7 Юли, 2024 14:03 3 098 15

Великобритания: ще даде ли Стармър заден ход за Брекзит

  • киър стармър-
  • великобритания-
  • риши сунак-
  • брекзит-
  • лейбъристка партия

Лейбъристката партия възнамерява да подобри съглашението за търговия и сътрудничество между ЕС и Великобритания, подписано през 2020 година

Великобритания: ще даде ли Стармър заден ход за Брекзит - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Спад на БВП, намаляващи чужди инвестиции, загуба на работни места: британската икономика още не може да се съвземе от Брекзит. Може ли при новото лейбъристко управление Лондон да преразгледа решението си за Брекзит?

Новият британски премиер Киър Стармър, привърженик на излизането на Великобритания от ЕС, през по-голямата част от предизборната си кампания мълчеше по въпроса дали смята да преразгледа решението за Брекзит, взето на референдум през 2016-а година. В крайна сметка обаче изключи такава възможност.

Общото мнение е, че Стармър е избягвал дискусиите за последствията от Брекзит, за да получи гласовете на консервативните избиратели, раздразнени от торите заради поредицата кризи. Дългите опашки за получаване на основни медицински услуги и високите цени са на първите места в този списък.

Без ЕС ще е по-трудно

Победата на Лейбъристката партия се състоя въпреки доста оскъдната информация по въпроса как Стармър възнамерява да изпълнява предизборните си обещания - да постигне устойчив ръст и да спаси британската икономика, която все още изпитва негативните последствия от Брекзит. Но както посочва пред ДВ лондонският икономист Димитрий Зенгелис, на новия премиер ще му бъде много по-трудно да постигне това, ако Обединеното кралство остане извън ЕС и неговия единен пазар.

Майк Голсуърти, председател на Европейското движение на Великобритания, което е за подобряване на връзките с ЕС, също смята, че Стармър е избягвал темата, за да не намали шансовете на лейбъристите. Но Голсуърти прогнозира, че натискът от страна на бизнеса, на известните икономисти и на тези, които са гласували против излизането на Лондон от ЕС, може в крайна сметка да го накара да се заеме с този проблем.

Лейбъристите може и да са прокарали „червени линии", предполага Голсуърти, говорейки за прекия отказ от влизането на страната в единния пазар на ЕС. Но той е убеден, че различни обществени групи ще окажат натиск на тези линии, тъй като хората ще изискват отговори и повишаване на жизненото равнище.

Ще накарат ли Стармър да преразгледа решението за Брекзит?

Мнозина предполагат, че сближаването с ЕС ще е нужно на Великобритания за подобряване на положението на британската икономика. Макар да има различни оценки за мащаба на пораженията, нанесени ѝ от Брекзит, всички са съгласни с това, че той е довел до увеличение на бюрокрацията и на разходите на британските предприятия. Освен това е намалял обемът на търговията между Лондон и неговия най-голям партньор - ЕС.

По данни на британския Национален институт за икономически и социални изследвания, след излизането от ЕС брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 2-3 процента, а се очаква до 2035 година спадът да достигне 5-6 на сто. Друго изследване пък показва, че към 2035 година заради Брекзит инвестициите във Великобритания ще намалеят с една трета, което ще доведе до загубата на три милиона работни места.

Проучване на счетоводната компания Menzies пък е установило, че всяка пета британска фирма иска правителството да върне страната в единния европейски пазар. Британската търговска палата твърди, че ръководителите на две трети от фирмите, търгували с ЕС през 2023 година, определят свързаните с това процедури като обременяващи, а почти половината от анкетираните топ-мениджъри не са съгласни, че Брекзит е подпомогнал развитието на компаниите им. Точно обратното - 41 процента са заявили, че изходът от ЕС е усложнил процеса на покупки и продажби на стоки на партньорите от ЕС.

„Кардинално преразглеждане няма да има"

„Излизането от ЕС оскъпи и бюрократизира продажбата на нашите стоки и услуги през Ламанша", заяви генералният директор на Британската търговска палата Шеваун Хавиланд. „Трябва да престанем да бъдем прекалено внимателни и да започнем да наричаме нещата с истинските им имена", допълни той.

Наблюдателите обаче не смятат, че Стармър ще прояви авантюризъм в това отношение и ще предпочете да се заеме с теми, от които ще има повече полза, отколкото възможния отказ от Брекзит. Професорът по европейска политика в лондонския „Кингс Колидж" Ананд Менон е на мнението, че никакво кардинално преразглеждане на съществуващите отношения няма да има. „Стармър не иска много", твърди той.

Какво иска Стармър и какво може да получи?

