30 Декември, 2022 19:00 3 341 53

Напълно в газа: След Русия, Катар и Алжир потриват ръце за Европа

  • газ-
  • газпром-
  • катар-
  • алжир

Европа рискува да изпадне в нова газова зависимост от държави, които имат проблеми с основни човешки свободи, регионалната сигурност и дори разрешаването на конфликти

Напълно в газа: След Русия, Катар и Алжир потриват ръце за Европа - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Изправена пред недостиг на газ, след като Русия ѝ врътна кранчето, Европа рискува да изпадне в нова газова зависимост от държави като Алжир и Катар, които имат проблеми с основни човешки свободи, регионалната сигурност и дори разрешаването на конфликти. Това казват в интервю за френското списание ATLANTICO Жан-Пиер Фавенек, преподавател в IFP School и Сирил Брет, геополитик и преподавател в Парижкия институт за политически изследвания Science Po.

Atlantico: Изправени пред нуждата от газ, европейците се стремят да сключат споразумения с Катар. До каква степен планираме да увеличим износа си от Катар?

Жан-Пиер Фавенек: До 2020 г. Русия доставяше 40% от европейското потребление на газ, т.е. 200 милиарда кубични метра внос срещу 500 милиарда консумация.

Постепенното спиране на износа на руски газ принуждава Европа да търси алтернативни решения. На първо място, трябва да се отбележи, че производството на природен газ в Европа е много ниско и има тенденция да намалява. Освен Русия, Норвегия и Алжир отдавна са важни доставчици на природен газ за Европа. В последно време Европа също внася природен газ от Нигерия, Катар и Съединените щати.

Замяната на 200 милиарда кубически метра газ (руският внос вече е спрян) с други източници на газ на международния пазар е невъзможна.Европейските страни са принудени да се обърнат към традиционни доставчици - различни от Русия - за да ги помолят да увеличат износа си. Норвегия и Алжир, традиционни доставчици, могат да увеличат износа си само в ограничена степен. Следователно е необходимо да се обърнем към други доставчици.

Допълнителните доставки, които не могат незабавно да компенсират липсващия руски износ, ще бъдат направени главно от LNG (втечнен природен газ), идващ основно от Съединените щати, Катар или дори нови африкански производители (по-специално Сенегал и Мавритания).

Катар вече доставя LNG за Европа. С огромни запаси от газ, емирството наскоро реши да увеличи производствения си капацитет от 80 на 110 и след това на 127 милиона тона LNG преди края на десетилетието. Но Азия остава предпочитана дестинация и допълнителни количества ще бъдат налични едва след няколко години. Вероятно голяма част от новия внос на природен газ в Европа ще трябва да идва от Съединените щати.

Atlantico: Алжир иска да удвои износа си на газ след рекордната 2022 г. Европа вече е първият клиент на Алжир. Разумно ли е да увеличаваме зависимостта си от страна, с която отношенията ни, по-специално френските, понякога са трудни?

Жан-Пиер Фавенек: Алжир беше първата страна, изнасяща природен газ за Европа (започвайки с Франция), от началото на 60-те години на миналия век (износ на LNG от Arzew). В продължение на повече от 60 години Алжир е важен доставчик за Франция и Европа. Последните посещения на френския президент и министър-председателя подчертаха важността на отношенията между Франция и Алжир.

Запасите от природен газ в Алжир обаче се развиват слабо и вътрешното потребление, до голяма степен субсидирано за подпомагане на алжирските домакинства, непрекъснато нараства. Възможностите за увеличаване на износа на Алжир за Франция и Европа остават ограничени и непропорционални на количествата, които по принцип биха били необходими за заместване на руския износ.

