Тема: Украйна

Държавният секретар на САЩ поиска от Русия да предприеме стъпки за постигане на дългосрочен мир ВИДЕО

25 Септември, 2025 06:16, обновена 25 Септември, 2025 06:23 2 472 41

  • марко рубио-
  • сергей лавров-
  • сащ-
  • русия-
  • украйна-
  • преговори

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс каза, че Доналд Тръмп започва все повече да губи "търпение" по отношение на Москва

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров проведе серия от разговори по време на Седмицата на високо ниво на Общото събрание на ООН.

По време на разговорите с държавния секретар на САЩ Марко Рубио, Лавров обсъди ситуацията в Украйна и развитието на двустранните отношения.

Още новини от Украйна

Първите дипломати на двете страни потвърдиха взаимния си интерес от разрешаване на кризата.

Лавров подчерта готовността на Москва да се придържа към линията, разработена от Тръмп и Путин в Аляска.

Министърът отбеляза неприемливостта на схемите, промотирани от Киев и някои европейски страни.

Дипломатите „синхронизираха бележки“ относно сложните аспекти на двустранните отношения.

Те отбелязаха важността на възобновяването на работата на дипломатическите мисии.

Страните се споразумяха да продължат конструктивния диалог между своите външни министерства.

Рубио повтори призива на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на конфликта в Украйна.
Държавният секретар поиска от Русия да предприеме стъпки за постигане на дългосрочен мир.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс каза, че Доналд Тръмп започва все повече да губи "търпение" по отношение на Москва. До изказването се стигна на фона на втвърдяване на курса на Вашингтон към Москва заради изпадането в застой на дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Според мен президентът започва все повече да губи търпение с руснаците, защото не смята, че те правят достатъчно за прекратяване на войната", обяви Ванс пред журналисти по време на посещение в Северна Каролина. "Според мен ако руснаците откажат да преговарят добросъвестно, за страната им ще стане много, много лошо. Мисля, че президентът беше пределно ясен в това."

Във вторник позицията на Тръмп претърпя шеметен обрат. Той заяви в ООН, че Украйна може да си върне всички територии, превзети от Русия.

По-рано през вчерашния ден държавният секретар на САЩ Марко Рубио се срещна с руския си колега Сергей Лавров в кулоарите на годишната сесия на Общото събрание на ООН. Разговорът между двамата, който според говорител на Държавния департамент, е продължил около 50 минути, видимо се превърна в сблъсък на американския дипломат номер едно с руския министър.

Рубио призова "убиването (в Украйна) да спре и настоя Москва да предприеме съдържателни стъпки за намиране на трайно решение на конфликта".

Лавров отвърна на огъня и "настоя, че схемите, лансирани от Киев и някои европейски столици за протакане на конфликта, са неприемливи", показва руската стенограма от разговора.

Украинският президент Володимир Зеленски похвали американския си колега за обрата в позицията му, но добави, че НАТО като организация сама по себе си не може да гарантира на 100 процента сигурността на страната му.

"Понеже международните институции са слаби, това безумие продължава. Дори членството в дългогодишния военен алианс, не значи автоматично, че си в безопасност", каза Зеленски пред Общото събрание на ООН.

Украинският лидер допълни, че е имал "добра среща" с Тръмп, който изключи присъединяване на Киев към НАТО, а през февруари скастри остро Зеленски по време на срещата им в Белия дом.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 21 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Само

    22 7 Отговор
    шамари за Зеления!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Тези от краварника

    37 5 Отговор
    Първо трябва да се научат, Как да разговарят с Русия. Не стига, че те подпалиха този конфликт, Ами са арогантни.
  • 6 Мефистофел

    33 5 Отговор
    " ... поиска от Русия да предприеме стъпки за постигане на дългосрочен мир ... "

    Че тя Русия отдавна е предприела такива стъпки - ликвидира бандерофашистите. Само така ще има дългосрочен мир.
  • 7 Мартин

    8 25 Отговор
    Тъжният кон отишъл в Америка да моли за мир.

    Коментиран от #35

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 краварите се чудят как да бягат

    24 1 Отговор
    Ама руснаците хакнаха украинската база данни и се знае какво количество оръжие от кого е пратено там .
    Лошото е че и ние сме в списъка .
    А относно жертвите - укрите до края на годината , с тия темпове ще прехвърлят два милиона .
  • 11 Перо

    26 1 Отговор
    Това поведение на САЩ като световен полицай няма да окаже положително развитие на мирния процес! Да се сърдят на Виктория Нюланд за сегашното положение!
  • 12 я какво става

    22 3 Отговор
    Залужни определи операцията в Курск и контраофанзивата от 2023 г. като провал...
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Лопата Орешник

    18 1 Отговор
    Сериозно? До сега не беше ли поискал подобно нещо? Цялата смешна политика в момента е само - призова, поиска, настоя, дрън дрън!
  • 15 държавния секретар реве за мир

    17 2 Отговор
    Що така бе , нали искахте война ?
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 жик так

    14 1 Отговор
    Американците искат войната да продължи и ескалира до използването на ядрено оръжие.На тях не им трябва нито населението на Европа нито на Русия.На тях им трябват природните ресурси.Преди десетина години техен сенатор направи изявление че ще намерят начин да извличат полезни изкопаеми в радиационна среда. Прилагат същия модел като при индианците.Най добрият индианец е мъртвия индианец.

