Правителството "Петков" - с всичките му недостатъци - има едно съществено и решаващо преимущество: става все по-ясно, че алтернативите му са не просто по-лоши, а направо позорни. Тази квалификация, използвана публично от вицепремиера Асен Василев, не е преувеличение, а хладна констатация на политическата реалност.
Алтернативите на настоящото правителство са всъщност две. Първата е служебно правителство на президента Радев с премиер Стефан Янев (или подобен кандидат). То ще подготви избори, на които путинофилският вот ще нарасне сериозно. Втората алтернатива е сформиране на ново правителство в сегашното НС около ГЕРБ, ДПС, БСП или ИТН. Независимо дали ще бъдат постигнати с избори или чрез преформатиране на мнозинството в парламента, наличните възможности за алтернативно управление се свеждат до тези две: "Радев-Янев" и "Радев-Борисов". И двете сериозно ще тласнат България в проруска орбита, като първата ще го направи по-открито, а втората ще заложи на запазването на газовата зависимост на България от Русия.
Алтернативата "Радев-Янев"
България би била много различна, ако се реализира вариантът "Радев-Янев". Страната ще се самоизолира в НАТО и ЕС. Няма да пращаме оръжие в Русия, да приемаме войски на НАТО в България, няма да се превъоръжаваме със западно оръжие, ще заобикаляме и бойкотираме общи санкции срещу Русия, ще плащаме руски газ в рубли или каквото поискат от Москва и няма да търсим алтернативни енергийни източници. Страната номинално може да остане в евроатлантическите структури за известно време, но ще тече и активна подготовка за референдуми за излизане от тях.
Външната политика на България ще разчита на победа на Русия в Украйна и ще работи за по-бързото "идване на мира" - т.е. капитулацията на украинците. На Балканите ще се превърнем в основната пречка пред интегрирането на региона в ЕС: за целта ще блокираме започването на преговори със Северна Македония по всякакъв начин, като измисляме все нови и нови условия.
Във вътрешната политика, уж за да се постигат социални цели, ще се слагат спирачки на всички проевропейски инициативи: от въвеждане на еврото до зелените политики за възобновяеми енергийни източници.
Алтернативата "Радев-Борисов"
Бойко Борисов подаде вече открито ръка на президента Румен Радев и поиска от него да събори настоящото правителство, за да управляват заедно. Бихме могли отсега да си представим как би изглеждало едно общо управление. На думи то ще е по-проевропейско от варианта "Радев-Янев", но по съдържание едва ли ще е много по-различно. Перспективата за референдуми за излизане от ЕС и НАТО може да се поотложи във времето, доколкото "Възраждане" би останало по-изолирано от управлението. Също така може да се предприемат някакви противоречиви действия по отношение на Украйна - даже да се изпратят като помощи символични пратки оръжие. Но същевременно най-вероятно ще се работи за реално ограничаване на нужните на украинската армия български муниции. Модернизацията на българската армия, интеграцията на Балканите в ЕС и въвеждането на еврото у нас няма да се случат, но за тях ще се говори (най-вече от Борисов).
Вариантът "Радев-Борисов" със сигурност би продължил политиката, запазваща монополните позиции на "Газпром" в България. Скрито зад приказки за "диверсификация", едно подобно правителство би отстоявало, докато е възможно, зависимостта на България от руски газ и други ресурси. Дори проектът "Белене" би могъл да се затъркаля отново в политическото пространство при първа удобна възможност.
Политическата логика на варианта "Радев-Борисов" е ясна: индулгенция за Борисов по отношение на корупционните скандали срещу промосковски концесии от страна на ГЕРБ. Докъде ще стигне този алъш вериш не може да се прогнозира, но в него едва ли ще има ясни "червени линии".
Шансовете на настоящото правителство
Колкото по-ясни стават алтернативите, толкова повече нарастват шансовете на настоящото правитество да оцелее и да запази про-европейската и атлантическа ориентация на България. Решението на Путин да спре газа за Европа, ако не се извършват плащания в рубли, сложи картите на масата. Позиционирането на българските политици се изясни по следните разделителни линии:
1. Европейското единство: Критиците на правителството се опитват да наложат тезата за приемане на руското условие - плащане в рубли. Още преди да са се провели консултации в Брюксел с европейските партньори и против позицията на ЕК, че удоволетворяването на искането на Путин би нарушило санкциите, в България вече се настоява да не действаме заедно с останалите държави от ЕС. Първото решение, което правителството "Петков" трябва да вземе и защити в тази ситуация, е България да застане зад обща европейска позиция и да работи за нейното постигане. Такава обща позиция ще е най-голямата защита на интересите на страната. И президентът Радев, и ГЕРБ не дават вид, че разбират важността на този въпрос и вместо да подкрепят правителството срещу неприятелските действия на Русия, всъщност застанаха срещу него и така постигнаха част от ефекта, който Путин е целял.
