27 Февруари, 2020 06:30 3 298 19

Рекорд: все повече поляци се завръщат в Полша

  • великобритания-
  • брекзит-
  • полша

Близо 820 000 са полските граждани, живеещи на Острова - според официалните данни

Рекорд: все повече поляци се завръщат в Полша - 1
Снимкa: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Рекорд в Полша: за първи път от десетилетия насам поляците, завръщащи се в родината, са повече от заминаващите. В Полша детските надбавки са по-големи от тези в Англия, казват завърнали се. И други фактори имат значение.

"Mlezcko Delikatesy - Polish Delicatessen" - зад тази табела в район Илинг в западната част на Лондон се крие един малък магазин за полски хранителни стоки. "70% от живеещите в този край на града са поляци", твърди касиерът. Това, разбира се, е преувеличено. Вярно е обаче, че през последните 15 години във Великобритания се заселиха много хора от Полша, посочва "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ).

Близо 820 000 са полските граждани, живеещи на Острова - според официалните данни. Те са втората най-голяма група чуждестранни жители след индийците. На трето и четвърто място в тази класация са пакистанците и румънците. Повечето от поляците се отправиха към Великобритания след 2004 година - когато Полша се присъедини към ЕС. Много от тях започнаха работа в строителството или откриха свои частни фирми. Миграционната вълна бе толкова силна, че полският водопроводчик се превърна в заплаха за британците. Мнозина местни, най-вече обикновените британски работници, започнаха да се чувстват застрашени от източноевропейската конкуренция на работния пазар. Именно тази заплаха бе един от водещите аргументи в кампанията за Брекзит, припомня ФАЦ.

През последните 15 години и в Германия се заселиха много поляци. Според Федералната статистическа служба, днес полските граждани във ФРГ са 860 000. Можело е обаче да станат и много повече. Решението на Германия да отвори трудовия си пазар за новите членки на ЕС едва седем години след присъединяването им вероятно е изиграло съществена роля в това отношение, обяснява изданието.

Броят на поляците в чужбина спада

Според Статистическата служба във Варшава, броят на полските граждани, живеещи в чужбина, е 2,5 милиона. Напоследък обаче се забелязва нова тенденция. За първи път от десетилетия насам поляците, завръщащи се в Полша, са повече от тези, които напускат родината си: според официалната статистика, през 2018 година броят на поляците в чужбина е спаднал с 85 000.

"Завръщането" е един от приоритетите на управляващите от националноконсервативната партия "Право и справедливост". В интервю за БиБиСи полският премиер Матеуш Моравецки изтъкна, че ниската безработица в Полша е една от основните причини за завръщането на поляците в родината им. Той се надява, че и много други негови сънародници ще решат да се завърнат.

ФАЦ обръща внимание и на следния факт: Полша отбелязва и сериозен икономически растеж. През 2019 година полската икономика е нараснала с 4%, а през 2018 година - дори с 5%. Освен това, управляващата от 2015 насам "Право и справедливост" въведе детски надбавки в размер на около 120 евро месечно. Някои от завърналите се изтъкват, че в родната Полша получават по-голяма финансова помощ за децата си, отколкото във Великобритания.

Докога завръщащите се ще са повече от заминаващите?

Все още не е ясно дали тази тенденция ще се запази, пише ФАЦ и посочва, че ръстът на икономиката е следствие от позитивния икономически климат в Европа в последните години. Освен това Полша е първенец по временни работни места в Европа, а това не я прави особено привлекателна за млади специалисти. Икономиката се влияе и от политически фактори, а някои решения на правителството във Варшава предизвикват тревога. През януари Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) реши да започне процедура на мониторинг на Полша във връзка с върховенството на закона, информира в края на ануари ДПА.

Всички тези несигурности може да се отразят и на икономиката. "Инвеститорите разбраха, че да правиш бизнес в Полша крие известни политически рискове", казва полският икономист Александър Лашек пред Дойче Веле. Той посочва, че чуждестранните инвестиции в страната са намалели с 0,2% в периода 2016 - 2019 година.

Това обаче засега не плаши поляците. За много от завръщащите се вероятно по-важен е следният факт: че безработицата в Полша е едва 3,8%, което е под средното ниво за ЕС. В някои браншове има дори значителен недостиг на специалисти. А, според ФАЦ, някои работни позиции в големите полски градове са дори по-добре заплатени, отколкото помощните дейности във Великобритания, които са упражнявали много от поляците там. Впрочем, тези дни стана ясно, че новите паспорти на британците ще бъдат изработени от френска фирма в Полша. Каква ирония на съдбата! Правителството в Лондон отпусна за поръчката 260 милиона паунда. Сега може да се окаже, че част от тях ще отидат за заплати на поляци, напуснали Великобритания заради Брекзит.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Някой си

    15 6 Отговор
    Основната причина е незнанието на езици!
    Не ми плямпайте врели-некипели!
  • 2 Иванчо

    7 2 Отговор
    И ко ша праим сига? Всичкото сиган си вращами по роднити си миста и ънглезите що излезоха ут Ивропата заръд нас? Айди да са връщат виднага в ЕС. :-)
  • 3 ХУ Ю

    12 0 Отговор
    а у Бгето яко се завръщат марсиЯнци
  • 4 ......

