Всички протести в България вече се насочват срещу правителството. Отдавна не съм чувал за социално недоволство от работодател. Дори недоволството на градския транспорт за неизплатените заплати се изля не върху столична община, а пак върху правителството. Логичният въпрос гласи: наистина ли живеем в капитализъм, където по определение икономиката се управлява от частни субекти, или си пребиваваме още в някакво предмодерно състояние?
Защо протестът е насочен винаги срещу правителството
Няколко обяснения ми идват на ум. Най-простото е, че протестите у нас са винаги политически мотивирани. Г-жа Фандъкова иска да изкрънка от държавата сто и кусур милиона, за да запълни дупките в бюджета си и мобилизира привържениците на ГЕРБ за уличен натиск. Утре ще поиска за парното, по-нататък - за поправка на тротоарите, накрая може би - за изплащане на собствената ѝ заплата. Защо не повишава местните данъци, за да си реши проблема? Ами защото не иска да поема политически негативи и така умело ги прехвърля към противниковия лагер. Плюсовете са очевидни. В създалото се всеобщо раздразнение управляващите няма да могат да направят нито реформи, нито да търсят сметка на Борисовото управление.
Другото ми обяснение е свързано с медийната геометрия на съвременния свят. Ако се вгледаме, ще открием и много истински социални конфликти, където работници се изправят срещу работодатели. Но дали ще обърнат внимание медиите на стачкуващите петдесет шивачки? Много повече хляб за интерпретатори по сутрешните блокове дава националният протест, подплатен с ценности - национализъм, европеанизъм, екология. Самите работници, които се борят за правата си, като че ли избягват твърде много публичност, защото в дигиталната ера тези работи ти се лепват за дълго и следващият работодател ще си помисли дали да те назначи. Виж, ако зад теб има някаква голяма политическа сила, гражданската смелост е друга.
Третото е по-психологическо. Тези протести са не само политически и медийни, а митологически. Всичко ставащо в страната се персонализира в лицето на вожда - султан, цар, генерален секретар, Бойко Борисов. Самата власт обича да играе тази роля като дава и проверява. Това, че хората протестират срещу нея, не отслабва, а, парадоксално, усилва митичното вярване, че тя еднолично контролира живота ни. Малко сме разфокусирани днес в тази персонализация, защото коалицията е четворна и дори в доминиращата партия лидерите са двама. Докато се оправи фокусът, очакванията се насочват към магическото слово на президента, чиято единствена отговорност и без това е да персонализира.
Българският бизнес и държавата
Наистина голяма част от българския бизнес е директно зависим от държавата - къде заради обществените поръчки и мрежата от подизпълнители, която те захранват, къде заради развращаващата роля на еврофондовете, къде заради бандитско завладяване на цели бизнеси. Ще кажете, българските капиталисти са се вслушали в милиардера Питър Тийл, един от създателите на ПейПал, който написа, че конкуренцията е за губещи и всеки успешен предприемач се стреми да наложи монопол в сектора си. В този дух един наш либертариански икономист преди време с горчивина отбеляза, че в България капиталистите не обичат капитализма. Истината е, че по-здравата част на нашия бизнес се бори смело на състезателния световен пазар, но гражданството вижда само другата, слята с феодализираната държава.
Като куриоз се възприе искането на група естрадни певци за монопол на българските (т.е. техните) песни в националните медии. Но то съвсем не е изключение - ще го откриете в здравната каса, събирането на отпадъци и къде ли не. И обикновено се възмущават, че политическата власт не им сътрудничи в налагането на монопол. Певците гъделичкат патриотични чувства, здравните дейци пледират за социална солидарност, боклукчиите съумяват отново и отново да печелят обществени поръчки. Да не стигаме до енергетиката.
Протести срещу ролята на политическата власт като арбитър са, разбира се, уместни. Колко да е акцизът върху горивата, какви данъци да плащаме и от кого да се вземе, за да се даде на друг - именно това са нейните правомощия. Но в тях редовно се примесват искания от други епохи в стила на онази жена от популярния клип, която крещеше "Кой ще ми даде пари, отговорете". Правителството дава социални помощи, но "пари" - за тях следва да викаме срещу работодателите. Не ни чуват ли, не смеем ли, не знам, но адресът на недоволствата изглежда все по-сбъркан. Управляващите впрочем се хващат на тази символика и отговарят с нелепото премахване на ДДС от хляба - няма ги само двете риби, та съвсем да влязат в ролята на Исус, който чудодейно нахранил множеството.
Замислете се за този странен жанр, който у нас набира популярност: протест на работодатели. Представям си, че тези хора, да ги наречем българските капиталисти, са непрекъснато в тесни контакти с властта и имат сериозни лостове за въздействие, като почнем с тристранката и стигнем до изнасянето на производства в по-благоприятни контексти. Представям си също, че те не са чак толкова много, за да предизвикат сериозен проблем по площадите. За да упражнят натиск значи, трябва да мобилизират хора като тази жена, да пренасочат виковете "Кой ще ми даде пари" от себе си към държавните институции. Дали ги баламосват някак, дали им плащат, аз не мога да преценя.
