• северна ирландия-
  • световни квалификации

Родните футболисти завършиха 0:0 при визитата си на Северна Ирландия

България записа първа точка в световните квалификации - 1

Националният отбор на България спечели първа точка в квалификациите за Мондиал 2022. Възпитаниците на Ясен Петров стигнаха до 0:0 като гости на Северна Ирландия. Двубоят бе от група "С".

Домакините имаха преимущество, особено през второто полувреме. В края на мача "лъвовете" можеше да стигнат до успеха, но удар на Митко Илиев с глава бе спасен. Така българите са в серия от пет (5) поредни мача без отбелязан гол в противниковата врата.

Срещата започна със ситуация за домакините, като Далас центрира от свободен удар към Крейг Каткарт, но бранителят извърши нарушение срещу Петко Христов и израелският рефер отсъди нарушение. В петата минута Десподов поиска дузпа за България, след като отигра топката в наказателното поле, която се отби в Еванс, но реферът не отсъди нарушение.

В шестата минута капитанът на Северна Ирландия Стивън Дейвис шутира с десния крак от средна дистанция, но доста неточно. Пет по-късно Каткарт отклони назад с глава към Магенис, който стреля с глава, но прекалено леко, за да затрудни Наумов. В 13-ата минута Пади МакНеър и Антонио Вутов си удариха тежко главите, заради което играта в Белфаст бе спряна за кратко. Малко след това Далас се пребори с Момчил Цветанов вдясно и пусна успореден пас за Магенис, който вкара гол, но преди това имаше сигнал от рефера за нарушение на играча на Лийдс срещу този на Локомотив Пловдив.

Българите опитаха две нападения в 20-ата минута, но първо центриране на Вутов не бе отиграно от Десподов, а последва пас на Гълъбинов към Йомов, който бе неточен. В 22-ата минута Магенис бе изведен вляво от Дейвис, а нападателят на Хъл Сити центриран за Стюарт Далас, който стреля опасно с глава и топката се отби в напречната греда на Наумов.

В 25-ата минута МакНеър центрира от свободен удар за Магенис, който стреля с глава, но за наше щастие - неточно. След 35 минути пък нашите не успяха да накажат груба грешка на вратаря им Пийкок-Феръл. Десподов центрира, а стражът на Бърнли не улови топката. Андреа Христов овладя и центрира, но брат му Петко с глава не намери очертанията на вратата на стража на "виненочервения" английски клуб. Минута преди края на първата част капитанът ни Георги Костадинов се контузи и Ясен Петров реши да пусне Петър Витанов на негово място. Лентата отиде на ръката на Кирил Десподов.

На почивката Петров замени Антонио Вутов и пусна Димитър Илиев, който сложи и капитанската лента. Северноирландците имаха първия шанс да отбележат гол през втората част, след като Кевин Уайт нанесе опасен удар след избита топка, ала Наумов се намеси прекрасно и изби встрани. В рамките на една минута северноирландците изпълниха половин дузина корнери, а в 53-ата след последния бранителят на Лестър Сити Джони Еванс отправи удар с глава, но Наумов внимаваше и улови топката.

Четвърт час преди края резервата МакГин отправи мощен удар, но топката премина край вратата на Наумов. В хода на втората част домакините наложиха натиск спрямо нашата формация, като българите се защитаваха сериозно. В 83-ата резервите Кенеди и Лафърти опитаха да комбинират с центриране помежду си, но вторият не успя да намери топката с глава. Пет преди края Найл МакГин бе видян в наказателното поле и отправи удар, но за наше щастие топката отиде встрани от вратата на Наумов.

В добавеното време Димитър Илиев бе оставен неприкрит в наказателното поле на северноирландците и отправи удар с глава, но с лявата си ръка вратарят Пийкок-Феръл отрази удара на футболист №1 на страната ни. В третата минута от добавеното време и Атанас Илиев атакува вратата на домакините, но ударът му бе неточен и това бе последният интересен момент в срещата.

Ясен Петров подрежда българите в схема 3-5-2 в Белфаст. Даниел Наумов дебютира, а пред него има други двама дебютанти - братята Петко и Андреа Христови. Трети бранител е Валентин Антов. Ивайло Чочев и Георги Костадинов ще са опорни халфове, а уинг-бекове ще бъдат Момчил Цветанов и Георги Йомов. Антонио Вутов е плеймейкър, а атаката ще е водена от Кирил Десподов и Андрей Гълъбинов.

Северноирландците правят две промени от мача с Италия. Джамал Люис се завръща от травма на левия бек, докато Даниел Балард е в центъра на отбраната, докато Джордж Савил се мести в средата на терена. Барклъф подрежда британците в схема 4-4-2.

Стартови състави:

Северна Ирландия (4-4-2): 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард (74' - Смит), 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис, 14. Далас, 8. Дейвис - к, 17. МакНеър ​, 6. Савил (74' - Кенеди), 21. Магенис (82' - Лафърти ), 18. Уайт (64' - МакГин)

Резерви: 12. Азар - в, 23. Хюс - в, 2. МакЛафлин, 7. МакГин, 9. Чарлс, 10. Лафърти, 11. Фъргюсън, 13. К. Еванс, 16. Томпсън, 16. МакКан, 19. Смит, 22. Кенеди

Селекционер: Иън Бараклъф

България (3-4-1-2): 1. Даниел Наумов - 2.Петко Христов​, 22. Андреа Христов, 4. Валентин Антов , 11. Кирил Десподов, 18. Ивайло Чочев, 9. Андрей Гълъбинов (72' - 19. Атанас Илиев), 7. Георги Костадинов - к (44 - 5. Петър Витанов), 8. Антонио Вутов (20. - Димитър Илиев), 21. Момчил Цветанов (72' - 3. Петър Занев), 17. Георги Йомов (72' - 6. Бирсент Карагарен)

Резерви: 13. Иван Караджов - в, 22. Пламен Илиев -в, 3. Петър Занев, 5. Петър Витанов, 6. Бирсент Карагарен, 10. Спас Делев, 12.Илиан Илиев, 14. Даниел Димов, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 19. Атанас Илиев, 20. Димитър Илиев

Селекционер: Ясен Петров