    5 0 Отговор
    Не им се стои в африканската дупка.
  • 5 Шаран БГ

    8 0 Отговор
    Знаем я тази статистика. И у нашенско е същото - двама заминават , един се връща при зъбаря........Бати Бойко каза 16 хиляди се връщат. Не каза защо... Не може да знае дертовете на всички. Ама спести 32 ьиляди, дето са заминали........Да е жив и здрав !! Те ще се уточнят с г-н Калфин.....
  • 6 хахаха

    10 0 Отговор
    ако в англия има само 800 000 поляци то значи че в българия има само 200 000 сиганета... бил съм в англия мнгократно за последните 10г съм ходил по работа там и почти несъм срещъл англичани само поляци и пакистанци
  • 7 Панов

    17 1 Отговор
    Полша е пример за успешна държава.
    Средната заплата премина 1000 евро.

    Коментиран от #12

  • 8 СДС кендзеф

    6 1 Отговор
    Нормално е да се завръщат след 20г робство заминали на по 20 прибрали се по на 40 колко още да карат така хората!!!

    Коментиран от #15

  • 9 петрович

    4 5 Отговор
    Колкото по-далеч от ссср,толкова по-голям просперитет !
  • 10 ДРЪН ДРЪН ДРЪН

    4 7 Отговор
    ВРЪЩАТ СЕ ХОРА КОИТО НЕ РАБОТЯТ И НЕ ЗНАЯТ ЕЗИКА, ЗАЩОТО АКО ТЕ ДОБРОВОЛНО НЕ СЕ МАХНАТ ОТ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ ЩЕ БЪДАТ ИЗХВЪРЛЕНИ ПРИНУДИТЕЛНО !
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 СтатТИРаджия

    6 0 Отговор

    До коментар #7 от "Панов":

    И двеста! Над хиляда и двеста евро е!!! В Мазовецкото и Силезийско воеводства подминава 1600 - 1700 евро!!! В най-бедните райони - към Литва-Латва-Лутва е колкото нашата официална - 650 евра. По-отношение на заплатите Полша отдавна "издуха" гърци и португалци от "старите" европейци и сериозно подгони италианците. В същото време в Бедрьонка-та цените са на 2/3 от нашия Лидл... Ама то пък в нашия половината стоки са полски! Къде бил "ключа за икономико-социалната бараката"? Май поляци и турци само успяха да го намерят на мах в последните 20 години!

    Коментиран от #13

  • 13 Абориген БГ

    4 4 Отговор

    До коментар #12 от "СтатТИРаджия":

    Не забравяй, че Полша е сериозно финансирана от ЕС, МВФ и СБ, а бъдещата й цел е пушечно месо срещу Русия.

    Пример: БГ ябълки по-скъпи от полските. Полша подбива икономиката на БГ. Въпросът е: какво правят БГ политиците по въпроса?
    За всяка държава има планове при един бъдещ военен конфликт - там са вложени милиарди, поради географското й разположение.

    Симпатизирам на Чехия и Унгария. Полша винаги е била оръжие в чужди ръце, днес я има, утру я няма. Да не забравяме ВСВ, иска Словакия от Хитлер -удобно забравен факт.

    Коментиран от #16

  • 14 Челмето

    6 4 Отговор
    По цял свят им викат джипси та на поляците.Нацията на курвите и пияндетата
  • 15 Именно...

    1 2 Отговор

    До коментар #8 от "СДС кендзеф":

    ..и се завръщат с болести и голи дупета(с малко пари)
  • 16 СтарТИРаджия

    4 1 Отговор

    До коментар #13 от "Абориген БГ":

    Аз на конспиративни теории вяра ама хич нямам! Въпросът е защо полските ябълки са еднакво скъпи и тук и там, а българските са два пъти по-скъпи тук! Апропо твоята теория веднага я оборват цените на гръцките и турски домати, и краставици: те в тях каква конспирация е зашифрована, аъ?! Щото аз виждам лакоми български селяни, ценообразуващи под прикритието на "уникалния" български домат!Некой хора в България май си обяснявате киселинноста на гроздето с романи на Робърт Лъдлъм!

    Коментиран от #17, #18

  • 17 Абориген

    4 2 Отговор

    До коментар #16 от "СтарТИРаджия":

    Турция не е в ЕС - бюджет, и е стар васал на САЩ - НАТО.

    Гърция опита чрез Сириза да протестира - но я поставиха на място.

    Не са адекватни примерите. А Полша след 1989 г трябваше да бъде скоропостижно завладяна - най-много капитали от бившия соц лагер бяха наляти в Полша.

    Уважавам Чехия и Унгария, Полша не.
  • 18 Абориген БГ

    3 0 Отговор

    До коментар #16 от "СтарТИРаджия":

    Не забравяй държавните субсидии и квоти, предприсъединителни клаузи ЕС.

    Най-неизгодните договори има БГ по селскостопанска политика (една Румъния има по-изгодни клаузи от БГ) - благодари на Кунева Пръмова - ненапразно я наричаха "Мадам Йес" и получи мощна заплата в Париба - същата Париба, която жилетки във Франция атакуваха - бившият й офис.

    По-глобални са нещата, и... коварни.
  • 19 мкнж мклд

    0 0 Отговор
    На пропагандна статия мирише.