му откъснат главата ,ако пак реши са дърпа шалтерите.
  • 35 ДА ама НЕ

    6 2 Отговор

    До коментар #12 от "Анджо":

    За да разбереш трябва да си чел много книги. А сега по същество: Енергийната система е с чистота 50 херца +-2,5херца. Натоварването на системата води до промяна чистота. Когато имаме много натоварване или разтоварване (сутринта е било 2 градуса, а към обяд 24 градуса, печки, климатици и т.н., заоблачило се е бързо над фотоволтаици и пада производството) и се разиграва честотата. Всички АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ имат защита по честота, и изключват ....

    Коментиран от #41, #46

  • 36 Много го Овърташ и Усукваш Еленко!?

    6 1 Отговор
    Дяла на Соларите е бил 77%от Микса в Момента на Срива на Енергосистемата на Испания??? А дали нее бил 87%!! Тея Честотни истории на теория са вярни, но как е било в Действителност знаят не много хора, специалисти!! Зелените Идиоти Скупиха икономиката на Европа!!
  • 37 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 38 Данко Харсъзина

    8 1 Отговор
    Хвани Еленко, па удари Таско, прибий Куюмджиев. И няма да сгрешиш.
    Това е ситуацията с енергетиката в България в момента.
  • 39 НЕЗНАЕЩИ, НЕМОЖЕЩИ НИ УПРАВЛЯВАТ

    11 2 Отговор
    ИЗВОДА Е СЪВСЕМ ЯСЕН, И ОГРОМНА БАТЕРИЯ ДА ИМАМЕ КАКТО ПРЕДЛАГАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ ГЛОПАЦИ ЗА ОГРОМНИ ПАРИ ПАК ЩЕ НАСТЪПИ ТОЯ СРИВ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. ТРЯБВА ДА СЕ ПОСТРОИ АЕЦ БЕЛЕНЕ И НЯМА ДА ИМАМЕ ПРОБЛЕМИ. ФОТОВОЛТАИЦИТЕ ДА НЕ СА ПОВЕКЕ ОТ 30 ДО 40 ПРОЦЕНТА ОТ ЦЯЛАТА МОЩНОСТ ИЛИ ДА СА САМО ЗА СОБСТВЕНИ НУЖДИ! НЕ КАЗВАТ И КОЙ Е ГОЛЕМИЯ ТОВАР ЗА 5 СЕКУНДИ КОЙТО Е РАЗБАЛАНСИРАЛ СИСТЕМАТА. НЯМА И ДА КАЖАТ.
  • 40 В България

    8 1 Отговор
    всичко се прави по български. На равната плодородна, близко до пътя земя с фалшив документ за категория. Идват камионите, разтоварват, монтира се всичко на земята и толкова. Агросоларите трябва да са на едни ферми на 2-3 метра над земята, а те и бетоновите фундаменти пари струват. По чукарите как се носят и монтират солари, няма достъп с обикновени автомобили, пътищата надалеч. Строеж над магистрали - поне на 5м. височина, опасност от катастрофи помитащи панелите. За големи солари - има 250кв.км. унищожена земя от мини Марица. Вместо да ги култивират - постройте там панелите, близко е и до магистрални електропроводи.
  • 41 Данко Харсъзина

    9 2 Отговор

    До коментар #35 от "ДА ама НЕ":

    Много зависи и диспечерите на коя граница я държат и как реагират в екстремни ситуации. В България не е ставал сакатлък, защото все още имаме най-добрите енергийни Диспечери в света.

    Коментиран от #73

  • 42 Тъй ше е

    4 2 Отговор
    С фотоволтаиците е така.
  • 43 Еленко, тея, които учиха по СОЦ време

    6 3 Отговор
    В ТЕ СМ. Киров специалност "Ел мрежи, Централи и Подстанции" Знаят повече от теб и ти се Смеят!! В Голямата Лаборатория на Партера имаше, цяла стена с Панели и Апаратура за включване в Паралел на Енерго источник с Изравняване на Честотата!! Това се Учеше някога, явно си пропуснал много Предме да Учиш!!
  • 44 1234

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "1234":

    Не мога да разбера 4-те цъкнали минуси.
    Аргументирайте се!

