През септември 2022 г. Владимир Путин, коментирайки анексирането на украински територии, заяви, че Русия е "велика хилядолетна сила". Той и неговите пропагандатори като цяло обичат да говорят за величието на Русия и за правото на Кремъл да влияе върху политиките на "многополюсния свят".
Според тях като "велика сила" Русия не може да загуби войната - дори само защото притежава ядрени оръжия.
Придобиването (или възвръщането) на статут на велика сила, външнополитическо влияние и "уважението" на други държави е едно от основните постижения на режима на Путин, според самия режим. През 2020 г. пасажът за "хилядолетната история" дори беше вписан в Конституцията.
Държавната пропаганда употребява думата "суперсила" със затаен дъх, когато става дума за Русия, и саркастично, когато става дума за някой друг.
Кои държави се смятат за "велики сили"?
Накратко, "велика сила" е държава, която има голям капацитет (предимно военен) да влияе върху ситуацията в света.
Концепцията за великите сили се появява за първи път в контекста на Наполеоновите войни. Малко преди окончателната победа на антифренската коалиция през 1814 г. съюзниците се споразумяват да не преговарят с Франция. Оттук нататък териториалните спорове на континента ще се решават колективно само между "великите сили": Русия, Прусия, Австрия и Великобритания, а Франция скоро получава "прошка" за Наполеон и се добавя към списъка. Другите, по-малко силни във военно отношение страни в Европа, трябваше само да се подчиняват на решенията на "великите сили". Този период от историята на международните отношения се нарича още "Европейски концерт".
Още тогава европейските мислители се опитват да разберат какво е в основата на величието на силите - и често откриват един вид "национално духовно извисяване", което подхранва военната мощ.
Съществува обаче и понятието "суперсила". Тя се появява след Втората световна война, за да обозначи, така да се каже, следващото ниво на величие. През втората половина на 40-те години на ХХ в. американските публицисти приемат, че САЩ, Великобритания и СССР като "велики сили" ще създадат нова многополюсна система за сигурност и ще поддържат световната стабилност. Но още с избухването на Студената война и надпреварата в ядреното въоръжаване статутът на "суперсили" до голяма степен е запазен за Съветския съюз и Съединените щати.
По какво се различава една суперсила от "обикновена" велика сила - има много различни мнения. Например американският политолог Збигнев Бжежински твърди, че четири фактора дават на САЩ статут на суперсила: военно господство, икономическо, научно и културно развитие. Други анализатори посочват до 15 ключови характеристики на суперсилата, сред които образователната система, политическата и военната подкрепа на съюзниците и предимството в кибертехнологиите. Анализаторите с готовност спекулират за потенциални претенденти за нов статут на суперсила в недалечно бъдеще, като Китай, Индия или Европейския съюз.
Четири години преди пълномащабното нахлуване в Украйна Владимир Путин заяви, че Русия вече не е привлечена от статута на суперсила. Той обясни, че не иска да повтаря грешките на СССР и не се стреми да налага "начин на живот, политическа система и т.н." на своите съседи, включително на страните от Източна Европа. Според него само "колективният Запад" практикува такъв подход. Което още веднъж потвърждава, че Путин дори не мисли с термините на 20-и век, а с тези на 19-и век, когато е имало велики сили, но не и суперсили.
Възможно ли е да станете велика сила, без да водите война?
Някои изследователи смятат, че за да се превърне във велика сила, една държава всъщност се нуждае от лидерство в една област, и то не непременно във военната. През 2010 г. например Китай измести Япония от позицията на втората по големина икономика в света. Въпреки ядрения си статут и значителния си военен потенциал (за който страната редовно напомня на обществеността), Китай засилва влиянието си на международната арена именно чрез икономическа експанзия. Според китайските власти през 2021 г. в страната ще бъде съсредоточена една трета от световната производствена продукция. Следователно съперничеството на Китай със САЩ е предимно в търговската, а не във военната сфера.
