Словения ликува! Роглич с епична победа в Джирото

• спорт-
  • колоездене-
  • джирото

Роглич спечели планинския часовник днес от Тарвизио до Монте Лусари, изпревари в класирането Томас, и ще пие шампанско в Рим

Словения ликува! Роглич с епична победа в Джирото - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Стотици словенски знамена се развяха в предпоследния етап на Обиколката на Италия по колоездене.

Организаторите на голямото спортно събитие бяха оставили черешката на тортата именно за последния възможен момент.

18.6-километров часовник, включващ изкачване на връх от първа категория.

Преди етапа Примож Роглич от Йъмбо Висма изоставаше с 26 секунди от лидера на Инеос Герант Томас.

Великобританецът Томас има първо, второ и трето място в генералното класиране на Тур дьо Франс.

Сега Герант се беше запътил към триумф в Джирото.

В разгара на часовника Роглич имаше проблеми с веригата на своя велосипед и загуби ценни секунди.

Всичко в надпреварата за победата в голямата обиколка изглеждаше решено, но Примож показа защо е 3-кратен шампион на Обиколката на Испания и настоящ олимпийски първенец по колоездене в часовника на шосе.

Роглич включи турбото в подстъпите на Монте Лусари и спечели часовника убедително, а и взе нужната преднина, за да изпревари Томас в класирането.

Хиляди фенове на колоезденето от Словения пък подкрепиха френетично сънародника си. Подобна атмосфера се наблюдава рядко и на футболни дербита.

Така преди последния 21-и етап на Джиро 2023, който по традиция е с протоколен характер относно борбата за розовата фланелка, Роглич е лидер, Томас е втори на 14 секунди, а Топ 3 допълва португалецът Жоао Алмейда от тима на ОАЕ, Алмейда е на 1 минута и 15 секунди от Примож.