    Коментиран от #47

  • 45 Троян

    4 2 Отговор
    Еленко е един OLD EXPERT....Жижеещ в 20 век и неразбиращ нищо от реализма в момента.....Грантовите TV gго канят като "експерт" за да заблуждава Обществото със старите си разбиранив....Ами съберете ги с Румен ОВЧ......шоуто ще е пълно!А....и Делян Добрев поканете.....тогава ще е ТРИОТО в Енергетиката от платени ПРОДАЖНИЦИ-за ПАРИ.......ЖАЛКИ СТЕ! Господа "експерти"......и на ж.п. "генерала" ГНОМ му е ясно за какво става въпрос....за пари.....

    Коментиран от #48

  • 46 Анджо

    1 0 Отговор

    До коментар #35 от "ДА ама НЕ":

    Така, значи съм прав в моя коментар. Аз какво написах, че няма нужда да обяснява на дълго и на широко. Как разбрах всичко от своят коментар. Нали това написах, конкретика и по сбито и хората ще разберат за какво иде реч.
    Въпреки, че вчера прочети за китайските фото волтажи и , че американците и проверяват цялата електроника прикачена към тях. Яко навлиза интелекто.
  • 47 Данко Харсъзина

    0 1 Отговор

    До коментар #44 от "1234":

    Защото не можеш да направиш адекватна симулация. Цените зависят от много фактори, голяма част от тях технически. И Господ не може да направи адекватна симулация. Ел. енергията не са домати или компир.
  • 48 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #45 от "Троян":

    Законите на физиката не са стари и нови. Те са си едни и същи откакто свят светува.
  • 49 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 50 Зелен Екоталибан

    6 2 Отговор
    Време беше да се обясни на експертно ниво.
    У нас фотоволтаиците никнат като гъбки. Наскоро прекосих половината страна и видях на всевъзможни места. В интерес на истината доста от тях са на териториите на бивши индустриални зони, съвсем малка част бяха по покривите. Но едни добри хора от едно село споделиха, че близката гора, в която ходехме на разкодка и за гъби тихомълком са я изсекли, за да сложат солари. И сега ще берат фотоволтаични гъби, до първата по-силна градушка...
    Без ПАВЕЦ, който да го играе балансьор и батерия, тия солари са безполезни за енергетиката ни. Само се пълнят едни ненаситни гуши със "зелени" субсидии. И цената на тока расте. Спрат ли им субсидиите и зелената лудост ще спре.
    Долу Урсулите!

    Коментиран от #53, #54

  • 51 Макробиолог

    5 2 Отговор
    Човеко правилно си говори,но трудно му се разбира от тия коит не знаят що е то прав ток,променлив ток ,честота и мощност и прочие.Конкретният инициатор на срива не го знаят и испанците, но даже и у факултето са наясно че безплатният ток от слънцето е всъщност много скъп,изисква еквивалентни резервни мощности загряващи на тъчлинията, много инвестиции в кабел и автоматика и т.н.Накратко --някоя ОПГ включваща депутати,бизнесменини ,харпацумяни,чиновници по министерствата и прочие спретват проектче за много стотин мегавата солар ,трепват го на някоя ливада и почват да лапат покрай него,а за другото държавата плаща.
  • 52 Енергетик

    4 2 Отговор
    Еленко разбира от централи колкото магаре от духова музика. Тъкмо заради фотоволтаиците стана гафа - инверторите нямат механизъм да ограничава честотата и за да продават те се мъчат да я повишат. Представете си енерго-системата като един маховик на който от едната му страна са навързали всички централи които се мъчат да го въртят а от другата всички консуматори които се мъчат да го спрат - системата трябва да е в баланс за да се запази скоростта на въртене. Централите имат механизъм който при повишаване на честотата (оборотите на въртене на маховика) си намаляват собствената мощност за разлика от инверторите на фотоволтаиците - те се мъчат да оползотворят цялата налична електроенергия и се е стигнало до момент в който честотата на системата се е повишила до критични нива което е довело до масово изключване на централи като са останали само фотоволтаиците които пък не могат да удържат консумацията (покриват само 77%) и не са никак инертни и те са изключили масово от претоварване и така се е сринала цялата система като е повлякла даже и част от френската.

    Проблемът е точно фотоволтаиците - те не са инертни като генераторите в другите централи и могат мигновено да подадат голяма мощност и мигновено пък да отидат на нула с което системата и автоматиката не може да се справи. Не ги ли задължат да имат батерии които поне няколко минути да могат да подават ток и инверторите да си ограничават мощността при повишаване на честотата пак ще има такива аварии.