Лейбъристката партия възнамерява да подобри съглашението за търговия и сътрудничество между ЕС и Великобритания, подписано през 2020 година. Сред относително безспорните неща, към които тя се стреми, са промените в сферата на ветеринарния контрол за намаляване на бумащината и на граничните проверки на продуктите с животински произход, както и взаимното признаване на дипломите.

Програмните документи на лейбъристите съдържат и призив към сключването на нов отбранителен пакт между Лондон и Брюксел, насочен към укрепване на колективната сигурност. Но дали и Брюксел е на същото мнение? Професор Менон се съмнява, че ЕС ще се съгласи на сътрудничество в това, което засяга икономическата страна на отбранителната дейност.

Мелани Фогелбах от Германската търговско-промишлена палата смята, че ЕС и Великобритания трябва да си сътрудничат, защото „разминаването между британската нормативна база и законодателството на ЕС" ще продължи да създава нови търговски бариери.

Майк Голсуърти от своя страна прогнозира, че с времето общественото мнение може да се промени и това ще даде на Киър Стармър възможността постепенно да отмени Брекзит, ако го иска. Но пък не е изключено в този случай ЕС да откаже. Аналитиците са сигурни, че Брюксел не гори от желание да поеме по трудния път към възможното връщане на Великобритания в неговите редици.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    12 12 Отговор
    ЕС се разпада.Няма време.
  • 2 Последния Софиянец

    6 10 Отговор
    Стармър значи Умираща звезда.
  • 3 В л@ина

    9 2 Отговор
    До веждите
  • 4 Нашийник

    8 1 Отговор
    "Проучване на счетоводната компания Menzies..."
    ----
    Да ви имам и креативността...
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Объркано Атлантиче

    16 5 Отговор
    В същото време "демократичните" медии мълчат като пукали за:
    Световната банка която обяви миналата седмица, че е повишила категорията на Русия от "страна със среден доход" до "страна с висок доход", според доклад на икономистите на финансовата институция.

    Въпреки умопомрачителния брой санкции, наложени срещу Русия и нейните съюзници, тяхната икономика последователно расте до точката, в която Световната банка вече класифицира Русия като „държава с високи доходи“ .

    Данните на Световната банка са доказателство, че Русия е в състояние да издържи западните санкции, а войната само укрепва икономическите възможности на страната.

    -- WAR ECONOMY: Russia Bucks Sanctions From the West, Gets Upgraded by World Bank to ‘High Income Country | The Gateway Pundit | by Paul Serran --

    Коментиран от #7, #10

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Ами дааа

    9 1 Отговор
    За заден ход може би все още е твърде рано, но определено са на път първо да се наведат. След това ще видим кой кум, кой сват.
  • 9 Човек ще

    2 5 Отговор
    ще си помисли, че преди ЕС Великобритания не е била велика империя. ЕС е троцкистки проект, подхранващ корупцията и унищожаващ реални сектори от икономиките на Европа.
  • 10 Така де

    3 3 Отговор

    До коментар #6 от "Объркано Атлантиче":

    Затова санкциите трябва да се увеличат!
  • 11 хе хе

    6 2 Отговор
    Не случайно още Руши Сунак взе за външен министър Дейвид Камерън. Още преди да го вземе, на два пъти официален Лондон пита Брюксел какво да се направи, за да се върне Обединеното кралство в ЕС.
  • 12 Факти

    5 6 Отговор
    Щом втората икономика в Европа и шеста икономика в света влезе в такава негативна спирала след излизането си от ЕС, представете си само какво би се случило с някоя малка икономика като нашата. Тези, които са против ЕС, изобщо нямат връзка с реалността и са лесно податливи на пропаганда. При англичаните решаващ фактор беше огромното им самочувствие и вярата, че сами ще се справят по-добре. За щастие ние не сме толкова отворени и не вярвам да направим подобна глупост.

    Коментиран от #14

  • 13 няма как да стане

    6 2 Отговор
    А този мушморок е същата гъдулка като чистокръвния англичанин Сунак.
  • 14 де го чукаш де се пука

    2 1 Отговор

    До коментар #12 от "Факти":

    Така е, но в английското общество влияеше още един много важен фактор. Национализъм. Те не са много по различни от руснаците и само им трябва искра за да пламнат. Независимо колко е разумно или не това, което следва. При нас в такова състояние е напълно възможно да се изпадне, но поради масовия нихилизъм, а не национализъм. Това, че за нас няма ценности и бъдеща цел ни прави много по уязвими ако изпаднем в подобна ситуация. Национализма може бързо да бъде преодолян при неблагоприятно развитие, но на нихилизма никой не може да предскаже бъдещето. Най често приключва със самоунищожение.
  • 15 Читател

    6 2 Отговор
    Те излязоха нарочно сега глупости ще се връщат.те знаеха предварително и за ковид и за войната в Украйна.ЕС е изкуствен американски проект.