Last news in Fakti

13 Септември, 2022 19:00 3 024 16

Постигнаха и невъзможното: Елизабет Втора и Михаил Горбачов

  • михаил горбачов-
  • кралица елизабет втора-
  • ссср-
  • елизабет втора-
  • русия-
  • великобритания-
  • история-
  • източен блок

Отидоха си две знакови личности, оставили ярка следа

Постигнаха и невъзможното: Елизабет Втора и Михаил Горбачов - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Никой човек не е остров, затворен в себе си;

всеки е парченце от сушата, частица от океана;

и една буца пръст да отвлече морето, Европа се смалява…

така че никога не питай за кого бие камбаната;

тя бие за теб.

Напоследък за нас удариха две камбани. Отидоха си Михаил Горбачов и Елизабет Втора. Какво ни казват тези камбани?

Поколенията, които не са минали през голяма война, обикновено страдат от заблудата, че естественото състояние на човешкото общество е мирът, а подредеността и предвидимостта на живота е даденост.

Паралели между двамата

И Горбачов (род. 1931), и Елизабет (род. 1926) бяха минали през Втората световна война и знаеха, че нещата изобщо не стоят по този начин. Точно обратното е истина: войната, насилието и хаосът са естественото състояние на човека; мирът, законността и подредеността са изкуствени състояния, които изискват постоянни усилия, за да бъдат поддържани. При отслабване на тази усилия човечеството бързо се свлича в естественото си състояние.

Знаейки това, и двамата успяха да направят нещо, което – както казва историята – е на практика невъзможно: да осигурят мирното разпадане на своите империи. Горбачов не само успя да предотврати свличането в граждански войни при разпада на СССР, но и допринесе за мирното съединение на двете части на Германия, разделени след края на войната. Елизабет не само успя да осигури що-годе мирното освобождение на британските колонии, но и ги убеди да останат в рамките на пост-имперското Общество на народите.

За разлика от Горбачов, който не съумя да спре свличането на бившите съветски републики в Централна Азия (и Беларус) до състоянието на източни сатрапии, под влияние на „меката сила“ на Елизабет повечето бивши британски колонии запазиха поне фасадата на цивилизованото управление, установено по време на империята: независим съд, представителна власт, конституционно управление.

Елизабет успя, а Горбачов се провали

Дотук паралелите спират. Горбачов се оказа неспособен да сърфира по бурните вълни на историята и бе доста бързо потопен от тях. Елизабет обаче успя – в продължение на 70 години (за разлика от седемте на Горбачов). Нейното постоянно присъствие в продължение на поколения, както и огромният ѝ авторитет оказваха стабилизиращо влияние не само в Британия и бившите ѝ колонии, но и в цяла Европа.

След края на войната тя продължи политиката на баща си - да не позволи ожесточение на настроенията по отношение на победените германци. Напротив, помогна на британците – основните победители в рамките на стара Европа – да приемат германците като основни свои партньори. До 1954 година британците изнемогваха под тежестта на купонната система, въведена още през 1939 г., но Елизабет им вдъхваше увереността, че и това ще свърши, тъй като светът е вече подреден по правилния начин.

В началото на 1960-те години дойде голямата буря. Групата The Beatles със замах закри следвоенния свят - т.е. познатото - и отвори вратата към един нов свят, основан на различни от старите ценности, схващания и нагласи. По същото време това се случваше в Америка, която до началото на 1970-те години изглеждаше застрашена от разпад под напора на този културен тайфун.

В Британия нещата никога не стигнаха до подобна точка на кипене. Докато британският елит (знаем от дневници и спомени) гледаше на този нов свят със страх и малодушие, Елизабет с апломб овладя положението. Напук на всички очаквания започна да се среща с големите рок звезди на епохата и към края на 1960-те години вече им връчваше ордени и рицарски звания.

Сътресенията през 1970-те и 1980-те години

Натрупала този опит, тя с лекота преживя сътресенията на 1970-те години. Злостната песен на Sex Pistols “God Save the Queen (the fascist regime)“ не ѝ направи никакво впечатление. Тя също така видимо се забавляваше от поредния взрив на републикански страсти, този път оглавявани от депутата Уили Хамилтън, който редовно я наричаше „механична кукла“. С „мека сила“ успя да отклони усилието на австралийци и канадци да я детронират и да обявят републики, както и да предотврати отплуването на някои африкански лидери към лагера на СССР.

През 1982 година Елизабет дискретно подкрепи войната на Маргарет Тачър срещу Аржентина за освобождаването на окупираните от аржентинците британски Фолкландски острови. С победата си в тази война – водена срещу самовлюбена военна диктатура – тези две жени нанесоха зашеметяващ удар върху самочувствието на застаряващите ръководители на СССР, по онова време съюзници на аржентинската хунта. Ами ако тия двете (мислеха си кремълските старци), които разнебитиха петата най-голяма армия в света, се ядосат на нас?

