24 Юли, 2012 13:08 2 642 13

Блумбърг: Меркел е права, Гърция да се учи от България

  • гърция-
  • криза
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

 

Германският канцлер Ангела Меркел преди дни даде България за пример за фискална стабилност на фона на финансовата криза.

Страната, която продължава да бъде най-бедна в ЕС, не всеки ден е сочена за пример на по-богатите си партньори. Единственият начин да разберем хвалбите на Меркел по адрес на София е да повярваме в твърденията й, че държавите с извънредни разходи ще трябва да затягат коланите, за да се развиват устойчиво.

За българите, ако не за южните им съседи, които Меркел може би имаше предвид, когато говореше за българския пример, хвалбите имат смисъл, коментира "Блумбърг".

Гърците и българите имат много допирни точки, с изключение на близкото минало. И двете държави бяха под османско владичество, и двете се бориха за независимост и бяха сред най-бедните на континента. Техните пътища се разделиха едва след Втората световна война, когато България бе поставена под крилото на Съветския съюз, а Гърция остана част от Западна Европа. Но след като Атина се включи към ЕС – тогавашната Европейска икономическа общност, страната бе обсипана с пари, докато комунистите в съседство затягаха коланите и преглъщаха тежко.

През 1989 г. съветският блок рухна. Новата българска демокрация бе родена. Но в хазната нямаше пари за нея. Спестяванията на държавата бяха недостатъчни, магазините бяха празни, безработицата бе висока, а инфраструктурата – недоразвита и елементарна. Стагнацията там бе част от ежедневието.

Обрани. И то два пъти.

След дълги години на забавяни реформи, процъфтяващ частен сектор и почти несъществуваща регулация в България дойде хиперинфлацията. Тя заличи всички спестявания на българите отново, с което близо една трета от банките в страната бяха принудени да затворят врати. В резултат левът бе обвързан с германската марка (и по-късно с еврото). На централната банка й бе забранено да отпуска заеми на търговски банки – предпазна мярка, която остава в сила и днес. Международният валутен фонд (МВФ) също така настоя всяка българска банкнота в циркулация да бъде покрита с валутни резерви.

Десетилетието от `89 до 99` бе тежко. Но превърна България в дисциплинирана държава с хора, които спестяват, дори след присъединяването й към Евросъюза през 2007 г.

Да бъдеш беден, разбира се, не е никак забавно. Служителите в частния сектор получават недобри заплати, а пенсионираните се борят за оцеляване с ниски пенсии. Нито една магистрала не е завършена и едва няколко части от столичното метро функционират. Това е цената да не харчиш пари, които не притежаваш, било то на държавно или потребителско равнище, изтъква "Блумбърг".

Но днес България има положителен икономически растеж и втория най-нисък дълг в Европейския съюз (след Естония) – 16% от брутния вътрешен продукт. Освен това има нисък бюджетен дефицит от 2%, въпреки плоския корпоративен и личен данък от едва 10%. Валутните резерви съставляват 6% от БВП. Накратко – държавата има бъдеще.

Гърците обаче са в различно положение. Те харчеха повече, отколкото имат, поне 20 години. След като тамошен служител влезе в държавния сектор, вече не може да бъде освободен от длъжност, получава по 40 дни почивка годишно и получава заплати за 14 месеца, макар че в годината има само 12. В резултат гърците са по-богати. Но начинът им на живот не е устойчив. Дългът им спрямо БВП е 165%, а бюджетният дефицит – 9,1%.

Надценено сирене.

След въвеждането на еврото през 2001 гръцкият кабинет не успяваше да контролира цените на дребно, които се утроиха. Традиционната "тиропита" – пай от сирене, през 2001 струваше 30 евро цента. Днес варира около 3 евро. Как е възможно? На колко места на планетата цени скачат десетократно за такъв период от време? Отговорът е прост – вместо да се опита да контролира цените, правителството се фокусира върху това да вдига заплати. А това значеше заеми.

Чужди пари се използваха и за инфраструктурни проекти. Гръцките магистрали са безукорни, пристанищата и атинското метро – същински шедьоври, по-добри и от германските. За Олимпийските игри през 2004 Атина бе преобразена напълно. Прогнозите за крайната цена на това спортно събитие сочат, че игрите са стрували на държавата между 6 и 27 млрд. евро. Повече от ясно е за всеки макроикономист, че инфраструктура от подобен мащаб не се гради с БВП като гръцкия, който е грубо казано 300 млрд. евро. Преобладаващата част от парите бяха взети назаем. И Меркел знае много добре, че денят за разчистване на сметките наближава, коментира БГНЕС.

Българският пример не е единственият начин за развитие на Гърция. И не означава, че страната трябва да стане бедна. За разлика от България през 90-те, тя има инфраструктура и спестявания, с които нещата ще се развият по-лесно. Затягането на колани ще превърне гръцките държава и нация по-дисциплинирани и ще им изгради навици.

Европа не се справи с финансовата криза по най-добрия начин. Но през последните три години гърците опитваха всячески да винят останалите за собствените си икономически беди.

