Тазгодишното класиране на учениците след 7-ми клас показа, че министерството на образованието и науката губи сблъсъка с информационните технологии.
ФАКТИ първи съобщи за проблеми с първото класиране за след 7-ми клас в София. Оказа се, че стреснати след провала при второто класиране от МОН са задържали с обявяването на резултатите до обяд. Това допълнително стресира родителите на седмокласници, които с трепет очакваха да видят дали тяхното дете е успяло да се класира в желаната специалност.
Проверка на ФАКТИ показа, че комисиите от София са предали навреме второто класиране. Забавянето на оповестяването на резултатите трябва да се търси в МОН.
Миналата седмица министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че началникът на Регионалното управление на образованието в София и председателите на две комисии - по информационното осигуряване към РУО-София и областната комисия по класирането ще бъдат наказани за грешката в първото класиране след 7 клас в София.
Те са отговорните лица и ще понесат дисциплинарна отговорност по Закона за държавния служител. Това каза Красимир Вълчев при изслушването си в ресорната парламентарна комисия.
Грешката е човешка, на хората, които са въвеждали балообразуващите коефициенти. Няма данни за софтуерен проблем, въпреки че продуктът има нужда от усъвършенстване, съобщи просветният министър.
Междувременно стана ясно, че подобен проблем с класирането след първия тур е имало и в Добрич. Така, както и в столицата, са били засегнати деца, които са кандидатствали в паралелки с информационни технологии.
Ако в София няма софтуерен проблем, то малко вероятно е подобна грешка да се прояви в Добрич.
В три средни учебни заведения в областта има сгрешени балове. Това са СУ „Димитър Талев”, СУ „Любен Каравелов и СУ „Йордан Йовков” в Тервел. Това потвърди за радио „Добруджа” Любомир Тодоров, експерт в РУО Добрич. Балообразуването в три паралелки с балообразуващ предмет информационни технологии, се разминава с посоченото в заповедта - външното оценяване по математика не е удвоено, а е посочено само един път, призна Любомир Тодоров.
"Аз лично ще настоявам да има такива наказания и да бъдат в достатъчна степен дисциплиниращи. Разбира се, трябва да бъдат справедливи и да не бъдат прекомерни. Казвам, че ще настоявам, защото дисциплинарният съвет е този, който изслушва и приема решението“, обеща пред депутатите Красимир Вълчев.
Проявяването на един и същи проблем в София и Добрич е обезпокоително. Образователният министър „да не взема опит от премиера“ и да раздава наказания, а да седне на една маса с нарочените грешници експерти и да помисли къде се крие проблема.
В противен случай и догодина ще пишем за проблеми в класирането. Мога да се хвана на бас, че тогава няма да бъдат само в София и Добрич, а в много градове.
МОН трябва да подаде ръка на експертите и да работи заедно с тях.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 вече бивш учител
10:51 17.07.2018
2 miro
13:17 17.07.2018
3 Нина
Разграничение в отговорност и задължения на МОН и РУО и НИО трябва да има.
21:31 17.07.2018