21 Август, 2019 20:30 6 348 13

Лондон спира свободното движение на хора към Великобритания

  • великобритания-
  • брекзит-
  • борис джонсън-
  • ес-
  • тереза мей-
  • тереза мей

Новите идеи на Борис Джонсън ще засегнат редица европейски граждани

Лондон спира свободното движение на хора към Великобритания - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На 31 октомври Лондон ще отмени правото на свободно придвижване към Великобритания, ако не бъде сключена сделка за Брекзит. Новите идеи на Борис Джонсън ще засегнат редица европейски граждани. Ето какво е предвидено:

Ако вече живееш във Великобритания като гражданин на ЕС, до края на 2020 година трябва да си извадиш виза. А ако не живееш там и искаш да работиш в страната - ще се състезаваш наравно с всички останали.

Британското правителство обяви какви ще бъдат правилата за гражданите на държави от ЕС в Обединеното кралство, ако страната напусне ЕС без договор. Първата мярка, оповестена от правителствена говорителка в Лондон: от 31 октомври тази година (датата за излизане от ЕС) гражданите на ЕС вече няма да се ползват от свободата на придвижване по отношение на Великобритания. Онези граждани от ЕС, които вече живеят във Великобритания, няма да бъдат засегнати от това ограничение.

Според критиците обаче тогава ще възникне много трудният за решаване въпрос: Кой пребивава правомерно в страната и кой - не? Говорителката поясни, че в момента се разработват правилата за режима, при който граждани на ЕС ще влизат в Обединеното кралство след 31 октомври. „Например, веднага ще въведем много по-строги правила за ограничаване на престъпността по отношение на хората, пристигащи във Великобритания", каза тя.

Точкова система за гражданите от ЕС

Премиерът Борис Джонсън обясни, че онези граждани на ЕС, които искат да живеят в страната му, в бъдеще ще бъдат селекционирани чрез точкова система по австралийски образец. А онези, които вече пребивават в страната, ще имат право да останат. Според Министерството на вътрешните работи, тази точкова система ще бъде много по-честна, защото ще поставя акцента не върху произхода на кандидатите за британска виза (тоест - дали са граждани на ЕС или не), а върху това какво могат да допринесат за страната.

Не е ясно обаче как в бъдеще британските гранични власти ще отличават гражданите на ЕС с право на престой във Великобритания от онези, които още (или вече) нямат такова. В страната не съществува задължителна адресна регистрация. Досега доброволно са се регистрирали едва 1 милион от общо 3,5 милиона граждани на ЕС, които трайно са се заселили във Великобритания. Срокът за такава регистрация, тоест за подаване на молба за британска виза, изтича в края на 2020 година, като според британското Министерство на вътрешните работи, в това отношение промени няма да има.

Инициативата „Трите милиона", която защитава правата на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания, с тревога посочва, че ако страната излезе без договор от ЕС, нерегистрираните европейски граждани ще се натъкнат на трудности. Например, защото няма да могат да докажат на своя работодател, наемодател или на здравните власти, че пребивават законно във Великобритания.

Какви точно ще са правата на милиони европейци?

Какви ще бъдат трудовите права и правото за пребиваване на милионите граждани от ЕС – този въпрос живо вълнува и британските предприемачи. Генералният директор на Британската търговска камара Адам Маршал също отправи критики към оповестените правила. Той обясни, че британските предприемачи са се подготвили за онзи вариант на Брекзит без договор, който беше оповестен от предишното правителство преди седем месеца. „Сега, само седмици преди датата, всичко това увисва", писа Маршал в Туитър. „Фирмите имат нужда от яснота и последователност, за да се подготвят за промените."

Работата е в това, че досега гражданите на държави от ЕС имаха право да усядат във Великобритания без никакви ограничения. В споразумението за излизане на Великобритания от ЕС, което беше договорено от предишната премиерка Тереза Мей с Брюксел, пише, че тази свобода остава в сила без промени до края на 2020 година. Но британският парламент на няколко пъти отхвърли това споразумение. Негов противник е и сегашният премиер Борис Джонсън. Джонсън настоява за промени в споразумението, но ЕС категорично отхвърля това искане. Говорителка на Еврокомисията каза, че ЕС е подготвен за всевъзможни варианти, но излизането на Великобритания без споразумение ще предизвика сериозни проблеми както за гражданите, така и за фирмите. Тези проблеми обаче ще бъдат много по-тежки за Великобритания, отколкото за 27-те държави в ЕС, уточни тя.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 5 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    18 43 Отговор
    Британската империя за пореден път направи жалка европа за смях.

    Коментиран от #4

  • 2 Кой68

    16 7 Отговор
    Дре ме ми.......
  • 3 Мен

    55 9 Отговор
    Някой е умрял да им ходи в селската държава. Мислят се за върха на човечеството, но половината им население не може да чете. Повръщат пред децата си. Спят с обувките в леглата мъртво пияни. Обратните води на половин Лондон са заустени в Темза. Голяма нация голямо нещо. Да си затварят границите ама и Европа да ги затваря.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Гост

    5 9 Отговор

    До коментар #4 от "И некадърник":

    Щом казваш българче.

    Коментиран от #7

  • 6 nnn

    23 1 Отговор
    като не ни пуснат в лондон,ще прескочив в пакистан.хем е по-евтино,хем е същото
  • 7 Рашка с чашка

    14 7 Отговор

    До коментар #5 от "Гост":

    Виж колко им падна валутата от както Джонстън е премиер. Освен това повечето англичани които гласуваха за Брекзита си мислеха че така ще се отърват от пакистанците, нигерийците, арабите и индийците които са заели северен Лондон и източват социалната система. Да, ама не! Ще загубят много работници, най вече от Полша. А, и Шотландия остана в Великобритания единствено заради ЕС, сега ако се отцепят какво ще стане с Великобритания, май ще стане съюз Англия и Уелс.
  • 8 Plovdiv

    20 8 Отговор
    Ако утре има референдум за членството на България, ще гласувам ПРОТИВ с двете ръце!
  • 9 Шоуто

    9 2 Отговор
    Сетиха се явно от Индия и Пакистан са им дошли в повече и дори либералното им демократично общество са се осъзнали в какво им се превръща бялата държава. Интересно, Германия, България, Франция идр кога ще се осъзнаят, защото немогат да карат винаги на мулти култи вълната, иначе бай бай и като идентичност и като нация.
  • 10 Госあ

    8 2 Отговор
    Кой го боли фара ? Да започват преговори с Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Англия трябва да остане колкото Люксембург
  • 11 Един

    2 0 Отговор
    Основно правило за въвеждане на ред:
    "Всяка жаба да си знае гьола, мястото в гьола и реда на квакане!"
  • 12 Панагюреца

    5 1 Отговор
    На Британците им втриса откакто приеха Бълхария и Мамалигия и решиха да напуснат за да се отърват от тези навлеци овци бълхари .
  • 13 Другия с коня

    4 0 Отговор
    Нямат вина,че искат да изгонят БГ и румънските цигани....Тотално неграмотни,без квалификация и в Германия осъзнаха ,че проблема с тях тепърва предстои....Ще оставят образованите и квалифицирани кадри а другите -екстрадация....