Страхът, загнездил се в Кремъл и подсилен от последвалата поява в САЩ на президента Роналд Рейгън, отвори вратата към освобождението на Източна Европа от комунизма и рухването на самия СССР. Само няколко години по-късно Елизабет дискретно подкрепи Маргарет в нейното усилие, напук на съпротивата на французите и германците, да отвори вратата на ЕС за членство на новоосвободените източни европейци.

Нови кризи

Веднага след този паметен момент самата Елизабет влезе в период на семейни кризи. Един след друг нейните деца се развеждаха или забъркваха в неприятни ситуации. Тя отново не допусна тази поредица да разклати конституционния ред на страната и нейното навлизане в период на изострена политическа конфронтация.

В следващия, 21-ви век, последваха нови кризи, но Елизабет вече бе непоклатима – най-разпознаваемата културна икона в света. Нейната лична непоклатимост закрепи и стабилността на Короната. В един все по-разбъркан свят, свличащ се обратно към хаоса и насилието, тази точно Корона бе пример, че изпадането в диво състояние не е задължително; че бъдещето не е задължително да бъде по-лошо от настоящето.

Елизабет я няма и Европа е смалена. Не е победена, обаче. И няма да бъде. Разговорът за Русия след кончината на Горбачов е съвършено различен.

Автор Евгений Дайнов


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 18 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бля бля..

    19 6 Отговор
    Илайзъбът беше Безличие,горби - Падение.Но и двамата не бяха Личности..
  • 2 Бай Пън

    12 1 Отговор
    Чакам обаждане
  • 3 Тц тц

    6 23 Отговор
    А Путин ще бъде запомнен, като фашист.
  • 4 Че какво толкова е успяла да

    12 4 Отговор
    сърфира бе, Евгений?
    Да не би да е имала някакви реални отговорности.
    Горбачов, лош управник според мен, беше президент в много променливо време и трябваше да взима решения.
    А Елизабет какви решения е взимала, какво да облече?
  • 5 Бай Петко

    15 3 Отговор
    Еврейската клоака Дойче веле... Смрад!
  • 6 Пучо Капучо

    17 3 Отговор
    Ха-ха, западната пропаганда е без аналог. Казваш - той или тя, са велики хора...и всеки едва ли не трябва да го приеме за факт. А дали е така? Не са много хората по света, които действително са докоснати от величието. Белязаното теме разтури най-голямата империя евър, нещо, за което западняците душите си продаваха да стане. А куинито...нея пък заради чар и дълголетие я обявиха за нещо изключително, феноменално.и т.н...Но срамът заради смъртта на Даяна, остави клеймо върху кралицата завинаги.
  • 7 Рошко

    7 0 Отговор
    Къде са фолклендските острови, и къде Англия. По англоговорещите нации ще разберете кои са им все още колониите, тъй де (независимите републики) например кой създаде израел и защо. Чий е половин Кипър на кого е суецкият канал или кой го стопанисва па и да напомня за наш симеончо на кого даде нашите митници за стопанисване и къде и за колко гроша се изнася и къде от бг. Не колониите им не съществуват, Египет и Индия все още са си колинии на короната неофициално кой смаза бунтовете там и не е ли сиси тяхна пионка
  • 8 безпартиен

    10 1 Отговор
    Горбачов даде възможност на комунистическата върхушка да реализира мечтите си-ДА СТАНАТ КАПИТАЛИСТИ И ДЕЦАТА ИМ ДА УЧАТ И ЖИВЕЯТ НА ЗАПАД!
  • 9 оня с коня

    7 1 Отговор
    свободно съчинение!!!
  • 10 yaйтнойз

    7 0 Отговор
    Събрали са се на лагерния огън... В казана..
  • 11 Tърновец

    9 0 Отговор
    Не мога да повярвам че тази статия съществува - примерно в България дойдоха хиляди Британци и купиха евтино селски къщи по за около 10000 лева - може би 40000 - 50000 поданици на " короната" а те какво мислят за починалата? Че през 1963 едва не почна ядрена катастрофа при опит да се спре разпада на Британската империя, а в Ковънтри бях спиран от просяци - млади англичани - които спят в спални чували по тротоарите, Британската империя - убиец
  • 12 биро

    2 0 Отговор
    Какво ни казват тези камбани? Че в време Дой4е зеле и подобните му завинаги да отекат к канализацията.
  • 13 Перо

    3 0 Отговор
    И Съветският възпитаник Евгений Дайнов започна да разбира от кралския двор във Великобритания! Можеше да се запознае,поне от интернет за държавното устройство на Англия и Кралския Протокол,да разбере кой и как движи държавните дела там и кой има официални репрезентативни функции!
  • 14 Фбжз

    1 0 Отговор
    Двамата гробокопачи на държавите си, затова англичаните не искаха бабето още преди половин век
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Хермес

    0 0 Отговор
    Байдън 182см

    /▌\ Путин 165см
    /\ 웃