Днес се отбелязва Световният ден за борба с детския труд. През 2002 г. Международната организация по труда обяви 12 юни за Световен ден за борба срещу детския труд, за да привлече повече внимание към проблема, пред който се изправят децата.
Според данни на организацията в глобален мащаб 115 млн. деца вземат участие в опасен труд. Това е труд, който по своя характер или поради обстоятелствата, при които се извършва, би могъл да доведе до увреждане на детското здраве, безопасност или морал. Децата, работещи в най-различни икономически дейности и на най-различни длъжности, могат да бъдат изложени на подобни рискове и проблемът е с глобален характер, като засяга както индустриализираните, така и развиващите се страни. Опасният труд е сред най-тежките форми на детски труд, които международната общност е набелязала да бъдат премахнати до 2016 г.
На този ден Международната организация на труда (МОТ) ежегодно акцентира върху проблемите, свързани с трудовата експлоатация на децата.
Детският труд лишава децата от образование и съответно от възможности за осигуряване на приличен доход и стабилна работа като възрастни, подчертават от Международната организация на труда.
Сред предложените мерки за справяне с проблема са създаването и прилагането на силна правна рамка, основана на международните трудови стандарти и социалния диалог, осигуряване на всеобщ достъп до образование с добро качество и до социална защита, както и преки мерки за облекчаване на бедността, неравенството и икономическата несигурност и насърчаване на достоен труд.
Какво предвижда българското законодателство за непълнолетните работници?
В България детският труд е забранен до 16-годишна възраст, до която според Конституцията е задължително образованието.
Предвидени са някои изключения, основно за талантливите деца – позволено е включването им във филмови продукции, в театрални трупи, музикални състави и други.
За да бъде назначено на работа непълнолетно лице трябва Инспекцията по труда да издаде разрешително. Наемането на непълнолетни лица без разрешение от Инспекцията по труда се счита за престъпление. При установяване на такова нарушение се уведомява Прокуратурата за започване на наказателно производство.
Условия на труд на непълнолетни лица
Непълнолетните работят при облекчени условия на труд. Имат право на удължен отпуск от поне 26 дни. Не могат да полагат тежък физически труд, както и да извършват работа, свързана с въздействие на физични, химични и биологични агенти и която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие.
Работното време за тях е 35 часа седмично при петдневна работна седмица, за което следва да получават минимум минималната работна заплата. За тях е забранено полагането на извънреден и нощен труд.
При всяка проверка инспекторите по труда проверяват за законосъобразното наемане на лица, ненавършили 18 г., както и дали работните им места отговарят на изискванията.
Инспекцията по труда предостави данни за издадените разрешителни за работа на непълнолетни лица:
Най-често непълнолетни се наемат за извършване на дейности в хотелиерството, ресторантьорството и търговията през лятната ваканция.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Адам Хилтън
14:03 12.06.2023
2 Педофил в превод
14:04 12.06.2023
3 При тъй наречените
14:08 12.06.2023
4 Старият машинист
Коментиран от #5
09:17 12.06.2024
5 А в моята
До коментар #4 от "Старият машинист":
нищо не е записано. Ученически и студентски бригади ангария. Ма то образованието ни било безплатно. Какво му е сега платеното, като до 8.клас учебници и помагала са безплатни, а сегашните студентски такси си ги отработвахме многократно.09:25 12.06.2024