Last news in Fakti

4 Януари, 2023 16:00 1 291 17

ПП получиха втория проучвателен мандат. Още един предизвестен провал?

  • продължаваме промяната-
  • румен радев-
  • кирил петков-
  • бойко борисов

ГЕРБ изпълни първия мандат, като вкара в пленарна зала проектоправителство начело с проф. Габровски, но то събра едва 113 гласа

ПП получиха втория проучвателен мандат. Още един предизвестен провал? - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Неотдавна президентът Радев ги нарече "шарлатани и аматьори", сега им връчва проучвателен мандат. Предварително обречен ли е вторият опит за съставяне на правителство с мандата на ПП? Коментар на Веселин Стойнев:

Може да сме в политическа криза, но опитите за разрешаването ѝ са напълно конституционни, принципни, сериозни. Или поне така изглежда. Президентът Румен Радев безпрецедентно проточи връчването на мандатите за съставяне на правителство, но нали това е с цел партиите да могат да постигнат съгласие. Друг е въпросът, дали той можеше наистина да посредничи за него в рамките на конституционните си правомощия. По-скоро не, защото тези, на които връчи втория мандат, преди няма и месец обяви за шарлатани и аматьори.

Мандатоносителите също подхождат отговорно и принципно. ГЕРБ изпълни първия мандат, като вкара в пленарна зала проектоправителство начело с проф. Габровски, но то събра едва 113 гласа. Нямаше и скрити партийни игри с отсъстващи депутати и въздържали се при гласуването.

Предварително съгласие по конкретни задачи

Носителите на втория мандат от „Продължаваме промяната“ също подхождат както трябва. Заради собствените си червени линии към ГЕРБ и ДПС, те залагат на правителство на малцинството, поради което търсят предварителен ангажимент по ключови политики. Затова първо съставиха списък от цели и мерки за кабинет с едногодишен хоризонт на работа и потърсиха подкрепа от останалите парламентарни групи, които дадоха своите редакции на този документ. Твърда подкрепа заявиха единствено „Демократична България“, а БСП и „Български възход“ проявиха интерес. Ако декларацията с четири национални приоритета и списък от задачи не получи мнозинство тази седмица в пленарна зала, няма и да предлагат състав на кабинет, а мандатът ще бъде върнат неизпълнен.

Друг е въпросът, че още на първата среща по целите и приоритетите на евентуален кабинет начело с акад. Денков стана ясно, че такава подкрепа няма да има. Още повече, че срещата беше публична, а представителите на ГЕРБ и ДПС побързаха да си го върнат на ПП заради техния предварителен отказ за подкрепа на първия мандат и въобще не дойдоха на следващата и по-следващата среща. Стана ясно също, че твърде много време е било загубено за работата по тази декларация.

Но дори и тази декларация да събере парламентарно мнозинство, не е ясно как точно това осигурява парламентарна подкрепа за политики. Ако тя не бъде получена, ако е половинчата или закъсняла – правителството ще подаде оставка ли? Ако е частична (не с цели парламентарни групи) ще бъде ли изпълнен мандатът? Възможен е и вариантът програмната декларация да получи подкрепата на ГЕРБ и ДПС, но предложеният после състав на кабинета да бъде отхвърлен. И обратно – БСП реши да отхвърли декларацията, но може да помисли за евентуална подкрепа на проект за правителство.

Предизвестен провал и на втория мандат?

Най-сетне, дори и декларацията с приоритетите и кабинетът да бъдат одобрени, каква е гаранцията, че кабинетът не само няма да бъде програмно саботиран, но дори и свален. И докато се извърви целият път по изпълнение на втория мандат, ще е минал цял месец от предизвестения провал на първия.

А провалът на втория е също почти предизвестен. Дори самият кандидат за премиер акад. Денков призна, след като президентът му връчи папката за втория проучвателен мандат: „За нас ще е изключително трудно, мнозина казват, че е невъзможно“.

Според думите му пред медиите след срещата при президента, ако една партия подкрепи декларацията с приоритетите и задачите, но после се отметне, ще понесе политическата цена. Тъкмо това не е ясно по какъв механизъм се случва. Например гласува се законопроект, дори конкретно предвиден като тематика в декларацията, но подкрепила го партия при внасянето му е против. И то с мотива – да, ние искаме такъв законопроект, но внесеният е непрофесионален и няма да постигне целите си. Кой тогава е виновен и как се поема политическата цена? И струва ли провалът на един законопроект за падането на правителството? Или това ще стане при хроничен дисонанс от поне няколко закона? Ще е въпрос на надвикване кой крив, кой прав, а политическа цена никой няма да плати, всеки ще запази верните си избиратели, както и сега, в разгара на политическата криза.