Гражданските акции са съществен момент от публичния дебат, проблемът настава, когато адресът им е неточен - тогава единственият резултат от тях е нарастването на раздразнението. Защо например онези, които искаха мир в Украйна, не отидоха пред руското посолство, а викаха срещу нашите депутати, които, завалиите, никого не бомбардират? Защо протестите за неоправданото нарастване на цените на бензина не са пред Лукойл или поне пред бензиностанциите? Наскоро видяхме пътни строители, които си искат парите, но не от фирмите, които им ги дължат, а от министъра… В объркването и безпомощността си гражданите отново и отново възпроизвеждат магическата фигура на мега-началника, който единствен може да им реши проблемите. И понеже все пак донякъде сме влезли в капитализма, той нищо не може да реши, разочарованието расте, духовете се радикализират, протестите се множат.
Каква е целта на изблиците без ясен фокус?
Все по-често наблюдаваме протести без ясни цели, които не допринасят особено за социалния диалог. "Срещу нас, ако седнат отговорни предприемачи, отговорната част от бизнеса, ще се съберем и ще обсъдим с радост въпросите", каза министър Събев. "С хора, които не искат да преговаряме и просто не знаят какво искат да направят, няма нужда да преговаряме." Но тази тенденция не е само българска - граждани изпотрошиха Лондон, жълти жилетки окупираха в продължение на много месеци кръговите движения във Франция, а анализаторите отчаяно се опитваха да разберат на какво е израз това недоволство. През 2013 и у нас се чуваха такива изказвания: нека не формулираме искания, защото правителството може да ги изпълни и протестът ни да се обезсмисли.
Каква е целта на подобни изблици без ясен фокус? Евгений Дайнов ги интерпретира като опит за путинистки преврат. Други говорят за реванш на избутани на втори план политици, които ни тласкат към избори. Трети виждат в тях ни повече, ни по-малко от разпад на нацията като такава, където никой вече не понася да живее заедно с никого. Аз бих се радвал, ако обществото ни се отнася малко по-пестеливо към оръжието на протеста, особено в критични моменти като този. Той става истински важен инструмент в ръцете на гражданите само когато ясно знаем какво искаме, от кого и откъде то може да се вземе. Иначе ще се оставим да ни залъгват с 40-те стотинки, спестени от хляба: до 2 лева месечно, ако храним по-малко и гълъбите.
Автор: Ивайло Дичев
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Тошо
Коментиран от #18, #30
10:03 21.05.2022
2 Димов
10:07 21.05.2022
3 безпартиен
10:09 21.05.2022
4 Работех в една фирма
Коментиран от #13
10:09 21.05.2022
5 Работех в една фирма
Коментиран от #19
10:11 21.05.2022
6 Българка
Коментиран от #26
10:11 21.05.2022
7 П.Ангелов крадеца
10:11 21.05.2022
8 Бургас
10:14 21.05.2022
9 8876
10:17 21.05.2022
10 Флин
Коментиран от #12, #25, #32
10:18 21.05.2022
11 1111
10:19 21.05.2022
12 Някой
До коментар #10 от "Флин":
Ами то точно за това е опасно.10:24 21.05.2022
13 Флин
До коментар #4 от "Работех в една фирма":
Разбирам отлично какво имаш предвид. Проблема всъщност не е в "овчия народ", проблема е системата която толерира капитала за сметка на работническата класа. Работодателите се разпростират според чергата която им е послана от системата. Уволняват, унижава и издевателстват над работната ръка само защото им е позволено от системата - държавата - съюза.Коментиран от #15, #28
10:27 21.05.2022
14 Под феса има Ум
10:28 21.05.2022
15 Работех в една фирма
До коментар #13 от "Флин":
И това е така.Но те не пожелаха да се подпишат от страх,че ще загубят работата си.Така или иначе аз говорих и нещата бяха променени.Ставаше въпроса за безплатна закуска след нощна смяна,което шефката одобри.10:29 21.05.2022
16 Не , това мутрокомунизъм
10:38 21.05.2022
17 Кольо
10:41 21.05.2022
18 нееееее
До коментар #1 от "Тошо":
БЪЛГАРИ, НЕ ВЯРВАЙТЕ НА ВЪЗРАЖДАНЕ ,ПАТЕРИЦАТА НА ГЕРБ И ДПС!! ПРИЕМНИЦИ СА НА АТАКА,ВМРО И НФСБ!!!!10:42 21.05.2022
19 случаен
До коментар #5 от "Работех в една фирма":
капитализъм няма никъде,всичко стана анархия,водена от сащ,или купуваш наше или санкции10:43 21.05.2022
20 🇧🇬🇷🇺
10:43 21.05.2022
21 Ами ...
10:44 21.05.2022
22 Работех в една фирма
10:44 21.05.2022
23 Тръмб
10:45 21.05.2022
24 САТЪРА НА ХАНА
СА САМО МУТРИТЕ И БЕЙОВЕТЕ
...