    Коментиран от #19

  • 18 Жеко

    19 1 Отговор
    От такива срещи Ес обикновено получава фактура за по-скъпи по-безполезни оръжия за Украйна които трабва да заплати...

    Тръмп се гъбарка с Ес, пробва колко им е акъла...

    Коментиран от #40

  • 19 Оптимист

    3 15 Отговор

    До коментар #17 от "жик так":

    Не може да наречеш Русия държава населена със 100 милиона алкохолика.

    Коментиран от #20, #22

  • 20 жик так

    17 2 Отговор

    До коментар #19 от "Оптимист":

    Ти па кога си бил в Русия бе алкохолик .
  • 21 нннн

    21 2 Отговор
    Празни приказки. Украйна, ЕС и НАТО под мир разбират капитулация на Русия. Е, това засега няма как да стане.

    Коментиран от #24, #25, #26

  • 22 бушмен

    9 2 Отговор

    До коментар #19 от "Оптимист":

    Ти май не си си много добре у акъла ? Поне осъзнаваш ли дали е ден или нощ, на къде е север, на къде е юг ?

    Коментиран от #23

  • 23 😂😂😂😂

    7 2 Отговор

    До коментар #22 от "бушмен":

    Що пишеш това по всички?А?За една баничка?А?

    Коментиран от #30

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Киев за два дня.

    4 14 Отговор

    До коментар #21 от "нннн":

    Нали бе пумияр с пумияр.

    Коментиран от #31

  • 27 Kaлпазанин

    12 2 Отговор

    До коментар #1 от "дрънкат празни приказки":

    Финансират и евреите да избиват палестинци
  • 28 Това е безспорен

    2 5 Отговор

    До коментар #8 от "Ганчев":

    Факт.
  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 бушмен

    5 1 Отговор

    До коментар #23 от "😂😂😂😂":

    Не бе , за две банички .
  • 31 ха ха ха ...

    12 2 Отговор

    До коментар #26 от "Киев за два дня.":

    един козляк с ограничен интелект ...
  • 32 Госあ

    18 2 Отговор
    рижия пес може да губи търпение само пред марионетките си. В Русия, Китай и Индия никой не го брига за личните му трепети.
  • 33 А дали... ,някога ще прочетем :

    14 2 Отговор
    ,,Държавният секретар на САЩ поиска от Израел да предприеме стъпки за постигане на дългосрочен мир..."...?!?!
  • 34 МНОГОПОЛЮСЕН СВЯТ

    14 2 Отговор
    Англосаксите все още си мислят, че могат да командват и изискват, но реалностите са други. Тръмп може да губи и намира търпението си по няколко пъти на ден.
  • 35 И накрая ще мириши на

    4 9 Отговор

    До коментар #7 от "Мартин":

    Жарени Орки
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Българин

    6 13 Отговор
    Конят Лавров се дотътрил до Америка да проси някакъв вид гаранции от американците.Статистиката казва,че 70% от избитите руснаци са с американско оръжие и с помоща на американският Старлинк.
  • 38 Асад

    6 15 Отговор

    До коментар #36 от "Генчев":

    Последното бягане беше на руските орки от Сирия.Даже местните ги поздравяваха с камъни.
  • 39 Историк

    6 2 Отговор
    Няма САЩ, има Тръмпландия на празните приказки и никакви действия срещу Русия. Марко Рубио е първия външен министър на САЩ без мнение, който повтаря какво мисли и чувства агент Краснов, а не прави нищо, защото кабинета не се състои от експерти, а от папагали. Те нищо не знаят и не могат. В това време вече 9 месеца загиват ежедневно хора в Украйна и агресията на Путин двойно се увеличи след приятелското му посрещане в Аляска и след като от трибуната на ООН оранжевият гордо уведоми свита,че има много добри отношения с терориста. Тогава да му каже да напусне Украйна и да настъпи мир, а не да го стимулира да напада и страни от НАТО и войната да се разширява и да не й се вижда края, заради неговото миролюбие.
  • 40 дядо поп

    3 3 Отговор

    До коментар #18 от "Жеко":

    Защо ли имам чувството , че в тези щатски пратки оръжието не е читаво , но със сигурност има по няколко чипа към Глобъл Позишън Систъм така , че да не стигнат до получателя и да не се види , че това са оръжия правени в гараж и целящи само паричките на Европа.
  • 41 Елементарно Уотсън!

    4 1 Отговор
    Поредното доказателство, че само с приказки не се върши работа...