7 Ноември, 2024 10:01 2 058 18

Камала Харис - от два стола, та на земята

  • камала харис-
  • доналд тръмп-
  • сащ-
  • избори-
  • президент

Или с други думи: всичко бе нарисувано за победа на Доналд Тръмп

Камала Харис - от два стола, та на земята - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Рекордно ниско одобрение на текущото демократическо управление. Два опита за покушение срещу кандидата за президент на Републиканската партия. Смяна в движение на кандидатурата на демократите, която замести един слаб претендент с друг такъв. Дори прогнозата за времето в деня на изборите - дъждове и бури в Пенсилвания и Средния Запад (да, дъждът пада по раменете на всички, но мотивацията да излязат и да гласуват за своя фаворит при неблагоприятни метеорологични условия е коренно различна при привържениците на двамата основни кандидати).

Или с други думи: всичко бе нарисувано за победа на Доналд Тръмп. Единственият въпрос, който оставаше без отговор в навечерието на изборите за 47-ми президент на САЩ, бе дали републиканецът ще се възползва от благоприятното стечение на обстоятелствата. Предишните му две участия в същата надпревара през 2016-та и 2020-та г. показаха ясно, че той има достатъчно електорална подкрепа, за да победи слаб кандидат на Демократическата партия, и не притежава необходимото количество гласове, с които да преодолее сносен опонент.

А още с издигането ѝ за кандидат за президент на мястото на действащия в Белия дом такъв, Камала Харис се сблъска с два основни проблема.

Първият бе, че в качеството ѝ на действащ вицепрезидент тя принадлежеше на едно непопулярно управление, което, в средата на мандата си, доведете страната до изключително висока инфлация на стоките от потребителската кошница на американските граждани и не успя да се справи с мигрантския натиск по границата на САЩ с Мексико. Тоест животът на американците през последните четири години стана по-скъп и по-опасен. Оттук Доналд Тръмп заложи точно на тези две послания, които той повтаря протяжно през цялата кампания (а и всеки друг политик на неговото място би направил същото).

Вторият проблем пред Камала Харис бе нейната прекалена идеологическа натовареност, което я направи трудно смилаема и приемлива за независимите избиратели и електорални периферии. Ако за външните наблюдатели Тръмп изглеждаше като по-радикален, за американците това не бе обезателно така. Напрежението между независимите избиратели и Камала Харис си пролича и в това, че те често се разминаваха в своите приоритети: ако нейното кампанийно говорене бе ориентирано към теми като абортите и демокрацията, то независимите гласоподаватели имаха по-прагматични приоритети (като доходите и сигурността). На частичните местни избори през 2022-а година темата за абортите успя да "спъне" тогавашната червена вълна, редуцирайки я до обикновена победа, но този път тя не успя да абортира успеха на Доналд Тръмп (и задаващия се такъв на републиканците в целия Конгрес).

Резултатът от тези два онтологични проблема на Камала Харис - участието ѝ в текущо непопулярно управление и нейната идеологическа профилираност - направиха така, че в нейно лице американските граждани видяха още от вече нехаресваното също; видяха и нещо, което кореспондираше повече с радикалността, отколкото с прагматизма.

В резултат на това в постизборната нощ електоралните пробойни на Харис започнаха да си личат още при първите резултати от Източното крайбрежие. Слабата мобилизация на демократите се видя първо във Вирджиния и Флорида. В Стария доминион тя спечели срещу Тръмп с разлика, близо два пъти по-малка от тази на Джо Байдън срещу републиканеца преди четири години. Междувременно в Слънчевия щат Харис изостана от Тръмп с цели 13%, а преди четири години Джо Байдън загуби от републиканеца там с три пъти по-малка разлика. Тоест това, което разбрахме от резултатите в Източното крайбрежие, бе, че Камала Харис не мобилизира в достатъчна степен демократи и периферия. Именно Източното крайбрежие бе достатъчно, за да покажем, че тя вече е загубила съревнованието с Джо Байдън от 2020-та г., т.е. Харис се представя по-слабо от действащия ръководител на Белия дом на последните президентски избори. Това се потвърди от екзит половете, които посочиха, че тя изостава от президентските резултати на Байдън както в предградията, така и в провинциалните населени места, но не просто в отделен регион на САЩ, а изобщо в национален мащаб.

После постепенно започнаха да идват резултатите от първите оспорвани щати.

Тези от Слънчевия пояс (Джорджия, Северна Каролина, Невада и Аризона) показаха, че Харис се представя драматично слабо спрямо стандартите на Демократическата партия сред ключови за нея етнически групи като латиносите (при нейната подкрепа сред афроамериканците също има спад, но той не е толкова чувствителен като този при испаноговорящите). Може би най-забележителната промяна в поведението на конкретна електорална група спрямо изборите преди четири години касае тази на мъжете латиноси - от 23 пункта разлика в полза на Джо Байдън към 8 пункта повече за Тръмп сега.

Резултатите от Ръждивия пояс (Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин) демонстрираха също негативна тенденция за бившия калифорнийски прокурор, но в друг електорален сегмент - този на белите нискоквалифицирани избиратели, сред които Джо Байдън бе по-успешен през 2020-та г., отколкото това бе случаят и на Хилари Клинтън през 2016-та г., и на Камала Харис през 2024-та г.

Какво означават тези резултати от Слънчевия и Ръждивия пояс?