Сирил Брет: По отношение на природния газ Европейският съюз е изправен пред структурно предизвикателство. Най-големите производители и най-големите износители на природен газ са извън Европа и малцина са съюзниците на европейците в тази класация. През 2021 г. Съединените щати бяха водещият производител на газ, но държавите-производителки далеч не бяха западни демокрации: Русия, Иран, Китай и Катар. Що се отнася до списъка на износителите, той едва ли е по-изгоден: Норвегия (извън ЕС) и Австралия се нареждат след Русия, САЩ и Катар в класацията на световните износители за 2021 г. Структурно зависим от вноса на природен газ преди войната в Украйна, ЕС реши значително да намали дела на вноса от Русия. Тъй като намаляването на значителния дял (20% през 2020 г.) на природния газ в неговия енергиен микс отнема време, Съюзът е принуден да се обърне към другите си доставчици, включително Алжир, за да отговори на нуждите на своята икономика и своите домакинства.

Износът на газ е основен източник на национално богатство за Алжир. През 2021 г. Алжир беше 7-ата по големина страна по износ на газ в света, по тръбопровод или LNG. Различните газопроводи, които свързват находищата в Алжир, снабдяват Испания и Италия, така че износът на газ от Алжир за Европейския съюз да достигне рекорди, особено в югозападна Европа, през 2022 г. Зависимостта в краткосрочен план се засили, особено за италианската и испанската икономика; алжирският газ представлява повече от 10% от газа, консумиран в ЕС през 2022 г. Зависимостта обаче трябва да бъде нюансирана във времето и пространството: с течение на времето Европа прилага ефективни инструменти за енергийна диверсификация, особено във вятърната и слънчевата енергия. Укрепването на алжирските пазарни дялове по отношение на газ в Европа доведе до допълнителен ръст на приходите от газ, изнасян за Европа, в публичните финанси на Алжир чрез компанията Sonatrach. Както в случая с Русия, относителната зависимост на част от Европа от алжирския газ има като свой аналог още по-мащабна зависимост на Алжир от валути, произтичаща от износа за Европа в особено благоприятна икономическа ситуация за износителите на газ.

Atlantico: Има ли смисъл тогава да разчитаме частично на Катар?

Сирил Брет: Позицията на Катар е доста различна от тази на Алжир. Неговите доказани запаси са десет пъти по-големи от тези на Алжир, с 14% от общите световни запаси. Освен това населението му е много по-малко (2,9 милиона жители в сравнение с 42 милиона жители), така че икономиката на Катар е ориентирана само към износ. И накрая, Катар, поради своето географско положение, вече има достъп до световните пазари и до цялата европейска територия. Изолацията на неговата полуостровна територия го принуждава от началото на експлоатацията на природен газ да инвестира в технологии за втечняване на газ. Пазарът на LNG е много по-глобализиран, много по-мащабируем и много по-доходоносен от този на газопроводите, който включва дългосрочни договори и крехки инвестиции. През 2022 г. много превозвачи на втечнен природен газ от Катар промениха дестинацията си поради скока на цените в Европа. Предназначени за Азия, те бяха изпратени в Европа, чиито резерви тъпчеха на едно място. В резултат на това Катар също отбелязва увеличение на дела си в европейския газов микс, който преди беше до голяма степен доминиран (над 40%) от Русия. С други думи, петролната държава се възползва напълно, в краткосрочен план, от ефекта на заместване, за да достигне 16% от 20% за общия енергиен микс.

Atlantico: Каква е настоящата ни зависимост от тези две страни? Колко още може да се увеличи?

Жан-Пиер Фавенек: Европейската зависимост от Катар и Алжир няма да се увеличи значително само поради ограничения капацитет на тези две страни да увеличат значително износа си за Европа. Германските инициативи за увеличаване на вноса на Германия от Катар или италианските инициативи за увеличаване на вноса на Италия от Алжир несъмнено ще позволят на тези европейски страни да подобрят положението си. Те няма да заменят руския внос.

Atlantico: До каква степен икономическите, енергийните и моралните въпроси доминират при избора на доставчик? С какви последствия?

Жан-Пиер Фавенек: Приоритетът за европейските страни е да се справят със спирането на износа на руски газ, който представлява значителна част от потреблението на енергия в Европа и който не може да бъде заменен бързо. Европейската комисия предприе редица мерки за справяне със ситуацията, възникнала след руското нахлуване в Украйна. Енергийната трезвост, енергийната ефективност, ускоряването на развитието на възобновяемите енергии, проучването на нови доставчици на газ са част от тези мерки.