ГЕОРГИ ДИМИТРОВ НА ЛАЙПЦИГСКИЯ ПРОЦЕС
10:49 21.05.2022
25 Флине,
До коментар #10 от "Флин":
"Ние" си само ти и не пиши от мое име. Кирито ако е просто и опасно иди там протестирай а не тук. Автора е прав, коментара ти го доказва и да не си чел статията.10:50 21.05.2022
26 Психo от Курило
До коментар #6 от "Българка":
Аааа, пишеш откровенни полит опорки на ДБ. Не е лошо да се "запреш", разкрит си Пинокио. Това, че разни политически фигури "налазват" всеки протест си го знаем. Протест НЕМОЖЕ да не е политически, щом е насочен срещу политици.10:51 21.05.2022
27 САТЪРА НА ХАНА
....
ЛЬО РАЙХА Е СБЪДНАТА МЕЧТА НА ХИТЛЕР И НАПОЛЕОН
10:52 21.05.2022
28 Ами ...
До коментар #13 от "Флин":
Пълни глупости. Българските закони защитават работника, до степен за презумпция за вина на работодателя. За работника е достатъчно да напише една жалба. Няма нужда да доказва твърденията си. Работодателя трябва да доказва, че не е виновен. Това е презумпция за вина. От друга страна, хич не е лесно да изгониш лош работник. Закона го защитава. Това ни е наследство от комунизма.10:54 21.05.2022
29 Ами ...
10:58 21.05.2022
30 Ние МРАЗИМ ПРОПАГАНДАТА на Дойче Веле
До коментар #1 от "Тошо":
Поредната доза ДЕЗИНФОРМАЦИЯ и ПРОПАГАНДА от Дойче Веле!
😉
Коментиран от #33
10:59 21.05.2022
31 Бандера
11:01 21.05.2022
32 Не разбирам хора като теб !?!
До коментар #10 от "Флин":
Коментираш даже обиждаш трети лица, които не могат да се защитят. В дома си отиваш в килера или 00 да коментираш/обиждаш/ жена си ?11:06 21.05.2022
33 "Ти" мрази
До коментар #30 от "Ние МРАЗИМ ПРОПАГАНДАТА на Дойче Веле":
Остави ние да си изразяваме чувствата си!11:09 21.05.2022
34 Комон Сенс
Работи ли елано обшествения асансьор и къде все още човек може да осъшестви американската мечта - да се появи от никъде, без връзки, без корени ипротрекция и да изгради успешен и шастлив живот?
Не бързайте с отговора. Не е толкова лесен, колкото си мислите.
ПС. А че всеки реве за пари по последните "протести" у нас, това е вярно. Притенсителното е , че кабинета хвърля милиарди за шефчета, които могат да мобилизират няколко хиляди дупи на паветата, а истински нуждаещите се пият една студена вода.
11:22 21.05.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 DW както винаги
11:31 21.05.2022
37 Таня
11:32 21.05.2022
38 Сандо
11:35 21.05.2022
39 Браво
В България в 2022 г. е все още с Руски модел на управление.
Комунистите и Мутрите направиха Конституция и Закони УЖ взаимствани от ЕС, ама побългарени за пред Света.
Какво е това-УКАЗАНИЯ за прилагане на закони и правила, вратички имало в законите, в НПК от 1947 година закони, които са актуални днес.65 000 Полиция.
Но дебата трябва да се проведе.Нужни са протестите в момента.Кирил и Асен недей да ходят всеки петък в НС, а всеки петък в БНТ и да дават седмичен отчет на хората, а не на съботьорите и МАФИОТИТЕ в НС.
Коментиран от #41
11:36 21.05.2022
40 Ироничен
ДВ отдавна прилича на "Работническо дело".
11:39 21.05.2022
41 браво ли?
До коментар #39 от "Браво":
Посочи ми къде вирее класическия капитализъм.Бъркаш икономически, политически, културоложки и геополитически понятия. Все едно да кажеш - крокодилът не е достатъчно зелен, зашото е над 2 метра.
11:50 21.05.2022
42 Пешо А
Коментиран от #44
12:07 21.05.2022
43 Енгелс
12:10 21.05.2022
44 Енгелс
До коментар #42 от "Пешо А":
Пишеш глупости. Неграмотен си!12:11 21.05.2022
45 Зелето бе
12:14 21.05.2022
46 Водка
12:23 21.05.2022
47 ОЛИГАРХИЧНАКОЧИНА
13:14 21.05.2022
48 Матей преображенски
13:31 21.05.2022
49 Разбирасе, че не
1. Поддържаха нисък стандарт на съществуване чрез ниско заплащане на труда,
2. Накупиха яхти и джипки и се търкалят през хората с 200,
3. Навдигаха хотели и палати за чудо и приказ,
4. Напълниха непромокаеми офшорки, с които се плацикат по плажовете,
5. Прокарваха и рушаха закони в полза на лични интереси,
6. Оневиняваха и и криха закононарушения на престъпници срещу държавността и устоите на държавата,
7. Който иска да продължава да изрежда
И днес същите охранени дебили искат отново да продължават да я карат, както досега, на гърба на всички ни.
15:45 21.05.2022
50 Вие господине
19:54 21.05.2022
51 Българин
13:24 23.05.2022
52 незнайко
16:10 23.05.2022