Южна Корея следва съвсем различен път. През последните тридесет години властите там активно насърчават културния износ, като отделят 1% от националния бюджет за субсидии и заеми за компании, които популяризират корейската поп музика (к-поп) и сериали (дорами) в чужбина. И въпреки че в парично изражение пазарът на корейската развлекателна индустрия все още не е сравним с износа на микрочипове, популярността на к-попа и дорамите вече се възприема като "мека сила". Например членовете на групата BTS станаха специални пратеници на ООН за бъдещите поколения и културата през 2021 г. Някои учени вече определят Южна Корея като суперсила, която ефективно използва културния си ресурс за изграждане на отношения с Китай и САЩ. Разбира се, не всички са съгласни с тази оценка.
В началото на новия век Владимир Путин постави пред руските власти задачата "да се превърнат в световен енергиен лидер", като се възползват от успеха на съветския износ на нефт и газ. В период на високи цени на енергията тази стратегия донесе някои успехи: за някои страни Русия се превърна в почти незаменим доставчик, а приходите от нефт и газ бяха изразходвани, наред с другото, за развитие на сигурността и военния потенциал. Много преди пълномащабното военно нахлуване в Украйна руските власти осъзнаха, че в дългосрочен план благосъстоянието на страна, разчита на изкопаеми ресурси, ще бъде застрашено от последиците от икономическите кризи, изчерпването на природния газ и "зеления преход" в световната икономика. Въпреки това плановете за намаляване на зависимостта от износа на нефт и газ бяха разтеглени в продължение на десетилетия.
Дори в условията на санкции, ембарго и 90% намаление на доставките на петрол за ЕС изглежда, че руските власти не бързат да намерят други невоенни източници на величие - и продължават да зависят от износа на природни ресурси, които сега са в сянка.
Защо гражданите искат страната им да бъде велика?
Политиците често казват, че статутът на велика сила им позволява да защитават по-ефективно интересите на своите граждани на международната арена. Например, като подкрепя по-малко влиятелни държави със заеми или доставки на оръжие, великата сила може да разшири зоните си на контрол и влияние и в замяна да разчита на изгодни договори за своите компании в страните партньори. Освен това конкуренцията между великите сили например може да стимулира икономическото развитие.
Единственият проблем е, че тези решения често се вземат без оглед на мнението на гражданите. "Великата сила" не гарантира комфортен живот за никого. Например страните с най-висок БВП на глава от населението не са САЩ - признатата и може би единствената останала свръхсила - а Люксембург, Сингапур и Ирландия. Първите три държави с най-висок индекс на социален напредък също не са суперсили, а Норвегия, Дания и Финландия.
Тази разлика изглежда обаче добре се разбира от гражданите. Според проучванията на центъра "Левада" делът на руснаците, които вярват, че страната им е велика, се увеличава от края на 90-те години и през 2020 г. надхвърля 70%. През 2021 г. обаче две трети от руснаците заявяват, че биха предпочели висок стандарт на живот пред национално величие.
Изследователите отдавна са забелязали, че манипулирайки и флиртувайки с недоволството, политиците успяват да заменят нуждата на населението от комфортен живот с желание за "величие". Според Кристофър Ингланд, американски консервативен публицист, концепцията за политическо величие помага на властите да намалят недоволството и неудовлетвореността от живота си. Особено когато това величие е представено като естествен атрибут на страната или наследство на предците, което трябва да бъде запазено на всяка цена.
В края на XIX в. например идеята за национално величие и така нареченият "дух на Ямато" започват да набират популярност на фона на поредица от политически кризи в Япония. Историците смятат, че това значително е допринесло за засилване на радикалните националистически движения и възприемането на японското расово превъзходство в страната. Това е последвано от много жестоки войни в Източна Азия през 30-те и 40-те години на миналия век, водени в името на японската "велика сила".