Сирил Брет: Смяната на енергийните доставчици означава промяна на международните партньори и следователно промяна на геополитическата позиция. Като намалява бързо зависимостта си от руските въглеводороди, Европейският съюз се принуждава в краткосрочен план да засили връзките си с алтернативни износители. Въпреки че Алжир и Катар поддържат тесни политически и икономически връзки с Европейския съюз от десетилетия, структурните различия са забележими по отношение на основните свободи, регионалната сигурност и дори разрешаването на конфликти. Позицията на Алжир относно Западна Сахара не се радва на консенсус в Европа. А съюзът на Катар с Турция също е проблематичен за Европа.

Намаляването на зависимостта чрез диверсификация на доставчиците е неизбежен избор за Европа, поне в краткосрочен план, за да се справи с кризата. Но този избор трябва също така да предупреди Европа за необходимостта от укрепване на нейната енергийна автономност. Разбира се, САЩ или Канада са морално, правно и политически по-благоприятни доставчици за европейците. Но въпросът остава същият: може ли икономика като тази на Европа, първата в света, да остане колос с глинени крака, изложен на колебания в цените на въглеводородите, въпреки че основните доставчици не са европейски? Силата на една икономика и устойчивостта на просперитета изискват превъзходен контрол на енергийните доставки.

АТЛАНТИКО: До каква степен сме в състояние да заменим зависимостта от Русия със зависимости от страни, които повдигат етични въпроси?

Жан-Пиер Фавенек: Приоритетът за Европа е да се справи с липсата на газ, която доведе от 2021 г., преди инвазията на Русия в Украйна, до експлозия в цената на газа, а наскоро и в цената на електроенергията. Тази криза в крайна сметка може да облагодетелства европейските страни чрез ускоряване на енергийния преход. . В близко бъдеще тази криза тежко ще накаже европейските потребители, физически лица или малки, средни и дори големи компании, с много сериозни икономически и социални последици. Що се отнася до газа, вероятно Съединените щати в крайна сметка ще станат основните доставчици на Европа. Пазарните механизми ще натрупат богатството на американските износители, които се възползват от много високите цени на природния газ от една година.

Сирил Брет: Европейците вече плащат в брой - в буквалния смисъл на думата - за забавяния в своята енергийна диверсификация. Те плащат огромни сметки за енергия: това е цената, която са избрали да платят за защитата на Украйна - и това е тяхна заслуга. Но тук отново е необходим колективен скок, за да се избегне страданието. За да могат европейците да контролират по-добре енергийните си доставки, е необходимо да се намали потреблението, да се диверсифицират наличните източници на европейска територия и да се възстанови благоприятният баланс на силите с неевропейските износители на енергия.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 19 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 жан-пиер

    56 9 Отговор
    Европските платени дебили си самоналожиха санкции.В Белгия за 142 м2 плащат 420 евро,в Москва за същата квадратура - 11 евро. Умници!

    Коментиран от #10, #18, #20

  • 2 Ааа, що бе?

    13 38 Отговор
    Чумким в Расея имаше човешки права?

    Коментиран от #11

  • 3 Ква европа

    56 8 Отговор
    Циганизирана без ресурси и зависима.

    Коментиран от #19

  • 4 Реалист

    11 49 Отговор
    Европа винаги е излизала по силна след кризи .
  • 5 Бонев

    50 5 Отговор
    И тези не са демократични. Ясно и точно казано газ само от щатите. И това ако не е зависимост здраве му кажи
  • 6 Анонимен

    43 1 Отговор
    Да не забравяме и Азербайджан - образец за демократична държава, в която властта се предава от баща на син.
  • 7 Ааа, що бе?

    7 28 Отговор
    Чумким в Расея нямаше конфликти - Чечения, Грузия, Приднестровие, Украйна, Армения...
    Atlantico и те си драскат, колкото да не зАспат!