    Коментиран от #56

  • 53 Има и други начини

    0 4 Отговор

    До коментар #50 от "Зелен Екоталибан":

    описал съм ги в 32 пост. Лятото с излишната енергия на ФЕЦ трябва да се произвежда зелен водород който до 15% може да се смесва с природния газ или да се съхранява в големи стационарни резервоари. Нашите ТЕЦ трябва да минат на газ, а зимата да горят и този водород. ТЕЦ-овете да работят само през зимата или когато АЕЦ сменя горивото. Не знам икономически дали това е изгодно, но и ФЕЦ бяха на дотации в началото.

    Коментиран от #58, #60

  • 54 Енергетик

    4 2 Отговор

    До коментар #50 от "Зелен Екоталибан":

    "Без ПАВЕЦ, който да го играе балансьор и батерия"

    И ПАВЕЦ няма да спаси - фотоволтаиците могат мигновено да си сменят мощността а на ПАВЕЦ да преминеш от помпен режим в режим централа му трябва поне половин час. Уви ПАВЕЦ не е батерия и за балансьор не става - Чаира се води 800 мегавата но на тази мощност водата ще стигне само за около 2 часа а нощта е дълга. За да компенсира 4900 мегавата мощност колко ПАВЕЦ-а трябва да направим още и то с доста по-големи язовири (по два на всеки) за да издържи цяла нощ че и мрачните дни. АЕЦ Козлодуй няма да е вечен а нов нямаме.

    Коментиран от #61

  • 55 Факт

    1 0 Отговор
    Добре, че е изключила автоматиката на АЕЦ и че не е отказала аварийната система за охлаждане на реакторите. Всички свързани със несиметричност на източниците разходи в ЕЕС, да бъдат за сметка на такса присъединяване на фотоволтаични паркове. Още отсега да попълват фонд за обезщетения. А не им ли е ясно, че енергийно бедни ще бъдат 2-3 милиона семейства, което прави безмислена либерализацията.
  • 56 Има едно много старо

    1 2 Отговор

    До коментар #52 от "Енергетик":

    решение на проблема с честотата и то се нарича двигател-генераторна група. Например ТЕЦМИ2 има 4 генератора по 185МВт и още 4 по 240МВт. Единият генератор може да работи като брушлес синхронен двигател захранван от ВЕИ и да върти другата машина като синхронен генератор. Така механически куплирани и захранвани от ВЕИ ще имат и предимството на въртящи се електрически машини. Това може да се направи без да се закрива възможността за работа на въглища или газ.

    Коментиран от #63

  • 57 Механик

    2 0 Отговор
    Петър е самозванец!
  • 58 Химик

    3 1 Отговор

    До коментар #53 от "Има и други начини":

    "или да се съхранява в големи стационарни резервоари"

    Ами нали точно това е проблема на водорода - при нормално налягане и температура енергийната плътност на водорода на кубичен метър е много ниска и ще трябват наистина много не големи а много по малки резервоари защото ако са големи ще излетят. Ако се втечнява пък трябва да се поддържа много високо налягане или много ниска температура за да стои такъв. Ако е високо налягането успява да премине през стените на всякакви материали които го държат като и ги разрушава.

    "който до 15% може да се смесва с природния газ" - водородът не може да се смесва с природния газ - саморазделят се че са с различно тегло. 15% от молекулата на метана (природен газ) е водород но той е свързан химически с въглерода.

    Коментиран от #67

  • 59 Факт

    2 0 Отговор
    Добре, че автоматиката е изключила АЕЦ и че не е отказала аварийната система за охлаждане на реакторите. Всички свързани със несиметричност на източниците разходи в ЕЕС, да бъдат за сметка на такса присъединяване на фотоволтаични паркове. Още отсега да попълват фонд за обезщетения. А не им ли е ясно, че енергийно бедни ще бъдат 2-3 милиона семейства, което прави безмислена либерализацията.

