Преди три четвърти век една Победа възвести края на фашизма и националсоциализма. Тогава започна нова епоха в историята на Европа и света, в която господството на Великите сили бе заменено от двуполюсен световен ред (САЩ – СССР), а социализмът се превърна в световна алтернатива.
Европа и светът посрещат тази годишнина днес в необичайни условия – пандемия, карантина, забрана за събиране на хора, невъзможност да се организират големи шествия и чествания. Но можем да възприемем епидемията и като напомняне за ужаса на войната, отнесла над 60 милиона човешки живота между 1939 и 1945 г.
Има какво да се припомня. Особено в светлината на днешното използване на най-опустошителната война в историята на човечеството с краткотрайни политически цели и като оръжие в новата пропагандна война. И това става независимо от сигналите от природата, че трябва да се обединим, за да преодолеем старите и новите предизвикателства.
Отдалечаването на събитията във времето и оредяването на хората, участвали във войната, днес се използва от политици, за да я представят по начин, който доскоро изглеждаше немислим. Като пренаписват както предисторията, така и хода на войната. През последните години все по-често се лансират политически декларации, които целят да декретират вината за войната, не според фактите от втората половина на 30-те години, а според днешните реалности.
Защо го правят? Защото се появиха хора и политици, а и цели държави, които искат да изглеждат като последователни борци срещу Хитлер, а тъй като не са били такива, то трябва да се смени историята. И могат да го постигнат, защото са новите силни на деня, а и днешните поколения нямат собствена памет за онези далечни събития. Въпросът е дали ще им позволим да го направят.
Единственият път за съхраняване на историята е да я разказваме такава, каквато реално е била. Как се е стигнало до там, че само шест години след като идва на власт на 30 януари 1933 г., Хитлер успява да възроди военната мощ на Германия и да започне война на 1 септември 1939 г., а година по-късно да овладее почти цяла континентална Европа.
Ето как изглеждат фактите
През октомври 1933 г. германската делегация (вече на Третия райх) напуска Женевската конференция по разоръжаване. И за награда получава британското съгласие да започне да изгражда новата си редовна армия Вермахт.
Благодарение на нотата на британския външен министър Самюъл Хор до Йоахим фон Рибентроп от 18 юни 1935 г. Третият райх започва да възстановява военноморските си сили до 35% от британски флот (най-голям в света), а подводниците – до 45%.
На 7 март 1936 г. Германия въвежда войски в демилитаризираната по Версайския договор Рейнска област. Великобритания и Франция формално протестират пред Обществото на народите, но не правят нищо повече и ремилитаризацията става факт.
През март 1938 г. от центъра на Европа изчезва цяла държава – Австрия, погълната от могъщия си германски съсед. Великобритания и Франция посрещат събитието с разбирането, че става дума за „спор в германското семейство“.
През септември 1938 г. Хитлер поставя поредното си искане – да получи от Чехословакия Судетската област. Британският премиер Невил Чембърлейн убеждава френския си колега Едуар Даладие, че това е единственият начин да се спаси мирът. И на Мюнхенската конференция (29-30 септември 1938 г.) в отсъствието на чехословашки представители е решено за десет дена (1-10 октомври) областта да се предаде на Третия райх. Независимо че Чехословакия е основният източноевропейски съюзник на Франция. Това е политиката за „умиротворяване на агресора“.
Половин година по-късно, на 15 март 1939 г., вермахтът влиза в Прага и превръща чешките земи в протекторат „Бохемия и Моравия“. И как реагират чехословашките гаранти Великобритания и Франция? Никак, но поне осъзнават, че Хитлер няма да спре и че трябва да се готвят за война.
Какви по това време са
отношенията между СССР и Третия райх
При Ваймарска Германия са много близки, но след като Хитлер взема властта, започва пропагандна и идеологическа война. До лятото на 1939 г., когато пред назряващата опасност от война и провалящите се преговори за общ фронт с Великобритания, Франция, Сталин осъществява големия обрат в съветско-германските отношения и се стига до Пакта „Рибентроп-Молотов“. Така Сталин избягва войната през 1939 г., за която Съветският съюз не е готов. Да, прави го за чужда сметка – Полша. Според мен решението е погрешно, защото на практика Пактът помага на Хитлер да подчини цяла Европа преди през лятото на 1941 г. да започне истинската голяма война с основния си противник СССР.
