Last news in Fakti

2 Юли, 2024 09:55 922 6

Британските лейбъристи се стремят към по-тесни връзки с ЕС, без да отварят отново раните от Брекзит

  • великобритания-
  • брекзит-
  • риши сунак

Министър-председателят Риши Сунак в дебат  обвини лейбъристите, че планират да приемат връщане на свободното движение на хора в рамките на плановете си за постигане на по-добра сделка с ЕС за Брекзит

Британските лейбъристи се стремят към по-тесни връзки с ЕС, без да отварят отново раните от Брекзит - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В продължение на десетилетие напускането на Европейския съюз беше въпросът, който доминираше британската политика.

В наши дни той почти не се повдига. И това очевидно е начинът, който се харесва на лидера на Лейбъристката партия Киър Стармър.

Той работи усърдно, за да спечели отново подкрепата на избирателите от работническата класа, милиони от които бяха привлечени преди пет години от обещанието на консерватора Борис Джонсън "да осъществи Брекзит", когато лейбъристите водеха кампания за запазване на възможност за оставане в ЕС.

Наградата за Стармър са социологическите проучвания, които сега му предричат, че ще влезе на "Даунинг стрийт" 10 като министър-председател в края на тази седмица, вероятно с историческо мнозинство. Ако все пак обаче стигне дотам, той няма да може да държи Брекзит извън новините дълго време.

Неговият мандат ще бъде да стимулира икономическия растеж. Според бизнеса това ще изисква премахване на някои от бариерите, които излизането на Великобритания от ЕС е поставило на пътя на тяхната търговия. И това, на свой ред, вероятно ще означава подновяване на предизвикващите спорове преговори с Брюксел.

Великобритания окончателно напусна ЕС през януари 2020 г. при управлението на Джонсън.

В решимостта си да затворят страницата на Брекзит, лейбъристите изключват възможността за повторно присъединяване към единния пазар или митническия съюз на ЕС. Но те казват, че все още е възможно да се премахнат търговските бариери с 27-те държави, за да се помогне на компаниите, особено на по-малките, които се борят с по-високите разходи и бумащината.

Лейбъристите не искат да "отварят отново раните от миналото". заяви Джонатан Рейнолдс, депутат лейбърист, който е сред възможните имена да стане министър на бизнеса в кабинета на Стармър.

"Ясно е, че трябва да постигнем по-добра сделка и има реални подобрения, които бихме могли да постигнем", заяви той по време на събитие в четвъртък, организирано от Британските търговски камари (БТК), бизнес лобистка група, която заяви, че партиите трябва да спрат да "да бъдат много предпазливи" по отношение на връзките с ЕС.

Проучване на счетоводната фирма Menzies показа, че 1 от 3 британски предприятия искат да се възобнови споразумението за Брекзит, постигнато при Джонсън, а всеки пети иска новото правителство да се присъедини отново към единния пазар, като 20 % от тях посочват пречките в резултат на Брекзит като фактор, ограничаващ международната експанзия.

ПАРТНЬОР СЪМИШЛЕНИК

Един от ангажиментите на лейбъристите е да търсят ветеринарно споразумение с ЕС, което би намалило граничните проверки на животински продукти, което е пречка за британските фермери и вносители. Те също така искат взаимно признаване на някои професионални квалификации и по-лесен достъп за артисти по време на турнета.

Лейбъристите представят това като сравнително прости придобивки, които могат да бъдат постигнати, без повторно отваряне на споразумението за Брекзит, постигнато при Джонсън.

Но дори такива малки стъпки ще изискват труден избор, каза източник от ЕС, който говори при условие на анонимност, за да обсъди хипотетични бъдещи преговори.

Едно ветеринарно споразумение ще изисква от Великобритания да се подчини на решаване на спорове чрез Съда на Европейския съюз (СЕС), заяви източникът от ЕС. Това е анатема за участниците в кампанията за Брекзит, които смятат, че това е нарушение на британския суверенитет.

"Работата с партньор съмишленик, приятел и съюзник е това, което всички искат", каза източникът от ЕС. "Но идеята да имаме същите предимства, които получавате като член на клуба, прави нещата малко по-сложни."

Ананд Менон, професор по политика и директор по въпросите за Великобритания в мозъчния тръст "Промяна на Европа" (Changing Europe), заяви, че лейбъристите може би не са преценили правилно колко ентусиазиран ще бъде ЕС по отношение на предоговарянето след години на сблъсъци с британските правителства.

Блокът вече има много много неща за вършене, каза той. И докато Великобритания може да иска да подобри техническите въпроси в области като храните, Брюксел би искал да говори за мобилност - да улесни хората да живеят и работят във Великобритания, особено младите хора.

"Мисля, че ще имаме масивна промяна в стила и малко опити за подобряване по същество", каза Менон.

Консерваторите твърдят, че политиките на лейбъристите ще "отменят Брекзит", включително като направят Великобритания отново обект на решения от Съда на Европейския съюз.

Министър-председателят Риши Сунак в дебат обвини лейбъристите, че планират да приемат връщане на свободното движение на хора в рамките на плановете си за постигане на по-добра сделка с ЕС за Брекзит.

Стармър заяви, че ще отхвърли всяка сделка с ЕС, която увеличава имиграцията.

Лейбъристът Рейнолдс заяви, че иска да подобри ситуацията в търговията, като същевременно предложи ползи на блока: "Това не е непременно лесно, но има преговори, има процес, който според мен може да донесе тези неща".

Превод от английски: Пламен Йотински БТА


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Механик

    6 1 Отговор
    Когато видя снимка на тоя, спирам да вярвам в теорията на Дарвин за произхода на човека. Няма как за толкова милиони години еволюция, някои екземпляри да си останат още на ниво "примат".

    Коментиран от #6

  • 2 Брекзит ма за босовете

    4 0 Отговор
    Демек нищо не плащаш като вноски а само ползваш.
  • 3 дедо..

    4 0 Отговор
    От къдезь толкозь цръньи у бритшь..кога бех тираджия у алибоно,там все мъгла..я помним че там снимаха- мъглавината андромеда.
  • 4 Началото на края

    3 0 Отговор
    на разпада на ЕССР.
  • 5 Хехе

    1 0 Отговор
    Тоаманго британец ли е или еврЕоатлантик? То вече всеки сиганин стана на почит...
  • 6 Трол от Криводол

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Механик":

    За съжаление Чичо не успя да поживее още малко.
    Но като нищо скоро да намажем с нов такъв. Колелото се върти за хубаво или лошо.