Всичко това много прилича на концепцията за "специален път" в Германия: държавната идеология от края на XIX и началото на XX век противопоставя германците като "млада нация" на "разпадащите се" Франция и Великобритания. Поражението в Първата световна война, умножено по идеята за естественото величие, превръща междувоенна Германия в страна на настроенията - с печално известни катастрофални последици. Съвременна Русия също често е наричана страна на настроенията, т.е. държава, която не е успяла да преживее загубата на своята значимост на международната арена. Според руските власти военната агресия в Украйна уж възстановява "историческата справедливост" и помага за формирането на многополюсен свят.
Това разбиране за величие изглежда не вещае нищо добро за руснаците: докато се харчат колосални суми за инвазията в съседна страна, социалните разходи бързо се намаляват.
Политиците често изтъкват, че "великата сила" осигурява сигурност и уважение не само на страната като цяло, но и на всеки отделен гражданин. Например през 1739 г. Великобритания обявява война на Испания, след като испански офицер се скарва с британския капитан Дженкинс и му отрязва ухото. Правителството не искаше да воюва, но опозицията завлече Дженкинс и ухото му в буркан със спирт в парламента и вдигна шум, че обидата към един англичанин е обида за цялата държава. Последвалият испано-британски конфликт е наречен "войната на ушите на Дженкинс".
Само че подобни случаи на наранявания между британски и испански моряци е имало много - и само този се е превърнал в официален повод за война. Една велика сила не съществува за обикновения човек, макар че понякога се опитва да се преструва, че съществува.
Превод: News.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 КАто прочетох заглавието
Около 80% от съществуването си са прекарали в некви войни.
Или както каза ДЖими Картър-"По време на моя мандат ние не сме пуснали никакви бомби никъде".
А то било за Русия.
Коментиран от #3
13:04 16.02.2023
2 Медуза
Коментиран от #5
13:14 16.02.2023
3 мдам
До коментар #1 от "КАто прочетох заглавието":
сашш има 130 войни за 120 години. Ся ще го гризнат яко.Коментиран от #53
13:14 16.02.2023
4 ГРАД КОЗЛОДУЙ
13:20 16.02.2023
5 ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #2 от "Медуза":
МЕДУЗА къде се ЗАГУБИ13:22 16.02.2023
6 Край
Коментиран от #18, #50
13:24 16.02.2023
7 Адам Хилтън
13:25 16.02.2023
8 Винету
13:25 16.02.2023
9 Объркано Атлантиче
Взривът на Северен поток причини стотици пъти повече щети, тъй като атаката не само унищожи тръбопроводите на стойност почти 200 милиарда долара, но също така доведе до неизчислими щети и пропуснати ползи за германските производители и вносители на газ, които използват евтин руски газ.
За терористичната атака на САЩ срещу Северен поток се поддържа пълно мълчание, въпреки че последствията от това за хората в Германия и цяла Европа ще бъде огромна,
На 11 септември, заради предполагаемата атака срещу САЩ, член 5 от договора за НАТО беше активиран за първи и единствен път в историята,
Резултатът беше "войната срещу тероризма". Когато Северен поток 1 и 2 бяха взривени, което също е терористична атака срещу членката на НАТО Германия, никой не говори за реакция макар че според международното право – това е акт на война срещу Германия и другите страни от ЕС и НАТО, участващи в експлоатацията на тръбопроводите .
Коментиран от #15
13:27 16.02.2023
10 ТИРбушон
Поне да бяха продължили да блъфират, че са втората армия в света. Истината лъсна.
Русия е военно и икономическо джудже и ще бъде натирена там където и е мястото. В смърдящите сибирски блата.
Коментиран от #11
13:27 16.02.2023
11 Ама имат кюнци!
До коментар #10 от "ТИРбушон":
Кюнци с уран.И бензин.13:32 16.02.2023
12 Васил
Коментиран от #22
13:33 16.02.2023
13 Бесен- _Язовец
13:36 16.02.2023
14 ДДРОнег
Много изгубени войни, впиянчено и безправно население, просто "колос на глинени крака" !!!