Камала Харис се опита да "улови" едновременно бедните бели на север чрез икономически популизъм и етническото многообразие на юг чрез политика на идентичността. Но не успя да го постигне, поне не и в необходимия ѝ мащаб. Победите на Доналд Тръмп в Слънчевия и Ръждивия пояс демонстрират точно това: от двата стола, на които Камала Харис се опита да седне, тя всъщност падна на земята.

Кандидатът на Демократическата партия за президент демонстрира незадоволителен резултат и в друга ключова и основна категория. Става дума за жените като цяло, чиято подкрепа за Харис е по-малка от тази, която регистрира и Хилари Клинтън през 2016-та, и Джо Байдън през 2020-та г. Оттук получаваме поне частично обяснение и на това, че жените в предградията по-скоро са предпочели републиканеца пред демократа (с 3% разлика). Но ако за Харис има положително развило се електорално поведение, то отново е свързано с жените, но с конкретни сегменти от тях. Един път, при белите жени, сред които тя подобрява резултатите на Клинтън и Харис, но все пак губи от Тръмп. Втори път, сред белите жени с висше образование, сред които тя демонстрира резултат, по-голям от тези на Клинтън, Байдън и Тръмп. Въпреки последното, Камала Харис получава слаба подкрепа при почти всички значими електорални групи.

Но ако дъждът пада по равно за всички, Камала Харис вече няма да се крие от него в Белия дом.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 25 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Професор Герджиков

    28 2 Отговор
    Край на кариерата и
  • 2 Заключение

    42 5 Отговор
    Каквото и да се говори за американците поне излязоха малко по-умни от европейците и не назначиха американска "Урсула", която да ги унищожи тях, икономиката, живота им и т. н. , както се получи в Европа!
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Търновец

    11 6 Отговор
    Харис не е избрана на конгрес на делегати от различните щати нямаше алтернативни кандидати със собствено мнение както Бил Клинтън и Джон Кенеди в миналото, има много по добри кандидати от Харис които щяха да победят Тръмп - кукла на конци и богат клошар. Демократическата партия стана партия на парите на няколко банкери а не партия на хората.
  • 5 Стенли

    31 4 Отговор
    Ама как бързо плочата се обърна до вчера имаше 5% над Дони и днес вече тя паднала ..а Цънцито не може да спи от мъка

    Коментиран от #17

  • 6 Нема нужда да усукватв

    24 5 Отговор
    Тая не става за нищо! Даже това коеро получи е твърде много ,за нейния умствен капацитет. Същата като дъртото куку, той поне е стар и с вече явни дефицити, за нея няма такива оправдание.
  • 7 и тогава го казах

    5 1 Отговор
    "Опитите" бяха режисура.
  • 8 !!!?

    3 8 Отговор
    Тръмп има късмет - два пъти става президент след победа срещу жени кандидатки, а загуби от Байдън !
    А хаирлия да е...!
  • 9 Перо

    24 2 Отговор
    Умело не се споменава от автора в статията за негативизма към К. Харис за твърдата подкепа на Украйна и безкрайна помощ в стотици милиарди, при наличието на множество нерешени вътрешни проблеми! Тръмп беше ясен по този въпрос!

    Коментиран от #12

  • 10 Баце ЕООД

    10 1 Отговор
    да бяха извадили конкретни политики ли тия демократи, вместо да обясняват за големия, лош Тръмп... То не става само с Бейонсе и Еминем, трябва план!
  • 11 Айде

    4 2 Отговор
    Е, добре, сега предстои американците да научат вица за жабетата!
  • 12 !!!?

    4 0 Отговор

    До коментар #9 от "Перо":

    Демагогията е основно правило Политиката - едно мислиш, друго казваш, а трето вършиш !
    Не случайно мужикът казва: Поживем увидим !!!?
  • 13 Тома

    2 1 Отговор
    А не на земята а направо на к.а за по голям кеф
  • 14 Отстрани

    16 1 Отговор
    До вчера манипулирахте и ни убеждавате как всичко било нарисувано за Харис и как тя водела и щяла да победи и да стане първата жена президент на краварите, днес пък ни убеждавате в обратното, как всичко било нарисувано за Тръмп и той се едва ли не се бил възползвал.
    Истината е че , Тръмп наистина беше подложен на невероятен тормоз граничещ с насилие от самите демократи, съдилища, опити за убийства, дори не го криеха, открито заявяваха как Тръмп на всяка цена трябва да бъде изолиран зад решетките.
    Истинско чудо е, че не бе осъден и не бе убит от демократите останалото е заслуга на самите американци, но истинските американци които вземаха съдбата си в свои ръце, защото в ръцете на демократите щяха да бъдат обречени.
  • 15 редник

    5 2 Отговор
    Байдън кавалерски да подаде оставка и Харис два месеца президентка - да ѝ се сбъдне мечтата... 😁
  • 16 хххххххх

    2 2 Отговор
    Какво да очакваш от тръмпанзета...
  • 17 Хасковски каунь

    10 2 Отговор

    До коментар #5 от "Стенли":

    Вчера цялото БТВ бе в траур - черни костюми , поли, панталони . Застинали усмивки. Нервно натопорчени...
    Да ти е кеф да ги гледаш милите
  • 18 Много добре!

    1 0 Отговор
    Опорката "Демократите са виновни за всичко" изчезва, ама напълно изчезва. Ха сега да видим кой ще е виновен?