9 Април, 2021 10:00 3 322 15

Полякини, българки, румънки: могат ли болногледачките в Германия да очакват достойно заплащане?

  • болногледачки-
  • германия-
  • българки-
  • възрастни хора-
  • възрастни-
  • полякини-
  • труд-
  • заплащане

Без труда на тези жени не би имало кой да се грижи за стотици хиляди безпомощни възрастни германци

Полякини, българки, румънки: могат ли болногледачките в Германия да очакват достойно заплащане? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Те работят без германски договор и без германска медицинска осигуровка. Плащат им на ръка, при това - не особено много. Над 700 000 жени, главно от Полша, България, Румъния и Словакия, се грижат за възрастни германци и живеят под един покрив заедно с тях. Без труда на тези жени не би имало кой да се грижи за стотици хиляди безпомощни хора, въпреки това повечето от тези болногледачки официално просто не съществуват. Ще ги наричаме "болногледачки", макар че това обозначение не е най-точното.

Според приблизителните оценки, 90 процента от услугите за гледане на възрастни, болни и безпомощни хора по домовете им се практикуват извън закона. Възрастните хора в Германия стават все повече - и все по-често предпочитат да стареят вкъщи, а не в старчески дом. В страната над четири милиона възрастни се нуждаят от специални грижи, а три четвърти от тях искат да ги получават под собствения си покрив. Търсенето на болногледачки е огромно, досега обаче нито едно германско правителство не е посмяло да внесе законов ред в този бранш. Нелегалните посреднически агенции предлагат по-евтини услуги от легалната конкуренция, понеже не осигуряват социално своите наемни служители и не са длъжни да им плащат минималната надница в Германия.

Германското право още не е узаконило бизнес-модела, при който наемната работна сила живее под покрива на своя работодател. Ето защо източноевропейските болногледачки нямат никаква правна сигурност, обяснява юристът Фредерик Зеебом, изпълнителен директор на Съюза за помощ и грижа по домовете (VHBP). Зеебом припомня, че е закононарушение да даваш работа на човек, без официално да регистрираш това трудово правоотношение, и без да му плащаш социалните осигуровки. Според него в тази "сива зона4 в Германия близо 300 000 семейства наемат гледачки на болни и безпомощни хора, като в повечето случаи знаят, че нарушават закона.

Нови правила на играта - например като в Австрия

Сега министърът на здравеопазването Йенс Шпан възнамерява да реформира този сектор. До момента още няма законопроект - съществува само една разработка, оповестена миналия месец, която предвижда официално признаване на трудовия статут на болногледачите, които се грижат за болни, възрастни или безпомощни хора в дома им. В Австрия тази сфера е значително по-добре регулирана. Тамошният Закон за гледане в домашни условия позволява на болногледачките да се регистрират като самонаети. Точно така е постъпила 50-годишната полякиня Ана Таджак, която работи на смени: две до четири седмица работа, после също толкова време почивка в Полша.

Така нещата вървят, обяснява Ана и припомня, че грижата за болни и безпомощни хора ангажира болногледачката 24 часа в денонощието. "Ако клиентът те повика пет пъти през нощта, ти си длъжен пет пъти да се отзовеш", разказва тя. А нуждите и очакванията на клиентите и техните семейства са най-различни, забелязала е Ана. "Клиентите често очакват, че не само ще се грижиш за възрастния или безпомощен човек, но освен това ще му готвиш, пазаруваш и чистиш. Понякога се оказва, че съм изцяло лишена от лично пространство и време." Поради липсата на ясна регулация и законова рамка на правата и задълженията, много болногледачки стават жертва на трудова експлоатация. Моделът е съвсем прост: в държави от ЕС с много по-ниски заплати местни агенции наемат болногледачки, които се ползват от правото на свободно придвижване и месторабота в Евросъюза; после германски агенции установяват партньорство с местните агенции, наели болногледачките, и им намират работни места в Германия, без обаче да ги регистрират в общината, без да проверят квалификацията им и без да им плащат социалните и здравни осигуровки.

Пандемията разкри важността на този вид труд

Фредерик Зеебом казва, че пандемията, предизвикана от коронавируса, ще ускори реформата в този сегмент. Когато миналата пролет влезе в сила първият локдаун, болногледачките от Източна Европа бяха лишени от достъп до Германия и до своите потенциални или реални клиенти. В резултат от това се усети остър недостиг от такъв тип работна ръка и властите се видяха принудени да признаят ключовата роля дори на болногледачките, работили в Германия незаконно. След като толкова дълго си беше затваряла очите за този вид труд, сега германската държава трябваше да вземе някои спешни мерки - включително да им осигури достъп до здравеопазване, защото техният труд е в рискови условия, а те самите могат да заразят своите клиенти и пациенти. Но само с узаконяването на този труд проблемът изобщо не се решава, защото търсенето на болногледачки далеч надвишава предлагането. Да вземем за пример Германия. Относителният дял на хората над 65-годишна възраст в страната е един от най-високите в ЕС, раждаемостта е ниска (1,4 деца на жена в репродуктивна възраст), а средната възраст е висока - 79 години за мъжете и 83 за жените. Всички тези показатели говорят, че през идните години в Германия ще трябват все повече болногледачки. Но как ще се заплаща техният труд?