Ако признаят собствените си грешки, скоро гърците може и да имат устойчиво икономическо развитие. Така вкусните млечни пити може и да се продават отново за 30 евро цента. В противен случай страната ще бъде принудена да напусне семейството на европейската валута. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Фискално (не)стабилен

    3 2 Отговор
    Ух, много съм горд от фискалната стабилност на България, ама нещо ми стърже на стомаха ...
  • 2 gost

    0 0 Отговор
    poleka weiiii...3 euro edna tiropita????kvi sa tez gluposti nai mnogo da e 1 euro!!!
  • 3 Smolata

    1 0 Отговор
    До коментар 1 - двама сме братко...последните "Х" години все по-стабилно стискам левчетата в джоба до заплата. А иначе и аз съм много горд със стабилността!!!
  • 4 Захарче

    0 1 Отговор
    На Меркел и е през оная работа , че на кавак за България !
  • 5 Грую

    1 0 Отговор
    Фискалната стабилност на България наистина се дължи основно на Валутният борд, който беше въведен от правителството на Иван Костов след поредното изпразване на джоба на обикновения българин, посредством политически и икономически шамари от знайни и незнайни герои, а понякога и от откровени мошеници. И понеже наистина тогава шамарът беше много силен, а и не единствен, то сега народът се държи като малко дете - размахаш му заканително пръст и той мълчи и мъкне хомота на ниските пенсии и заплати. Разправят нямали сме били брутен вътрешен продукт, ниска ни била производителността на труда и затуй нямало заплати. Ама защо някой не излезе да разкаже защо се бастисаха толкова предприятия и заводи? защо закриха още годни и в състояние да бъдат модернизирани реактори на АЕЦ Козлодуй, а после обещаха на новоизлюпени богаташи, че ще им плащат 12 години ел. енегия от инвестиции във фотоволтаици по 860.00 за мегават. Защо се допуснаха некадърници и крадци да придобиват активите и да ги опустошават, прогонвайки на-младите, кадърни и способни хора от държавата. Кога някой ще излезе да ни каже, че всъщност тази финансова стабилност, с която нашите политици се бият в гърдите пред чужди политици се плаща ежедневно с мизерията на пенсионерите, с недоимъка на хората, работещи за така наречената минимална работна заплата, а пък ако щете и живота на онзи дето го пребили циганите за 2 лева. Това е цената, която народът плаща за да получи един български политик попупване по рамото от един европейски. И когато това се случва ако този политик беше наистина българин не трябва да се усмихва, а това е най-малкото което следва да направи.
  • 6 ЛОСТОФ

    0 3 Отговор
    БАЛЪЦИ КАТО БЪЛГАРИТЕ В ГЪРЦИЯ НЯМА

    КОСТОВИЗМА НЕ Е НА ПОЧИТ В ГЪРЦИЯ !!
  • 7 4567J

    0 2 Отговор
    Такава държава като БГ събрани от кол и въже се управлява единствено с диктатура. Не виждам защо продължават да не сравняват с ГР. като нямаме нищо общо без черноморието което си е гръцко. Клегата пита защо сме бастисали всичко. Ами защото сме от племената на Чингис хан а не на Омир
  • 8 Деян Донков

    1 1 Отговор
    Не четете ли ? "Техните пътища се разделиха едва след Втората световна война, когато България бе поставена под крилото на Съветския съюз, а Гърция остана част от Западна Европа. Но след като Атина се включи към ЕС – тогавашната Европейска икономическа общност, страната бе обсипана с пари, докато комунистите в съседство затягаха коланите и преглъщаха тежко."
    СЛЕД ОКОЛО 30-50 ГОДИНИ ЩЕ ГИ СТИГНЕМ. ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ ДЯНКОВ. И БОКО ДЕ.
  • 9 4567

    0 1 Отговор
    А защо ние не останахме част от западна европа . мислиш ли че ако Чърчил ни искаше нямаше да се разбере с Сталин но ние си честитим банята . Едно племе което е дошло на коне дава оценка на хора които са дали културата и цивилизация на цяла Европа
  • 10 сталин

    0 1 Отговор
    Поредните, глупости на журналисите,ах-ах макар и България да е като тия нещастни и бедни гърци
  • 11 кик

    0 0 Отговор
    като е зле в гърция защо няма масово преселение на гърци към абсурдистан?
  • 12 кик

    0 0 Отговор
    подарявам апартамент в хубав комплекс на този който ми уреди зелена карта или женитба за американка, не е майтап това а сериозно предложение
  • 13 стурнарас

    0 0 Отговор
    нисък бил стандарта на живот в БГ
    сигурно има и такъв елемент...

    но беден ли е примерно някой,който има 2 апартамента в хубав квартал в софия и 700м2 място на Бистрица за продаване?

    или някой който има 2 апартамента в провинцията,вила на морето и 300 декара земя в Добруджа...1 дка носи рента 70лв годишно а струва до 1000 лв.....

    или безброй реститутки с незнайни имоти,които не плащат сигурно 1 лев данък...

    на такова имане не се радват много немци..

    а вие само гледате заплатите...днес я вземаш утре си на борсата...

    а за спестяванията в банките?

    тези милиарди чии са?

    на германците ли?

    ами тези дебелите цени по заведенията кой ги плаща и с кво?

    да би да са само германци и гърци ....

    голяма бедност голямо нещо...

    или пък хилядите софийски баби4ки с колосални апартаменти и къщи в центъра които нямат пари за хляб...ама не искат да си продадат имота и да идат в младост или на село....

    сори...така не става.

    а на тези които само реват,че немат кинти...пронто..БГ е свободна държава...света е голем и предлага много възможности...