2. Неизбежността на руския газ: Веднага се появиха разнообразни говорители, които започнаха да убеждават аудиторията каква трагедия ще настъпи в България заради спрените доставки на руски газ. И по този въпрос от президента Радев и ГЕРБ започнаха да рисуват безнадеждни сценарии за българската икономика. Оказа се обаче, че България има собствени решения поне за месец, а до средата на май се очаква и обща политика на ЕС по въпроса, която ще даде дългосрочна предвидимост. Т.е. апокалипсисът се отлага и той съществува основно в пропутиновското политическо въображение.
3. Цената на газа: Когато стана ясно, че България няма да остане без газ, въпреки спрения кран от руснаците, се надигна вой за цената на тази стока. Повишаване с 20% предвиди Асен Василев, а Теменужка Петкова веднага го надцака с 30% оскъпяване. Вероятно е временно да има такива промени на цената. Но не бива да се забравя, че ако ЕС сега отстои единна позиция, увеличи възможностите за алтернативни доставки и намали потреблението на газ, това в средносрочна и дългосрочна перспектива ще го постави в много по-изгодна позиция в преговори с Русия и "Газпром". Т.е. устоявайки на руския шантаж сега, България и ЕС си осигуряват дългосрочно по-стабилни и по-изгодни цени за времената след войната. Дългосрочните ползи многократно ще надхвърлят моментните загуби, които ще понесем. Междувременно и България, и ЕС трябва да предвидят достатъчни буфери и частични компенсации на бизнеса за тези краткосрочни загуби.
4. Оръжието за Украйна: Атаката на Румен Радев срещу правителството и Корнелия Нинова всъщност дава възможност на БСП да излезе по разумен начин от капана, в който сами се вкараха. Вече става ясно, че електорално БСП нищо няма да спечели от блокиране на военна помощ за Украйна: тези проруски гласове ще отидат в голямата си част при тандема "Радев-Янев" и "Възраждане". Да продължава да се състезава и да се опитва да "надцаква" откритите пропутиновски политики на конкурентите си -това е губеща стратегия за Нинова. Затова би било разумно от нейна гледна точка да опита да консолидира по-центристки ляв вот. Ако Нинова не иска да сложи подписа си под решения за пращане на оръжие в Украйна, това само по себе си не би било проблем за изпращането им при решение на НС по темата. Някакъв подобен компромис би извадил и България от крайно лицемерната позиция да бъде един от основните доставчици на оръжие за Украйна, но да твърди, че всъщност не го прави.
Страната ни е в изключително трудна ситуация.И вътрешно-, и външнополитическа. Трябва ясно да се разбере, че реалистичните алтернативи на настоящото правителство биха изкарали България от европейска орбита и биха я направили заложник на путинофилски нагласи и личностни стремежи към наказателно-правни индулгенции. Затова всички ресурси, с които разполагат проевропейските сили, трябва да се използват разумно и отговорно, за да не се стигне до резултат, който малцина са искали и дори допускали. Уви, времената са наистина драматични: естетиката и тясно партийните въпроси трябва да отстъпят на базовите принципи на морала и истинските стратегически интереси на България.
Автор: Даниел Смилов
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Грульо
Това не са алтернативи, а още от същото на нов глас. Алтернативата на сегашния и досегашните модели, която скриват от ДВ е Възраждане.
Коментиран от #13, #30, #35
14:26 28.04.2022
2 Като реалист
Коментиран от #26
14:31 28.04.2022
3 ДВеле
14:39 28.04.2022
4 Перо
14:39 28.04.2022
5 Все повече се убеждавам
Коментиран от #40
14:40 28.04.2022
6 Киро Теслата
Коментиран от #21, #56
14:41 28.04.2022
7 Просто човек
14:41 28.04.2022
8 kvy
Коментиран от #34
14:44 28.04.2022
9 hh88
И двамата са кадри на Централноевропейския университет в Будапеща – вузът, създаден и функциониращ благодарение на финансирането от Сорос, който университет беше закрит от Орбан, тъй като нерегламентирано се намесваше в държавното управление на страната.
Няма ли ги грантовете от Сосрос, такива като този, ще умрат от глад.
Коментиран от #31
14:46 28.04.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Загрижен
14:48 28.04.2022
12 Мдаа
14:49 28.04.2022
13 Пешо
До коментар #1 от "Грульо":
Спрях да чета след "То ще подготви избори, на които путинофилският вот ще нарасне сериозно."ако народа гласува така, това проблем ли е за демокрацията? или когато чрез гласуване се избере управление различно от западното, това не е демокрация?!
Коментиран от #51, #55
14:51 28.04.2022
14 Аман от аналлизатори!
14:54 28.04.2022
15 Иванчо+Марйка
14:55 28.04.2022
16 САТЪРА НА ХАНА
..... ХИТЛЕРИСТКО ДЪРЖАВНО РАДИО НЯМА МЯСТО В РОДИНАТА
14:55 28.04.2022
17 Дилдо
14:55 28.04.2022
18 Феодал
Отлагането на проблема не бива да има.Избора е ЕС и НАТО или 30 годишния модел.