    Коментиран от #17

  • 8 Пък Путлер, щот е умен

    10 39 Отговор
    го изгаря. Между другото, с колко падна рублата днес?

    Коментиран от #36

  • 9 Хаха

    9 34 Отговор
    Арабите ще пълнят търбусите за сметка на руските алкаши.
  • 10 Простя Копейкин

    7 27 Отговор

    До коментар #1 от "жан-пиер":

    То за това ли е тази опашка на летището в Брюксел, пътуват сигурно към руzия с последните си 11 ЕУР, че им писна да се топлят на свещи и хамстера да им върти колелото за да им свети на горките европейци.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Един въпрос ме мъчи и не мога да спя!

    13 36 Отговор
    Защо не мръзнем и не умираме от глад в ЕС. Нали Кремъл се кълнеше, че ще мизерстваме тая зима? Между другото, как е рублата днес? А долара и еврото умряха ли вече, или още не?

    Коментиран от #14, #15, #38, #44, #46

  • 13 🐑🇪🇺🇧🇬💯🐑

    9 3 Отговор
    📌Рисковете свързани с Войната в Украйна са в пъти повече в икономическо, военно и геостратегическо значение от Кризата в “Карибският Басейн”
    📌Реално погледнато от военна гледна точка, остров Куба “could have been blasted out of the blue water” и никой нямаше да разбере и почувства,
    “във физическият смисъл и ход на нещата”.
    📌Карибската Криза бива разрешена като Щатите извеждат свои ядрени въоръжения от Турция, и Руснаците спират проекта да разполагат ядрени оръжия на остров Куба.
    ❗️В Украйна всеки опит да се използва ядрено оръжие, дори да бъде от (тактически “тип”, тоест м/у 5 килотона и 20 килотона) ще повлече неминуеми последствия.
    ⚡️U can’t blast Ukraine out of the water.
    Другото е че, Зеленски губи територии които по всяка вероятност Украйна няма да може да си възвърне в следващите петдесет години.
    ❗️И така Карибската Криза бива разрешена в един Бар на Вашингтон ДС по неофициален път, тъй като всички официални канали са били прекъснати, от личности които не са били високо йерархията на враждуващите страни но са имали пряки канали високо.
    Как Украинската Криза ще бъде разрешена аз нямам отговор, може би някъде в някой Бар “cool heads will prevail”.

    Коментиран от #30

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Нямаш право така да злорадстваш.

    6 26 Отговор

    До коментар #12 от "Един въпрос ме мъчи и не мога да спя!":

    Русофилите са много лабилни и някой може да вздоoxнe от инфаркт или инсулт. Бъди човек, въпреки, че те не са.......
    Това ни отличава от тях.
  • 16 Дай Бън

    27 4 Отговор
    А как е цената на сиреньето и на нафтата? Майка ти успавя ли да си плаща разходите и спестява от нещо за да успее. Гол Ганьо пак голям го вади.
  • 17 Дай Бън

    24 2 Отговор

    До коментар #7 от "Ааа, що бе?":

    Франция трудно се примиряват че губят колониите си в северна и западна Африка. Няма как да са обективни по въпроса.
  • 18 Онзи

    4 22 Отговор

    До коментар #1 от "жан-пиер":

    Защо ме се разкараш бре копейко?!?
  • 19 Баааууууу

    7 21 Отговор

    До коментар #3 от "Ква европа":

    Ти по далече от село мърдал ли се бре руски тролетарят?!?

    Коментиран от #25

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Смешници

    27 1 Отговор
    Кой е писал тази статия въобще има ли познания в петрола ???? Къде и какво количество могат да увеличат Алжир и Норвегия ???? Странно ми ,но е добре автора да се запознае по добре с този пазар .Единственото място където може да замени с няколко % липсата на руски газ е Катар ,но и а две особености там .1.Европа с поведението си може и да загуби това количество от там и 2.Катар знае защо Русия се намеси в Сирия и какво може да се случи с тях .Единственото количество за около 2 години може да дойде малко повече от Сащ но там е на привършване скоро ,така ,че рано или късно Европа в очаква обръщане към Русия но на висока цена или .....да видят лицето на латинска Америка .