13:36 16.02.2023
15 Русофилче опростяло
До коментар #9 от "Объркано Атлантиче":
Освен кремълскити опорни точки нищо друго не мога да напиша, много съм опростяло но иначе няма да мога да обичам Путин и Русия13:36 16.02.2023
16 Франсис Фукуяма
Единственият начин да се противопоставим на това е класическата геополитика. Ние няма да успеем да ги спрем, ако от наша страна няма достатъно силно противодействие.
13:37 16.02.2023
17 Истината
13:38 16.02.2023
18 ДДРОнег
До коментар #6 от "Край":
А на рузнаците какво им липсва, самагончика ли :):):)13:38 16.02.2023
19 Реалист
Коментиран от #23, #54
13:39 16.02.2023
20 Истината
морални ypoди, при които понятията за Добро и Зло са обърнати наопъки. През цялата си история тази нация се е въргаляла в лa йната, в които иска да потопи целия свят.
Коментиран от #26
13:40 16.02.2023
21 Булгаков
13:40 16.02.2023
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Ха-ха-ха🚾🇷🇺🚾🇷🇺🚾🇷🇺🚾
До коментар #19 от "Реалист":
Няма по-мръсно животно от путиниста!13:42 16.02.2023
24 ДДРОнег
Държва в пустинята, която има петрол и газ ... и пясъци ...
За разлика от рузия, която има и петрол, и газ, и рудни залежи, и богата природа !
Но хората в Оман бяха и много по-богати, и си обичаха искрено своя султан !!!
И само с петрол и газ бяха направили рай в пустинята, кудето всяко дръвче, всяко храстче се поливаше ...
Но не воюваха със съседите си, живееха добре, защото не ги управляваше лудо джОдже !!!
Коментиран от #52
13:43 16.02.2023
25 Живoтнoвъд
До коментар #22 от "Бесен- _Язовец":
Bакcиниpaм pycoфили за бяc c yкpaинска вakcина. Гарантирани резултати. За мел ези от пияна руска свиня и червен български нерез дървосекач безплатно!Коментиран от #27, #32
13:45 16.02.2023
26 Азим
До коментар #20 от "Истината":
Е,е, айде по-спокойно, че много стрес не е полезен за здравето...Коментиран от #28
13:45 16.02.2023
27 ДДРОнег
До коментар #25 от "Живoтнoвъд":
Вместо ваксинриане препоръчвам моГилизиране на путинистите, по-сигурно е :):):)Коментиран от #29
13:50 16.02.2023
28 Истината
До коментар #26 от "Азим":
С Русия е винаги така – любуваш й се и плачеш а като погледнеш на какво се любуваш, може и да ти се повдигне.Коментиран от #37
13:51 16.02.2023
29 Живoтнoвъд
До коментар #27 от "ДДРОнег":
Може и "кувалдинг" по почина на Пригожин!13:52 16.02.2023
30 УКРАЙНА🇺🇦
Коментиран от #40, #58
13:53 16.02.2023
31 Абе че Русия е сила..сила е....
Коментиран от #34
13:54 16.02.2023
32 Нинова
До коментар #25 от "Живoтнoвъд":
Ваксината аз им я изпратих, ампулите са калибър 7.62, действа безотказно, и още поръчват.13:58 16.02.2023
33 Ха ха
14:00 16.02.2023
34 Абе
До коментар #31 от "Абе че Русия е сила..сила е....":
На 3 март ще си припомниш кой каква сила е:))Коментиран от #35
14:02 16.02.2023
35 Хм...