Коментиран от #23
15:04 28.04.2022
19 много
15:05 28.04.2022
20 Рап
15:08 28.04.2022
21 Наистина си голяма Тесла
До коментар #6 от "Киро Теслата":
Киро ....Тесла си вижда се отдалеч. Защо искаш всички българи да са зле само защото си въобразяваш че ти с тези санкции си добре.15:09 28.04.2022
22 Хаах
15:14 28.04.2022
23 Qqq
До коментар #18 от "Феодал":
Къв Янев те пере бе? Той е никой.15:15 28.04.2022
24 Трън
15:16 28.04.2022
25 ген Столти
15:17 28.04.2022
26 Не се заблуждавай.
До коментар #2 от "Като реалист":
И Радев и Янев са хора на козяк. Понеже Киро яко се дъни, Янев е новият вариант на метрополията да ни заблуди като поредния "спасител".15:18 28.04.2022
27 Чест и почитания
15:19 28.04.2022
28 Буха ха
15:23 28.04.2022
29 ДжО1984
15:24 28.04.2022
30 даааааа
До коментар #1 от "Грульо":
ВЪЗРАЖДАНЕ Е ПАТЕРИЦА НА ГЕРБ15:30 28.04.2022
31 Сомо рубладжии ли да четем?
До коментар #9 от "hh88":
Путинофилите и без това са истерично кресливи.15:31 28.04.2022
32 Чуждата преса за Радев
„Категорично „не“ на предоставянето на военна помощ на Украйна, защото това ще бъде стъпка към прякото участие на България в този конфликт. Призивите за мир изчезват, а те се заменят с все по-остра реторика и призиви за победа Ако победата означава самоунищожение и икономическа ликвидация на Европа, ние се движим бързо в тази посока."
15:34 28.04.2022
33 Гадател
15:35 28.04.2022
34 Задунайская Губерния
До коментар #8 от "kvy":
И да те упровлява нискочел, пиян дребосък диктатор от Кремъл, това ли ти е идеала? Мерси, придпочитам ЕС и НАТО и малко по-скъп газ, но да имам свободен избор.15:35 28.04.2022
35 Вън сащ от България
До коментар #1 от "Грульо":
Точно, както Радев, така и Радев са американски генерали. Играят определена политика-не сме с НАТО, но не сме и против тях.Освен Радев, Янев е спечелил много от НАТО. Работил е като офицер за анализ към Департамента по планиране и програмиране в Белгия (1998 – 2000). След това завършва Военен колеж към Националния военен университет във Вашингтон, САЩ (2004 – 2005). В периода 2005 – 2007 г. е началник на департамент „Tрансформации“ в Центъра на НАTО за борба c тероризма в Анкара. А от 2011 до 2014 г. е военен аташе в САЩ. Но когато трябва да бъде истински натовец, Янев си спомня, че всъщност е русофил и руските интереси са му най-мили. Не на нас тия- американската марионетка си личи и от самолет!
Новата партия на Янев е американски демагогски проект - да разцепи Възраждане, или поне да дръпне гласоподаватели с антинатовски виждания.
Коментиран от #44
15:43 28.04.2022
36 Мазало
Кой стои зад личното му мнение, има ли легитимност той и откъде на къде за 6 месеца се проведоха 3 избора за НС, а за Президент един.
Коментиран от #48
15:45 28.04.2022
37 Айде де
15:46 28.04.2022
38 bbb
15:53 28.04.2022
39 Doni Brasko
16:20 28.04.2022
40 Doni Brasko
До коментар #5 от "Все повече се убеждавам":
И кои са пълните истини?16:22 28.04.2022
41 боко
Коментиран от #46
17:12 28.04.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Ал Бунди
19:56 28.04.2022
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 стоп!
20:35 28.04.2022
46 боко моко
До коментар #41 от "боко":
няма да минеш метър. За сега си козирувай ..20:41 28.04.2022
47 Детска градина
21:59 28.04.2022
48 111
До коментар #36 от "Мазало":
НС се саморазпусна 2 пъти, защото спящите агънца така и не отидоха да гласуват. Напомням, че гласуването по конституция е задължително, а за формирането на мнозинство е крайно необходимо. Гласувайте!22:05 28.04.2022
49 ЧОБАНИН
22:40 28.04.2022
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Точно
До коментар #13 от "Пешо":
казано. Браво..................10:38 29.04.2022
52 Швабските зелки
14:29 29.04.2022
53 ЦарВул
07:36 30.04.2022
54 "Вместо мозък, идеален газ"
02:08 01.05.2022
55 Анджело
До коментар #13 от "Пешо":
Референдум за излизане от НАТО е обявяване на война на САЩ08:16 01.05.2022
56 киро теслев
До коментар #6 от "Киро Теслата":
като бутнеш радев, всичко ще бъде пометено, заедно стеб. огледайсе. народа толко муе писнало от нато, еввро простотйй, че виси на косъм да излезе и да помето всичко и всички. сляп ли си. отиди в некое село влез в някоя кръчма и слушаи какво си говорят хората дето не могат да си купят хляб и не могат да си карат колата . не гледай големите джипки в софия. виж другите.08:17 20.05.2022