Според сегашните планове за реформа, в Германия трябва да се увеличи финансовата помощ за хората, нуждаещи се от грижи. Тази мярка трябва да ограничи "сивия пазар" на този вид услуги и да подобри условията на труд на болногледачките. Пандемията показа колко уязвим е сегментът "грижи за възрастни и безпомощни хора" и колко важен е трудът на онези (главно) жени от Източна Европа, помагащи на възрастни и болни хора в Германия в техните домове. "В работата си давам всичко от себе си. Не е само до парите, които и без това не са много", разказва Ана Таджак. "Изискват се много сили и търпение, но аз си харесвам работата в Австрия". Ана е изненадана, че медиите проявяват интерес към работата й: "За 15 години никой никога не ме питал нещо за работата", признава тя.

Автор: Мадлин Пит


Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    23 3 Отговор
    Кратък отговор: Не, не могат да имат “достойно” заплащане! - край на отговора. Защо да развалят евтиния персонал с високо заплащане?! Така и така нямат кой знае какъв избор в роднините си. За тази си ситуация са виновни правителствата на страните от които идват! Държат хората с мисерни доходи.

    Коментиран от #2

  • 2 Пипи

    5 8 Отговор

    До коментар #1 от "Гост":

    Като ти гледам правописа и за тази работа не ставаш.

    Коментиран от #4

  • 3 Ние плащаме

    3 15 Отговор
    Тези жени в България се водят безработни и взимат помощи, които ние плащаме. Крайно време е тези, които нямат трудови договори да се смятат за самоосигуряващите се и да си плащат не само здравните, но и пенсионни осигуровки, независимо къде по света се намират. Защо като са в чужбина ги освобождават от здравни, след като се връщат в България да се лекуват?
  • 4 Гост

    9 1 Отговор

    До коментар #2 от "Пипи":

    Аз и не претендирам! Имам си професия по която работя! Имам и преки наблюдения върху работата на болногледачките тук! Айде сега ми коментирай правописа! С кое не си съгласна? Че е написано “мисерни” вместо “мизерни” ли? Ако забележиш буквите С и З са близо на клавиатурата и за мен са малко малки! Та те така .... нещо други да те безпокои?
  • 5 Jacques Yves Moineau

    10 1 Отговор
    Да дойдат в България. Тука Боко е осигурил работа колкото искаш. И то такава работа че нито работиш , нито вземаш пари , нито получаваш пенсия. Ама поне е законно.
  • 6 Иван

    18 1 Отговор
    Смеем се на Ердоган, че не е дал стол на Урсула, а ние нашите жени ги пращаме да чистят европейски дирници.
  • 7 ГЛЕЙ ТИ !

    10 3 Отговор
    "Третият райх " не успя, но Четвъртият "пороби" Източна Европа без да гръмне пушка.
  • 8 Истината

    13 1 Отговор
    Имат право жените да взимат и достойни заплати, и достойни осигуровки, и достойни пенсии, само трябва да положат малко труд да научат немският език така, че да се оправят самостоятелно там, а не други да ги оправят и използват труда им като ги ощетяват финансово.
  • 9 Ввв

    12 1 Отговор
    Всеки бяга от Кочината с 200,факт
  • 10 Истината

    16 0 Отговор
    Полякините се оправят, не ги мислете. Те работят 3 месеца и си отиват "по терлици" в къщи, само пресичат границата, имат и автобуси, които ги карат до вкъщи. Почиват си психически при семействата 3 месеца и после пак така. Българките и румънките са ощетени, защото ги мързи да учат немски на по-добро ниво и това е цената на мързела, прецакват те финансово. От друга страна в родината още по-мизерно.
  • 11 Истината

    12 0 Отговор
    От друга страна германците все гледат да те излъжат, я здравните осигуровки не ти плащат и научаваш това в края на работния договор, затова трябва да ги контролираш. Я с работното време те прецакват, я те карат да вършиш неща, който не ти влизат в догонора. Затова трябва да знаете и отстоявате правата си. Никой никъде там няма да ви постеле и даде всичките ви права, трябва сами да се научите да се борите за тях. Това е.
  • 12 демокрация

    5 2 Отговор
    това беше целта от присъединяването на източна европа към ЕС, африканците се освободиха от колониално робство и ги заместиха с източно европейци.
  • 13 Гост

    6 0 Отговор
    Германците имат нужда от болногледачки от чужбина, защото закръглените им изнежени тантета, не могат да вършат такава работа, не може да им се накърнява спокойствието, подплатено с високи социални помощи или пенсии и предпочитат да си гледат живота по света, оставяйки родителите си на грижите на източноевропейки!? Няма ли да се намери някой, който да твърди, че германците са "работохолици"?!
  • 14 аз съм Веска

    1 2 Отговор
    ТОВА Е МНОГО УНИЗИТЕЛНО .
    ДЪРЖАВАТА ЗАГУБИЛА ВОЙНАТА , ПРЕВЪРНА КОНТИНЕНТАЛНИТЕ ЖЕНИ В БОЛНОГЛЕДАЧКИ .АЗ ЛИЧНО СЪМ ПРОТИВ , БЪЛГАРКИ ДА ХОДЯТ ДА СА ИМ ЧЕРНОРАБОТНИЧКИ .
    ДРУГИТЕ МОГАТ ДА СЕ ИЗЖИВЯВАТ КАКТО СИ ИСКАТ . "ВСЯКА КОЗА , ЗА СВОИТЕ МЛЕКОПОЛЗВАТЕЛИ" .
  • 15 УДИВЕН

    1 0 Отговор
    в стандарта е фиксиран размера на заплатата
    Защо в статията си сте го пропуснали??