Как правителството на министър-председателката Джорджа Мелони си представя училището на бъдещето, може да се види в Остия, недалеч от столицата Рим, отбелязва ARD. "Вярваме, че това средно училище ще повиши уважението към страната и ще я придвижи напред", казва заместник-директорът на училището "Джовани Паоло", където от есента ще има нов гимназиален курс под наименованието "Made in Italy".
Какво представляват гимназиите "Made in Italy"?
Новият тип образователни институции в Италия ще се предлагат на 92 места под официалното наименование "Made in Italy". Министърът на образованието Джузепе Валдитара казва пред ARD, че целта е да сe "насърчи, популяризира и защити италианската изключителност". С други думи, гимназията с английско име ще се стреми да възпитава гордост от достиженията на Италия. И по-конкретно на италианската икономика.
Масимилиано Панарари, професор по социология в Университета в Модена и Реджо Емилия, обяснява, че новите гимназии са част от политическа стратегия, с която правителството на Мелони променя страната: "Гимназията "Made in Italy" е част от визията на новото дясно правителство, което иска да доминира, включително чрез културата и чрез символите – с други думи чрез меката сила".
Училищата, които правителството създава, са част от един много по-обширен културен проект. В края на миналата година италианският парламент без много шум прие тъй наречения закон "Made in Italy", елемент от който са и новите гимназии, коментира ARD.
Не са само училищата
Освен новите училища, законът въведе честването на национален ден "Made in Italy", който ще се отбелязва на 15 април, както и специален фонд, чрез който правителството иска да подпомага национално значими икономически сектори в страната.
Социологът Панарари коментира, че този закон е част от политическата логика на т.нар. „идентитарно движение“, която е типична за действията на популистката партия "Италиански братя" на министър-председателката Мелони. Обяснителните бележки към закона изрично използват думата "идентитарен". Оценката на Панарари гласи, че "идеологическото измерение" на този закон е очевидно. В гимназиите "Made in Italy" ще се преподават предмети като икономика и право, но положени в контекста на общата "културна рамка", в която ще влизат например историята, литературата и изкуствознанието. Два съвременни чужди езика също са задължителни за учениците. Ще бъдат преподавани и "техники и пазарни стратегии за компаниите "Made in Italy".
Широка палитра от знания
Ди Паоло от училището "Джовани Паоло" в Остия обяснява широтата на учебната програма в новата гимназия: "Made in Italy" означава перспектива от 360 градуса - от занаятчийството, през маркетинга до изкуството и културното наследство". АRD обаче отбелязва, че интересът сред учениците и родителите към новия тип училища засега е скромен. Според медийни публикации, до крайния срок за подаване на молбите за прием, са постъпили малко под 400 заявления от цялата страна. След лятото гимназиалният клон "Made in Italy" в Остия вероятно ще тръгне с не повече от десет ученици.
Автор: Йорг Зайселберг ARD
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ХАХАХА
06:14 03.03.2024
2 Тино
Коментиран от #3, #6
06:36 03.03.2024
3 Даааа
До коментар #2 от "Тино":
Да, за екскурзия на море или исторически забележителности е прекрасна държава....но всичко хубаво свършва с това, обаче.... 🤣
08:40 03.03.2024
4 Итали
08:41 03.03.2024
5 защо
Кой разбрал - разбрал.
08:42 03.03.2024
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 ганю
те са възхитителни дизайнери,и са развити с традиции във
всички отрасли,дори и музикални инструменти.
Класическата музика най добрите са италиански произведения
и най много.не случайно основно се пее на италиански.
като и е основата латинския език на всичко останали западни езици
Светлината на днешния свят идва от древна Елада,през Англия
и своето съвършенство и разцвет достига при Рим
изкуство, занаяти, наука.
Сила и Чест
05:42 30.12.2024