    Коментиран от #64

  • 60 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #53 от "Има и други начини":

    Имаш ли на представа колко ще струва това? И колко ще струва произведената енергия? Иначе идеята е много добра. И съвсем не е нова. Просто е много скъпа. Можеше да се изгради пилотна такава инсталация с тези 1.5 милиарда евро от Плана за възстановяване дето ги дадоха на Гинка Върбакова и други такива като нея.
  • 61 Грешиш за

    1 2 Отговор

    До коментар #54 от "Енергетик":

    ПАВЕЦ Чаира. Среднодневната работа на ПАВЕЦ „Чаира“ (капацитет за производство на електричество 864 MW и за изпомпване на вода 788 MW) е ограничена от обема на долния изравнител яз. Чаира. Текущият му обем позволява непрекъсната работа от 8.5 часа в генераторен режим и 11 часа в помпен режим.
    Сега работи само единия генератор от 216МВт и би "издържал" 34 часа непрекъсната работа.

    Коментиран от #66, #68, #69

  • 62 Георги

    4 1 Отговор
    Поне са избягнали ядрена авария. За това е важно в ЕЕС да няма калинки и самозванци и да режат безкомпромисно алчни корпорации!
  • 63 Енергетик

    2 3 Отговор

    До коментар #56 от "Има едно много старо":

    Наистина е много старо решение това и не дава никакво предимство в съвременния свят освен големи загуби. Механичната инерция на роторите двигател-генераторната група може да се постигне с малка батерия свързана към инвертора. Но основното трябва да ги задължат да заменят инверторите с такива които сами си ограничават мощността при повишаване на честотата.

    И рано или късно да задължат тези с фотоволтаиците да си накупят батерии и да осигуряват целодневно захранване иначе никакво връзване към мрежата.
  • 64 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #59 от "Факт":

    То и сега има глоби за "небаланс" и те са доста дебели.
  • 65 Въпрос

    0 1 Отговор
    Защо човек без познания, опит и ценз се напъва да коментира по всичко!
  • 66 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #61 от "Грешиш за":

    Ще строят язовир "Яденица" някога, но не сега. Тати ша ми купи колело, ама друг път. При българските невежи и неграмотни политици. вдичко е "ЩЕ", някога но не сега.

    Коментиран от #71

  • 67 Разсъждаваш наистина

    0 4 Отговор

    До коментар #58 от "Химик":

    като химик. Никой не говори за резервоари-балони при 1атм. налягане които ще излетят. В Германия и сега има водородни станции за автомобили с водородни горивни клетки които се зареждат с 700атм., а резервоарите са от композитни материали. Двата газа се движат и изгарят едновременно независимо, че 1 мол водород тежи 2 г., а метана 16гр.

    Коментиран от #72

  • 68 Енергетик

    1 3 Отговор

    До коментар #61 от "Грешиш за":

    "Текущият му обем позволява непрекъсната работа от 8.5 часа в генераторен режим"

    Ами моите сведеня са малко стари - нали едни се облажиха от ремонта му - явно са увеличили долния язовир. И въпреки това от помпен в генераторен режим не минава мигновено и пак не може да конпенсира сегашните 4900 мегавата фотоволтаици в България в момента - те ще се увеличават а АЕЦ Козлодуй няма да е вечен. По груби сметки трябва още 5 ПАВЕЦ да построим а това значи 10 язовира. Какво става и ако се задържи зимата студено и мъгливо време една седмица и вали обилен сняг - кой ще поеме тези липсващи тогава 4900 мегавата.

    Коментиран от #70

  • 69 Данко Харсъзина

    4 2 Отговор

    До коментар #61 от "Грешиш за":

    Работи само единия хидроагрегат защото на другия няма кой да му подмени колоните, а останалите два ги е страх да ги пуснат. Само виж какви хора управляват НЕК и енергетиката като цяло, и всичко ще ти стане ясно.
  • 70 Данко Харсъзина

    4 1 Отговор

    До коментар #68 от "Енергетик":

    "Долния язовир" е язовир "Яденица", който се "строи" от 30 години и още нищо не е започнало. Има един проект от времето на Живков и толкоз. Думата "ЩЯХА", която си използвал е съвсем на място.

