На 31 юли в последния работен ден на предишното правителство ексминистър Десислава Терзиева е издала разрешение за строеж на обособен участък от газопровода „Южен поток”. Става дума за приемен терминал „Паша дере“, компресорна станция Варна и път към тях.
Съгласно действащото законодателство министърът на регионалното развитие не може да отмени сам издаденото разрешение за строеж за подобекти на „Южен поток“, се казва в днешно съобщение на пресцентъра на Министерството на регионалното развитие. Според разпоредбата на чл. 214 а от Закона за устройство на територията (ЗУТ) дори и в хипотезата на подадена жалба, министърът на регионалното развитие няма законови правомощия да преразгледа въпроса и да оттегли сам издадения акт.
Разрешенията за строеж на министъра могат да бъдат обжалвани относно тяхната законосъобразност от заинтересованите лица само пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от обнародването им в Държавен вестник чрез Министерството на регионалното развитие. В случай, че в този срок бъде подадена жалба срещу издаденото разрешение, единственият компетентен орган да се произнесе по нея е Върховният административен съд. В хода на съдебното производство съдът преценява дали жалбата е подадена в законоустановения срок, дали е от заинтересувано лице и дали е основателна. Срещу разрешителното за строеж може да бъде подаден и протест от прокурор.
Днес стана ясно, че Патриотичният фронт обжалва във ВАС строителството разрешение. Мотивът е, че е незаконосъобразно и е издадено против интереса на българското и европейското общество. „С издаденото разрешително Терзиева е нарушила нормативните документи на Европейския съюз, подробно разяснени от комисаря по енергетика Йотингер. Разрешението е в пълен разрез с призива на Европейската Комисия да се преустановят по нататъшни договаряния до изясняване на ситуацията по досегашните действия по „Южен поток”” пишат в съобщение до медиите от Патриотичния фронт.
Орхуската конвенция разрешава на всеки гражданин да обжалва разрешението за строеж на газопровода „Южен поток”, припомнят от коалицията неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България". Конвенцията е част от законодателството на Европейския съюз и съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България Орхуската конвенцията има предимство пред нормите на вътрешното законодателство, които й противоречат.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Veselin Stanoev
23:39 08.08.2014
2 Монго
Коментиран от #4
10:11 09.08.2014
3 любител
11:59 09.08.2014
4 Veselin Stanoev
До коментар #2 от "Монго":
Това е така,защото страните през които минава северния поток,хората не са толкова корумпирани.16:37 09.08.2014