3 Октомври, 2019 20:30 2 651 13

Когато източногерманците бяха хвърлени в студената вода

  • гдр-
  • източна германия-
  • берлинска стена-
  • германия

Западът - онова райско кътче, за което те мечтаеха - се оказа общество на брутална конкуренция

Когато източногерманците бяха хвърлени в студената вода - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Еуфорията след Обединението на Германия бе огромна. Но щом отмина, реалността задуши надеждите на мнозина източногерманци. Западът - онова райско кътче, за което те мечтаеха - се оказа общество на брутална конкуренция.

Издигането на Берлинската стена през 1961 година стана причина за безброй семейни драми. Сестри и братя бяха отделени едни от други, чичовци и лели се оказаха от другия край на Стената. Много от хората, преживели този драматичен период, междувременно не са сред живите или пък са много възрастни. За тях разделена Германия беше извор на нетърпимо страдание. Затова и готовността на много западногерманци да помагат материално на близки и роднини в икономически по-слабо развитата ГДР беше висока. Те изпращаха хиляди пакети с кафе, цитрусови плодове, дрехи и шоколади отвъд вътрешногерманската граница.

През 80-те и 90-те години на миналия век децата на това по-възрастно поколение вече гледаха на разделението на Германия като на нещо нормално: те бяха отраснали съответно във ФРГ или ГДР и живееха в напълно различни светове.

На Запад поколението от 1968 започна внезапно да задава неудобни въпроси на своите родители - интересуваше се каква е била тяхната роля по времето на националсоциализма. Понятия като "нация" и "татковина" вече се смятаха за остарели и снобски. На мода излезе интернационализмът. ЕС предложи на западногерманците нови перспективи и възможността да избягат от незавършената дискусия за националната вина. А техните братовчеди и братовчедки на Изток живееха потопени в сивотата на диктатурата и се бореха със съвсем различни проблеми.

После дойде революцията от 1989, падането на Стената, а близо година по-късно - и Обединението на Германия. Но когато еуфорията от празника премина, Изтокът отново изгуби приоритетното си значение. И до ден-днешен една пета от западногерманците никога не са посещавали Източна Германия.

Разочарованите източногерманци

След промените от 1989 от западната част на Германия бяха изпратени стотици милиарди за икономическото възстановяване на изостаналите региони на Изток. Но тези пари не успяха да решат всички проблеми. Промените донесоха на огромен брой източногерманци безработица - почти всеки втори от тях загуби работното си място. А Западът - онова райско кътче, за което те мечтаеха и което познаваха от приятно ухаещите пощенски пакети с продукти, изпращани им от роднините - внезапно се разкри пред очите им като общество на брутална конкуренция. Силно идеализираните им представи за него бързо избледняха. Онези, които се оказаха губещи от промените, започнаха да идеализират миналото си в бившата ГДР.

Същевременно на Запад мнозина изгубиха търпение и започнаха да наричат сънародниците си от Изтока "мрънкала". Призоваваха ги най-сетне да спрат да се оплакват и да недоволстват. А източногерманците искаха просто да говорят за преживяванията си през този бурен период, за момента, в който изведнъж бяха хвърлени в студената вода. След като тяхната бивша родина ГДР спря да съществува на 3 октомври 1990, те внезапно се бяха събудили в съвсем друга държава - с непознати правила и закони.

И двете поколения - хората, преживели издигането на Стената, и съвременниците на нейното събаряне - преживяха и изстрадаха много. Голяма част от случилото се така и не бе осмислено. А историческият опит показва, че всичко, което не е било преосмислено и преработено, се превръща в бреме, предаващо се от поколение на поколение.

Източна Германия и популистите

"Алтернатива за Германия" разбра това и отдавна вече го използва за своите цели. "Да завършим промяната", гласеше един от централните лозунги на дяснопопулистката партия за изборите в източните провинции. И с него тя печели рекордни резултати - особено сред младежите.