    Коментиран от #76

  • 71 "Планирано е изграждането

    2 0 Отговор

    До коментар #66 от "Данко Харсъзина":

    на яз. Яденица в съседната долина, който ще бъде свързан с яз. Чаира чрез реверсивен тунел с дължина около 7 км. Това ще увеличи капацитета на долния изравнител трикратно и ще позволи непрекъсната работа на централата от 24 часа при пълна генераторна мощност. По предварителни данни изграждането на яз. „Яденица“ струва 70 милиона долара. Строителството е започнато със средства на НЕК-ЕАД и до октомври 2009 г. е изпълнено временно строителство за язовирната стена и е започнато изграждането на свързващия тунел от двете му страни. Към този момент строителството е спряно поради липса на финасиране."
    Виж за какви пари се говори, нека да са 700мил, а не 70мил. Не са все пак 35млрд. за неясното бъдеще на американските реактори.
    Проблемът на ВЕИ-тата е, че се нуждаят от ПАВЕЦ и батерии, но някой друг да им ги направи/купи защото са много скъпи.

    Коментиран от #74

  • 72 Химик

    3 1 Отговор

    До коментар #67 от "Разсъждаваш наистина":

    "Двата газа се движат и изгарят едновременно независимо, че 1 мол водород тежи 2 г., а метана 16гр"

    Ами кажи ми как ги смесват тогава когато при 700 атм и нормална температура водорода все още е газ а метана е течност и не е газ. Ако са в течно състояние при по ниска температура пак ще се саморазделят защото и течностите тежат различно.

    Второ тъкмо за това все още няма серийни водородни коли масово - съхранението на пустия му водород е много трудно - ако успеят да направят нещо което да го свързва с въглерода както правят листата на растенията вече става много лесно но първо засега има само някакви експерименти и второ почти не се работи и финансира нещо подобно - защо ли?

    Трето резервоарите на водородните коли въпреки многослойната структура от метали и полимери водорода пак съумява да минава през тях и това не е толкова лошо а лошото е и че ги разрушава като отслабва структурата им.

    Коментиран от #80

  • 73 Иван4о

    1 0 Отговор

    До коментар #41 от "Данко Харсъзина":

    В Б-я имаше САКАТЛЪК тока преди близо 50 години - беше петък 13, разпадна се енергината система, минаха 5 - 6 часа докато се възстановяваше. СЛЕД случая се върна като министър проф.ТОДОРИЕВ.

    Коментиран от #75, #77

  • 74 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #71 от ""Планирано е изграждането":

    Опитаха се, да правят нещо, на няколко пъти откраднаха едни пари, и до там. Нищо не е започнало, а и проекта трябва да се актуализира по причини, които ме мързи да коментирам. Мисля, че дори няма актуален ОВОС.
    Черешката на тортата е, че и някакви рибари вдигат гюрултия, че язовира ще пречи на пъстървите, Бог знае защо.
  • 75 Данко Харсъзина

    3 1 Отговор

    До коментар #73 от "Иван4о":

    Да, точно преди Конгреса на БКП.
  • 76 Енергетик

    4 2 Отговор

    До коментар #70 от "Данко Харсъзина":

    Еми значи моите сведения са верни че може да издържи 8 часа и половина ама само с този агрегат от 200 мегавата който работи сега и на пълна мощност (ако всичките работят) малко над 2 часа.

    Та пак питам привържениците на "чистата" енергия - някоя зима ако се задържи студено, мъгливо и със снеговалеж една седмица какво правим. Блоковете в АЕЦ Козлодуй руснаците бяха така добри и им удължиха живота но това ще е последно. Даже и да построят този на Уестингхаус за 35 милиарда той ще 1000 мегавата и от къде ще компенсираме сегашните 4900 мегавата фотоволтаици като и потреблението тогава ще е високо.

    Коментиран от #79, #81

  • 77 Данко Харсъзина

    4 2 Отговор

    До коментар #73 от "Иван4о":

    Проф. Никола Тодориев и проф. Ангел Писарев, Минисър и зам. Министър на енергетиката, които изградиха най-стабилната енергийна система в света, са ми чели лекции и двамата.
    Сравни ги с този на снимката и с другия несретник Хиновски и всичко ще ти стане ясно.
  • 78 Данко Харсъзина

    4 2 Отговор
    7 и 8блок няма да бъдат построени никога. Има минимален шанс за Белене, ама много минимален.
  • 79 Данко Харсъзина

    0 2 Отговор

    До коментар #76 от "Енергетик":

    То това е най-малкото гайле. Вече нямаме и студен резерв. При студена зима сме аут. За сега Господ е с нас и няма студове.