Въпросът е защо западните победителки от Първата световна война се оказват толкова късогледи в отношението си към Хитлер? Отговорът може да се намери в дипломатическите документи. Например в думите на лорд Халифакс от разговора му с Хитлер на 19 ноември 1937 г. Според него „фюрерът е постигнал много не само в самата Германия, но в резултат на унищожаването на комунизма в страната си той е преградил пътя на последния в Западна Европа и затова Германия с право може да се смята за бастион на Запада срещу болшевизма“. Както виждаме, във Великобритания смятат Съветския съюз за по-голяма опасност от Хитлер и наивно разчитат, че агресията му ще е само на изток.
Толкова за вината за избухването на войната. В крайна сметка се получава по българската поговорка: Двама се карат, третият печели.
А възраждането на спора за вината днес е поредният
опит историята да се пише от победителите
Този път от победителите в Студената война, които искат да прехвърлят отговорността върху новия победен – Съветския съюз.
Но годишнината е от победоносния край на войната в Европа, а не от началото ѝ. Затова ще спомена и споровете за Победата: първият е за датата – 8 или 9 май, а вторият е за това кой има по-големи заслуги.
Отговорът на първия въпрос е лесен. Първата германска капитулация, подписана от ген. Йодл пред западните съюзници, е на 7 май в Реймс, Франция, и влиза в сила от 8 май. Истинската безусловна капитулация с участието на съветски представител на най-високо равнище обаче е подписана късно вечерта на 8 срещу 9 май в берлинското предградие Карлсхорст. Под нея като победители слагат подписите си съветският маршал Георгий Жуков и британският зам.-главнокомандващ съюзническия експедиционен корпус в Европа маршал Артър Тедър, а като свидетели още американският ген. Карл Спаатс и френският генерал Дьо Тасини. От победените – началникът на Генералния щаб на върховното командване на вермахта фелдмаршал Вилхелм Кайтел, за Луфтвафе – ген.-полк. Щумпф, а за военноморските сили – адмирал Фон Фридебург.
Новината за капитулацията на Германия на Запад е провъзгласена на 8 май, а в Съветския съюз – на 9 май. От тук идва и това несъществено разминаване, което обаче в годините на Студената война, а както се вижда и след края ѝ, се използва като повод за спорове и разграничение.
По-съществен е въпросът за заслугите за Победата. Сериозните историци отдавна са казали своята дума: Победата е постигната благодарение на съвместните усилия на Съветския съюз, Съединените щати и Великобритания и на многобройните им съюзници.
Нито една от големите сили не би могла да се справи с най-добре организираната, дисциплинирана и модерно въоръжена армия, какъвто е вермахтът. Не и Великобритания, която изпада в отчайващо положение след капитулацията на Франция на 22 юни 1940 г. Трудно би го постигнал и Съветският съюз, който с такива огромни усилия успява да спре германското настъпление пред Москва, благодарение и на американската помощ по ленд-лийз. Да не говорим за Съединените щати, чиято сухопътна армия се включва във войната в Европа едва през юни 1944 г., когато вермахтът е претърпял тежки загуби и е прогонен до държавните граници на Съветския съюз. Но не трябва да омаловажаваме успехите и на англо-американските военни сили, особено по моретата и океаните, както и във въздуха.
Ако говорим обаче за това коя сухопътна армия успява да пречупи гръбнака на вермахта, едва ли може да има съмнение, че
това е Червената армия
Достатъчно е да погледнем броя на въоръжените сили на различните фронтове. На Източния фронт Третият райх съсредоточава най-могъщата част от своята армия от почти 4 милиона бойци и тя остава най-многобройна там до края на войната.