До коментар #34 от "Абе":
И какво ще направиш на 3ти март бе муйльо ?????Коментиран от #38, #41
14:04 16.02.2023
36 Стават грешки
14:06 16.02.2023
37 Ами
До коментар #28 от "Истината":
Прав е колегата, идва и нац ти празник,не се стресирай толкова :))))14:06 16.02.2023
38 Ами
До коментар #35 от "Хм...":
Как какво,ще отдаден почит на освободителите си.Те "Пустите Клисурци станали известни, а панагюрци Донски казаци " са направили достатъчно ,за да дойдат освободителите,на 3 март се празнува:)И не се притеснявай,теб няма кой какво да ти направи :)),тя природата достачно ти е направила като ти четем коментарите:))))Коментиран от #42
14:10 16.02.2023
39 Наблюдател
14:12 16.02.2023
40 ДДРОнег
До коментар #30 от "УКРАЙНА🇺🇦":
путин тогава съвсем погребална песен ще запее :):):)14:17 16.02.2023
41 ДДРОнег
До коментар #35 от "Хм...":
Какво е станало на Трети Март 1918 година ?!рузия капитулира пред България :):):)
Коментиран от #43
14:19 16.02.2023
42 Не, не се притеснявам...
До коментар #38 от "Ами":
На 3ти март си отдавайте почит на когото си искате, на панагюрци, и всякакви там казаци, ако искате и на Митрофанова червеният г......з.... целувайте.Коментиран от #44
14:20 16.02.2023
43 Айде,бе
До коментар #41 от "ДДРОнег":
Не говорим за нац.катастрофи,те винаги са когато не сме с Русия, за нац.ни отазник иде реч:),което има връзка и със статията кой ,кой е:)))14:27 16.02.2023
44 Ами
До коментар #42 от "Не, не се притеснявам...":
Той нац.ни празник дава най ясен отговор на въпроса от статията :)))14:31 16.02.2023
45 Хахаха
А са империя от 1710, когато Петър първи се обявява за император.
Този путлер е изтерясал тотално ...
14:42 16.02.2023
46 Полковник
Коментиран от #49
14:50 16.02.2023
47 пепа
Коментиран от #48
14:54 16.02.2023
48 😂😂😂😂....
До коментар #47 от "пепа":
Пепи теб от къде те изтърваха???? 😂, за какви шалвари и бурки бълнуваш?, еййй не се свършиха ненормалниците в тази държава.15:08 16.02.2023
49 Ами
До коментар #46 от "Полковник":
Явно има,щом нац ти празник е руска победа ,чак хилядолетна ,то и България усмовно е хилядолетна;) ,благодарение и на Русия :)Ама и чак пък мърльо, ти и генерал да се пишеш в ника ,пак ще е смешно и жалко ,особенонкато сравнение:))15:10 16.02.2023
50 браво
До коментар #6 от "Край":
може би най-точното определение.Там гледат на тази война като битка за оцеляване и запазване на идентичността им.
А тук се чудим колко пола има, как да се съсипе мъжеството и семейството и се чудим на "непредизвиканата война"
Същите тези консуматори не осъзнават, че американците никога не са имали предизвикана война. Всичките им постановки са false flag
15:12 16.02.2023
51 Жена Зелена
16:34 16.02.2023
52 Само питам
До коментар #24 от "ДДРОнег":
А султана на Оман не е ли диктатор? Или оманците са си го избрали най-демократично на избори и след година ще си изберат друг?18:23 16.02.2023
53 А русия става незначителна
До коментар #3 от "мдам":
И това от многозначителност.русия е на края на географията,а и на историята.18:39 16.02.2023
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 Мдаа
01:15 17.02.2023
56 До първия
01:21 17.02.2023
57 ами
09:38 17.02.2023
58 ами
До коментар #30 от "УКРАЙНА🇺🇦":
време е всичките вие вкупом -животновъди,ддронеги, украйни, истини и всякаква друга паплач - да грабнете берданките и на фронта, да трепете гадните руснаци и да сринете кочината...:)))) ама май сте голямата работа само зад клавиатурата...:)))09:42 17.02.2023
59 мхм
22:08 17.02.2023
60 въпрос за 20000лв.
22:41 17.02.2023