Правителството на малцинството разбира се е възможно да оцелее достатъчно дълго с плаващи мнозинства. Но програмна декларация е твърде ниско ниво на обвързващ документ – нещо като меморандум за сътрудничество, с който наистина не става ясно как се споделя политическа отговорност. Когато пък в последния момент декларацията се превърна в проект за решение на Народното събрание, това изплаши БСП и тя отказа гласовете си. На срещата на ПП с ДБ, БСП и "Български възход" във вторник акад. Денков постфактум заяви, че не държат на юридическата форма и са готови да се върнат към декларацията.

Само пилеене на време?

Независимо дали ще е решение на НС или декларация вече е съвсем очевидно, че опитите за намиране на съгласие са били проформа. Самият Денков в края на последната среща с партиите, от които потърси подкрепа, пораженчески отбеляза, че в нея участват претендентите за третия мандат. За третия мандат обаче не остава никаква зестра от втория като натрупано политическо съгласие. Затова по-добре, ако при него не се търси изцяло нов подход, поне да си спестим поредното пилеене на време в имитации на усилия за воля за управление.

***

Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 плиткоума медия

    13 7 Отговор
    Земете се оправете , че с тия евтини манипулации за нищо не пристаете . Ще не ще трябва да им го връчи , не че съм си го турил насърце .

    Коментиран от #7

  • 3 SDEЧЕВ

    14 10 Отговор
    ШАРЛАТАНИН НЕ Е ОБИДНА ДУМА ,А Е ОПРИДЕЛЕНИЕ ЗА СПЕЦИАЛИСТ ПО МАРКЕТИНГ,КОЙТО СЪЗДАВА ЛАПНИ ШАРАНИ И ИМ ПРОДАВА НЕНУЖНА ЗА ТЯХ КОНЦЕПЦИЯ ИЛИ ПРОДУКТ. КИРО ПРОДАВА НИКУМУ НЕНУЖНИ ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ И НАТРУПВА СЪСТОЯНИЕ .,СЕГА СИ ПРОБУТВА УМЕНИЯТА НА ПОЛИТИЧЕСКАТА СЦЕНА. SNAKE OIL SALESMAN Е ХАРВАРДСКИЯ ТЕРМИН ЗА ШАРЛАТАНИН. ТАМ ГО УЧАТ ТОЗИ СПОСОБ
  • 4 Една фца

    16 12 Отговор
    Кирчококорчовците в затвора
  • 5 !!!?

    12 15 Отговор
    Един шарлатанин връчи мандат за Кабинет от шарлатани !!!?
  • 6 Една фца

    13 10 Отговор
    Кирчококорчовците са майстори на покупки на депотати може да направят правителство
  • 7 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    8 5 Отговор

    До коментар #2 от "плиткоума медия":

    Прав си!
  • 8 Баба Пена

    13 7 Отговор
    Връчи не връчи и тия ги видяхме. Да си одат доде е време.
  • 9 нннн

    9 9 Отговор
    Радев безпрецедентно проточи връчването на мандатите и с това показа, че наистина е духовен баща на шарлатаните.
  • 10 Киро

    10 10 Отговор
    Стига сте се заяждали с тези хора-нямали опит в политиката,образованието им не било на ниво и т.н.Като че ли другите политици у нас са специално образовани и подходящи-особено от Герб.Промяната бяха в служебни и редовни кабинети- за разлика от другите, случайно попаднали и незнаещи нищо за политиката напр.Александър Йорданов,който години се мъчи да се внедри в Европолитиката и сега дава "съвети" и идеи,а е на много години след техните знания /завършил в гр. Шумен,за учител/.ОСТАВЕТЕ МЛАДИТЕ ХОРА И НЕ ИМ ПРЕЧЕТЕ,ИНАЧЕ ДЪЛГО ВРЕМЕ ОЩЕ ЩЕ СМЕ НА ОПАШКАТА...
  • 11 Алооо

    8 6 Отговор
    По-големи Шарлатани от ГЕРБ, ДПС и БСП заедно със зеленото чорапче "ПИПИ",няма....
  • 12 Биби

    6 3 Отговор
    То и проектокабинетът на ГЕРБ беше с предизвестен провал. Щом всички, и Радев, са против ПП, значи те са им разбутали далаверките.
  • 13 Мнение

    5 5 Отговор
    ПеПето срещу всички говориха.Сега никой не ги иска.Ще вземат пак някоя нигерийска сметка да измислят да си даваме заплатите.Да се махат!
  • 14 ежко

    4 6 Отговор
    Автора,автора......Няма значение как ги е нарекъл Радев!Той си спазва закона буква по буква!
    Мандат се връчва първо на първата политическа сила, после на втората, а третото връчване е по преценка на президента -при желание може да го връчи и на Възраждане, а може и на БСП да речем!
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Рико

    0 0 Отговор
    Това президентство няма ли пари, да закачи оригинални платна на стените. Тези портрети са като в коридор на селска прогимназия. Приличат на изрезки от стари вестници. Хайде началникът си е селянче, но около него няма ли други хора? Това по стените е срам.
  • 17 Вирус

    1 0 Отговор
    Еййй вкисналото какво продължавате да ни пробутвате кирчовците и кокорчовците