    Коментиран от #23

  • 22 Цензура

    25 1 Отговор
    Още след първата половина на първото изречение спрях да чета. Русия ли врътна кранчето на "Европа"? Кога ще разберат малoyмниците, че половин Европа е Русия? Нали евронаглеците не искаха руски газ? САЩ и Малобритания взривиха газопроводите, но разбира се Русия е "виновна"?
    На Алжир не разчитайте, те просто нямат толкова капацитет. Отделно Алжир също влиза в БРИКС, а макарон щяха направо да го бият там.
    Катар беше възможност преди да ги обвините в корупция - е, сега и да ви продават газ, буквално ще ви одират кожите, за да се научите на възпитание. Смeшници.
    А САЩ имат залежи само за 6-8 години още. После какво правим?

    Коментиран от #26

  • 23 отговора

    1 11 Отговор

    До коментар #21 от "Смешници":

    е фракинг.

    Коментиран от #47

  • 24 ЛиБеРаст

    22 1 Отговор
    Русия НИКОГА не е "врътвала" кранчето с газът на Европа! Брюкселските бюрократи(неизбрани от никой) наложиха санкции и запорираха руски сметки. Но въпреки това продължиха да превеждат пари по запориранитр сметки, вследствие на което Газпром спря неплатения газ. А Европа стои без газ само за да лиши Русия от приходи.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 квя

    17 4 Отговор

    До коментар #22 от "Цензура":

    Не го мисли запада, те са си лицемери. Като дойде пролетта и не могат да намерят заместители на руският газ изведнъж ще започнат да отменят санкциите. Въпросът е дали Русия ще иска отново да им продава!
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Гръч

    15 2 Отговор
    И какво сега,да тъжим за лакомата Европа чиито граждани се наживяха на гърба на по-бедните държави?Всичко си има начало и край

    Коментиран от #34

  • 29 Гонадуй

    5 1 Отговор
    "Напълновгаза"ми харесва като заглавие.Браво Венелина
  • 30 Ум царува, ум робува...

    6 1 Отговор

    До коментар #13 от "🐑🇪🇺🇧🇬💯🐑":

    В крайна сметка и двете кризи са предизвикани от едни и същи участници, считани за най добре въоръжените държави в света и хода на действията е ствсем идентичен. Разликата е само в географските райони, като едната е в близост до единия гигант, а другата до другия.Колкото и да се напъват всички останали, макар вече да има и други влиятелни участници, спора може да бъде разрешен единствено от тези, които са го създали. Всичко останало е разрастване на конфликта с нови участници, а това може да доведе до фатална катастрофа от световен мащаб.
  • 31 И БЕЗ РУСКИ ГАЗ

    5 10 Отговор
    Живеем...ПУТИНИСТИТЕ ДА ШОКИРАНИ....
  • 32 Голем смех

    5 10 Отговор
    Путлер чете такива статии и тъжно подсмърча. Вече не е в играта.
  • 33 тука има --тука нема

    6 1 Отговор
    Ами нека Европа дасиизбере един от всичките и рано или късно ще се спънем в същия камък!
  • 34 'къф ти е проблема

    0 7 Отговор

    До коментар #28 от "Гръч":

    Имаш избор! Стягай куфарите за Анадола и нямаш проблеми! там приемат бежанци от къде ли не, а натеб даже ще се зарадват.
  • 35 въпрос

    1 0 Отговор

    До коментар #20 от "Въпрос":

    Кое му е простото бе недоразумение?
  • 36 Смотльо,

    4 0 Отговор

    До коментар #8 от "Пък Путлер, щот е умен":