    Коментиран от #84

  • 80 Не си разбрал

    0 3 Отговор

    До коментар #72 от "Химик":

    700атм. има в автомобилния резервоар пълен само с водород. Тая добавка от 15% водород към природния газ се прави при по-ниски налягания и парциалното налягане не е достатъчно водорода да премине през метала.
  • 81 Ние имаме огромни резерви

    1 0 Отговор

    До коментар #76 от "Енергетик":

    от ТЕЦ които ще се пуснат и ще компенсират неработещите ВЕИ-та. АЕС- 690МВт, ТЕЦМИ2 - 1600МВт, Контур глобал ТЕЦМИ3 - 908МВт, Стелар - 400МВт, ТЕЦ Варна - 630МВт. Общо - 4228МВт. Да не говорим за АЕЦ "Козлодуй с 2000МВт., заводските ТЕЦ - 100МВт, топлофикационните 360МВт. и ВЕЦ-овете.
  • 82 До енергетиците и обикновените кибици

    4 1 Отговор
    Енергийната система на България не е самостоятелна бойна единица, а е свързана с електропреносните системи на околните държави. Те, от своя страна, с други съседни държави. Слънцето се движи от изток на запад и това отмества товарните графици на енергийните системи една спрямо друга. Това позволява да се постигне изгода от трансфериране на енергив с произход ФЕЦ към неосветени зони или от по-натоварени към по-разтоварени. През 20-ти век такъв обмен се е правил само покрай покриване на пиковете в потреблението. Днес се прави и ще се прави все повече целодневно.

    Изказаха се някои догадки около управлението на инверторите във ФЕЦ. Прочетете техническия менюал на един съвременен инвертор и ще разберете, че той може много повече, отколкото реално се очаква от него. Има ограничения по честота, по напрежение, по скорост на нарастване на напрежение, поведение при кратковременно и дълговременно претоварване, реакция на късо съединение и т.н. Инверторът реагира за време няколко периода на тактовата честота, която е килохерци. Енергодружеството налага ограниченията, в които инверторът трябва да работи, за да се имплементира успешно в мрежата. Ако има някакви по-големи очаквания те трябва да се насочат към енергодружеството, което осигурява връзката на ФЕЦ с енергосистемата.

    Тепърва системните оператори ще трябва да организират така системата, че да е устойчива на преходни процеси с по-екзотичен произход.

    Коментиран от #83

  • 83 Това което

    1 3 Отговор

    До коментар #82 от "До енергетиците и обикновените кибици":

    си написал за инверторите е точно така, но при номинално захранване. Проблемът в Испания е, че при двата солара рязко е намаляла мощността на панелите - може би голям тъмен облак ги е засенчил за няколко минути. Решението в случая е доста тривиално. Ако всеки соларен парк има буферна батерия която да може да захранва инвертора с номинална мощност поне 5 минути нещата щяха да се оправят. Нямаше да има резки преходни процеси и операторите щяха да реагират адекватно. Сега е момента да задължим нашите големи солари да имат такава буферна батерия.

    Коментиран от #85

  • 84 бай Даньо

    3 1 Отговор

    До коментар #79 от "Данко Харсъзина":

    Поздравления за информативните постове, ех ако нивото беше такова и по други теми тук.... Интересна дискусия между енергетици, интересно четиво за тук Джон 3Волта ... винаги съм гледал на специалност "Електрически машини и апарати" с пренебрежение , днес добих малко респект....
  • 85 ИМПЕРИАЛИСТ

    3 0 Отговор

    До коментар #83 от "Това което":

    Има някаква мистерия, честотата е паднала поради включването на някакъв огромен свръх-мощен консуматор...Пита се в задачата кой е той? Същевременно инверторите на фотоволтаиците поради естеството си нямат нужната гъвкавост за да компенсират спадналата честота, а може единствено да се изключат превантивно, при което се увеличава разсинхронизирането и системата се срива. От космоса може да се засече необичайно висока температура в някоя точка от континента, тъй като всяка енергия преминава в топлина. Мисля, че всичко ще се потули, както стана със засечените от космоса ДВА взрива в района на Чернобилската АЕЦ, а набедиха в некомпетентност загиналите оператори от дежурната смяна.
  • 86 Шаран БГ

    1 3 Отговор
    Дръжте ся бря !! Авторът не ми е брат или сват, но много добре Ни го е написал. Той явно разбира от електрики. И въпреки това е ползвал и чужди източници !!. Защо го укорявате ?? Ей, европейчета – бъдете "жентълмени" !!