Процесът на Обединението все още не е приключил окончателно. Онова, за което днес родители, баби и дядовци вече не могат или не искат да говорят, се превръща в задача на техните деца и внуци. Мирната революция от 1989 и Обединението бяха и ще си останат щастливи мигове за германците. Тази история трябва да бъде разказвана. Но от друга страна не бива да се премълчават и проблемите, свързани с дълбоките промени. Би било твърде жалко, ако тази глава от историята на Германия бъде предадена в ръцете на онези, които искат да я инструментализират за политически цели. Изтокът и Западът никога повече не бива да се оставят да бъдат разделяни.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Май и ГДР

    25 4 Отговор
    е в безкраен "прход" като нас
  • 2 Тръмп

    6 20 Отговор
    Германия се обърна към комунизма и играе открито с Путин и Ердоган чрез комунистката Меркел и Шрьодер!!!:):):)Който играе с Комунягите,рано или късно ще си гризе ноктите от глупост!!!:):):)
  • 3 Фрайлауфа на Вартбурга

    16 24 Отговор
    Милите източногерманци, живи да ги оплачем - прибраха ги, взеха им кирливите гедерейски пари на 1:1, дадоха им моментално западногермански пенсии, направиха ги граждани на ФРГ, цяла Западна Германия и до днес плаща допълнителен 2% данък за да се строят магистрали, инфраструктура, училища и градини, за да има идентични социални дейности на Изток, изграждат се университети, научни центрове и заводи. Източногерманците лежат и лапат социални помощи от Запада, ама много онеправдани милите! Преди набор 2000г. всичките само лапат от системата и живеят даром като западняци, ама голямо оплакване бе, без една стотинка да са дали за тая система. Половината емигрираха след обединението на Запад и само знаят да се оплакват и скимтят - това между другото е основното качество на източногерманците!!

    Коментиран от #4, #13

  • 4 Кинбо

    24 4 Отговор

    До коментар #3 от "Фрайлауфа на Вартбурга":

    Ти си тотално изперкал, нямаш никаква представа за живота и това което става около теб и особенно пък че източно германците не са дали и една стотинка на западногерманците направо счупи тъпомера утре сутринта веднага при специалист явно при тоя дето ходиш сега е аматьор.
  • 5 мдаа

    17 4 Отговор
    Източногерманците и сега наричат западните"американците"защо ли!?
  • 6 някой си там

    24 6 Отговор
    Сега чувам, че и руските немци искат обратно да се връщат в Русия. Скоро след това и източно-германците могат да поискат възстановяване на ГДР, а как вярвахме в светлият и щастлив капитализъм...
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 МАГАРЕ

    12 2 Отговор
    Къде са тръгнали срещу мечока.Да си бяха седяли сега нямаше да се оплакват.Много са добри в техниката и са много зле във войните.
  • 9 Измамен

    22 3 Отговор
    Всички бяхме измамени. Не само германците, но и самите западняци от капиталистическия блок бяха измамени. До началото на 90-те години по запада се даваха евтини кредити, строеше се, създаваше се бизнес и работни места. И всичко това с една цел- да бъдат подлъгани балъците от източния блок да си съборят кочинките. Когато нашите предатели ни дадоха в ръцете на капиталистите за шепа долари, те веднага спряха потока от пари и лъскавия запад с бунтарската музика и стил, с премигващите реклами, с хубавия живот, цъфна но не върза. Окапаха му листата и се видя едно грозно стъбло. Това го почувстваха всички, но всички могат да си го обяснят, а е просто!
  • 10 Borislav Popov

    4 6 Отговор
    А защо алтернатива за Германия ( AFD) обяви, че предлага изключване на България от ЕС защото е изцяло под руско влияние???
  • 11 Кой68

    9 0 Отговор
    Като във природата:по силния/богат правото и възможностите са на негова страна..Огромно е лицемерието към бившия соцЛагер макар да не виждам съществена разлика между социализъм/комунизъм и капитализъм?Едно и също със различни имена........Това било демокрацията?
  • 12 ТОЧКАТА

    6 2 Отговор
    Всичко,което комунистите говореха за капитализма се оказа истина...Всичко ,което говореше капитализмът за соца се оказа долна лъжа...Даже и сега си личи ,защото ТОЙ още се крие под полата на ,,демокрацията,,....А относно похарчените стотици милиарди ,без ефект!!!!Така е защото бяха похарчени да РАЗРУШАТ!!! а не да създадат....И успешно разрушиха всичко,както и тук....Произвеждат милионери и бедняци,емигранти.
  • 13 Румяна Костова

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "Фрайлауфа на Вартбурга":

    Не сте ходили в Източна Германия. Аз съм била там на екскурзия като ученичка, малко преди да падне Стената. И мога да Ви кажа, че си имаха и пътища и детски градини и университети. А в по-малките градчета - спретнати дворчета, както е типично за немците, в какъвто и строй да живеят.