    Какво хубаво име имаш ,в женски род по би ти подхождало :)))
  • 37 то и аз

    3 1 Отговор
    потривам ръце и чакам, ама и катарците, и алжирците ми казаха-"Ще видим, може и да направим нещо, ама първо ще видим.". От Азербайджан може да дадат още малко, онзи ден сключиха договор за 2023 год. да внесат малко количество газ от Русия, за какво ли го играят този фокус(или далаверка), ама те си знаят. Американските "газаджии" искат много да помогнат, но не повече, отколкото могат все пак.
  • 38 Сарс

    8 3 Отговор

    До коментар #12 от "Един въпрос ме мъчи и не мога да спя!":

    Защото за голямо щастие тази година времето е необичайно топло. Затова Европа не мръзне, но ако скове студ ще ми е интересно да видя какво ще напишеш, е ако има ток къде да си заредиш телефона или да си пуснеш компютъра за да пишеш.

    Коментиран от #40

  • 39 Ново 20 казаха

    2 5 Отговор
    Руските другари други работи казаха
    Казаха че могат да пасат брезова кора при нужда..

    Коментиран от #41

  • 40 Айде бе...

    4 2 Отговор

    До коментар #38 от "Сарс":

    Абе ти може да си пожелаеш и унищожение на цялата планета, но проблема си е твой!
  • 41 я пак!

    1 5 Отговор

    До коментар #39 от "Ново 20 казаха":

    Ами да започват, защото скоро няма да могат да се вредят, а брезите не са неизчерпаем ресурс, особено за многомилионна нация, като руската. Яде се всеки ден и то повече от веднъж, а една брезичка иска десетки години за да израстне достатъчно.
  • 42 квс

    2 3 Отговор
    Доста примитивна пропаганда. За сведение на аналитико мога да ги светна че газ има не само в Алжир и Катар и има поне още 20 държави които експортират газ, а най-големия износител за тази година ще е САЩ. Ама требе да се мисли а това явно не го могат много хора

    Коментиран от #48, #52

  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Аз съм от ссср

    3 1 Отговор

    До коментар #12 от "Един въпрос ме мъчи и не мога да спя!":

    Ще трябва да изчакаш до другата зима за да го видиш това,май не четеш достатъчно,не само големите букви се четат.
  • 45 Да, ама не...

    4 1 Отговор
    " Карибската Криза бива разрешена като Щатите извеждат свои ядрени въоръжения от Турция, и Руснаците спират проекта да разполагат ядрени оръжия на остров Куба."
    В сегашния вариант Русия няма никакви индикации, че изобщо може да се преговаря за отстъпки от нейна страна, нали?
  • 46 Хахаха

    2 2 Отговор

    До коментар #12 от "Един въпрос ме мъчи и не мога да спя!":

    Зимата ще започне в средата на януари.

    Коментиран от #53

  • 47 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 48 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 49 тъжната истина

    3 3 Отговор
    е,че европа потъва бавно и сигурно като титаник живея от дълго време на запад и доходите ми бавно и сигурно се стопяват макар и да ми вдигат заплатата редовно слугинажът към американците няма да доведе до нищо друго освен до икономическа криза,война и стагнация

    Коментиран от #51

  • 50 А50

    2 1 Отговор
    Ами вземете ги демократизирайте като Ирак, Либия и Сирия там сега човешки права бол.
  • 51 квс

    3 1 Отговор

    До коментар #49 от "тъжната истина":

    Горе главата! Европа е преживявала много по-тежки времена и си е оставала номер 1 в света. Не напразно всички заможни хора инвестират тук, въпреки смешната пропаганда която твърди че Европа загива. Както съм казвал неведнъж последните 2500 години много империи са се пробвали да я унищожат, но накрая са умирали безславно
  • 52 Сарс

    1 0 Отговор

    До коментар #42 от "квс":

    То и на Титан, най-големият спътник на Сатурн вали дъжд от втечнен метан, но въпроса е в цената. Каква файда че има като е на непосилна цена както за обикновения потребител, така и за бизнеса?
  • 53 шайтан

    0 0 Отговор

    До коментар #46 от "Хахаха":

    В Москва дават прогноза за времето на7 януари
    до минус 30 градуса