Ето как изглежда сравнението. На Африканския фронт Тристранният пакт разполага с 300 хиляди военни, при откриването на Втори фронт във Франция на 6 юни 1944 г. – с 380 хиляди, в битката при Ардените от края на 1944 и началото на 1945 г. – с 240 хиляди. Докато при Московската битка (1941-1942) вермахтът настъпва с 1 929 406 срещу 1 250 000 отбраняващи се, в Сталинградската битка (1942-1943) се сражават 987 300 германци, румънци, италианци, унгарци, финланци и хървати с 1 140 000 съветски войници, в Курската битка (1943) – съответно 900 хил. германци срещу 1,3 млн. съветски войски. Данните за тези повратни битки показват къде и как е спечелена Победата, да не говорим, че между 70 и 80% от жертвите на вермахта са именно на Източния фронт.
Но да се върнем в днешния ден. Пандемията попречи 75-годишнината от Победата да се отбележи с масов празник, но можем да намерим друг начин да си припомним деня, който отвори пътя на настоящето ни. Според мен най-добре би било по-възрастните и знаещи хора да разкажат на по-младите колко ужасно нещо е войната, за да може заедно да запазим толкова трудно постигнатия мир. Победата означава преди всичко мир!
Коментарът на Искра Баева е публикуван в Дума.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Русороб
Коментиран от #4, #36
10:01 09.05.2020
2 Еее
10:05 09.05.2020
3 Последния софиянец
10:07 09.05.2020
4 Behemoth
До коментар #1 от "Русороб":
Много си умен и БОЙКУ е твоя фюрер!10:09 09.05.2020
5 Ааах
10:13 09.05.2020
6 ЧЕРВЕНО ЗНАМЕ ☭☭☭☭
Коментиран от #10, #31
10:13 09.05.2020
7 Трикстер
Коментиран от #8, #14
10:15 09.05.2020
8 Дельо хайдутин
До коментар #7 от "Трикстер":
В държавата на Фюрера място за славяни не се предвижда.Коментиран от #25
10:23 09.05.2020
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Муя
До коментар #6 от "ЧЕРВЕНО ЗНАМЕ ☭☭☭☭":
Би ли обснил как точно са ни "освободили"? Колко изстрела са дали, колко жертви, колко от заграбените продоволствия и техника са си платили, колко споменават факта, че българската армия води сражения до 15-ти май с отстъпващи СС формирования в Словения и не на последно място -обясни, моля, къде ни е военният архив, след като сме братолюбиво освободени? За българското злато няма да те питам! Пий си ракията и целувай иконата на Путин!Коментиран от #15, #19
10:35 09.05.2020
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 БЪЛГАРИН
До коментар #7 от "Трикстер":
Ама АКО,ама НЕ10:50 09.05.2020
15 Готин ама не съвсем
До коментар #10 от "Муя":
За българското злато не се притеснявай! То всекидневно заминава зад океана, а насреща нищо, даже и чертежи няма! Но не казваш нищо и за задълженията на Германия към България в размер на над 30 милиарда, към края на войната! Дето са вървели влаковите композиции с брашно и животни и всякакви стоки, за немската армия!Кога ще го повдигнете този въпрос??Коментиран от #20
10:51 09.05.2020
16 Готин ама не съвсем
До коментар #9 от "Муя":
Ленд-лийза е бил само 7-10% и то само в началото на войната. И повечето е на дъното на океана, заради некадърните Англия и САЩ!И е платен с злато и кръв от Червената Армия! Защото ако не бяха победили Квантунската армия на Япония от над 1,5 милиона души, то американците и до сега щяха да се стрелят с японците по островите! Но никой не споменава това!
Коментиран от #18
10:54 09.05.2020
17 Готин ама не съвсем
10:55 09.05.2020
18 Муя
До коментар #16 от "Готин ама не съвсем":
Чул си някакви проценти, но не си разбрал за какво точно се отнасят. 5% са платените от СССР задължения (виж каква хубава дума)по ленд-лийз-а и то само за доставените стоки, материали, петрол, оръжие и прочие. Ако не са били те, СъвеЦката армия е щяла да воюва само с кръв, както ти каза. Със злато никога не са се разплащали, него само са го крали от подлоги, като нашите комунисти.Коментиран от #21
11:01 09.05.2020
19 Бесен Язовец
До коментар #10 от "Муя":
Само дето бг. армията води сражения на запад след 9.9. 1944 г заедно е Трети Армия на СССР , а Червената армия ни освободи оп про - нациското павителство което командваше парада от 1939-1944 и даваше заповеди да бътат избивани антифашисти на териториятатогава още Княжество България!Коментиран от #28
11:01 09.05.2020
20 Муя
До коментар #15 от "Готин ама не съвсем":
Не знам за задълженията на Германия, прав си. Ама знам, че сме були съюзници и ако това е бил начинът да се откупи българският аскер да не воюва и мре, значи Борис добре се е договорил. Виж, Съвецките другари с радост са хвърляли същата тази наша войска в зле дирижирани безсмилени сражения. Същото е било и почти 70 години по-рано в другото ни "освобождение", справка Плевенската епопея.Коментиран от #23
11:06 09.05.2020
21 Последния софиянец
До коментар #18 от "Муя":
Точно по време на Сталинград ската битка конвоя ПК 17 е бил изоставен нарочно от охраната и потопен от немците. Семействата на английските и американски моряци и досега не могат да простят това национално предателство.11:08 09.05.2020
22 Справедливост
Слава на армиите и държавите донесли победата над хитлеро-фашистката коалиция.✌✌✌
11:08 09.05.2020
23 Последния софиянец
До коментар #20 от "Муя":
Немците са взели всички топли дрехи на семейството на баба ми за Руския фронт и са ги оставили голи посред зима. Това си е кокошкарство. Без да е война българите гладували. Всичко отнасяли немците. Мандрите били оградени със стени и картечници.11:13 09.05.2020
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 kkk
До коментар #8 от "Дельо хайдутин":
Айде без глупости- разбира се, че е имало място за нас у 3-я райх. Е, никога не е ставало дума да сме свободни и равноправни с арийците, но място е било предвидено- като роби.Коментиран от #26
11:21 09.05.2020
26 Последния софиянец
До коментар #25 от "kkk":
Меркел успя да изпълни задачата на Хитлер. Намаляване на населението от 10 млн на 5 млн, наполовина, за да има ,, жизнено пространство,, за немците. И превръщане на останалите в работни добичета за Райха.11:28 09.05.2020
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Путин
До коментар #19 от "Бесен Язовец":
те награждава за вярна и робска служба с орден "златен трол 1-ва степен" с банд.12:26 09.05.2020
29 mediator37
Коментиран от #32, #33
12:40 09.05.2020
30 Цървули!!!
13:25 09.05.2020
31 Георгиев
До коментар #6 от "ЧЕРВЕНО ЗНАМЕ ☭☭☭☭":
Вермахтът никога не е разполагал с токова дивизии. В най-добрия случай като численост са разполагали със 179 дивизии на източния фронт и 72 на западния. Плюс това тактическата и тактино-спецалната подготовка на германците от началото на вйната и в края е коренно различна. В края на войната постъпват доста цивилни под и над определената въ,зраст.14:35 09.05.2020
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Готин ама не съвсем
До коментар #29 от "mediator37":
Да сериозни битки! Остава само да уточниш, каква битка водят в Китай?? И кой побеждава Квантунската армия с 1,5 милиона войници! И да съпоставиш едни над 20 милиона загинали, срещу едни няма и 550 000 загинали! И то в Европа и Азия са загинали толкова! Та за какви съпоставки става дума?Коментиран от #35
14:58 09.05.2020
34 жоро уудстока
16:11 09.05.2020
35 kkk
До коментар #33 от "Готин ама не съвсем":
Губиш си времето да си говориш с поредният платен трол на Факти- аз пробвах и както виждаш коментар №32 "случайно" липсва както се случва най-редовно с коментари в които присъства истината неудобна някому...16:35 09.05.2020
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Иванов
А турците в Кърджали и Хасково туркменистански или пък азербайджански говорят? - а те българи ли са?
18:37 09.05.2020