В опит да спре притока на мигранти към Италия, правителството в Рим изготви кодекс за поведение за неправителствените организации, провеждащи спасителни операции в Средиземно море, съобщи официален представител, цитиран от Reuters.
Планът от 11 точки се очаква да бъде представен идните дни на около 9 организации, които редовно изпращат спасителни плавателни съдове в международни води край бреговете на Либия.
Ако някоя от тези организации откаже да приеме условията, може да й бъде отказан достъп до италиански пристанища.
Според новите правила екипажите на спасителните кораби няма да могат да се обаждат по телефона на трафикантите на хора в Либия или да ги известяват със сигнални ракети кога да пращат лодки с мигранти навътре в морето.
Освен това организациите ще трябва да пускат на корабите си полицаи, които да следят за скрити сред мигрантите каналджии. Веднъж щом качат на борда си мигранти, те няма да имат вече право да ги прехвърлят на други кораби, а ще трябва директно да ги закарат до дадено пристанище.
Поведенческият кодекс ще включва и категорична забрана тези плавателни съдове да влизат в териториалните води на Либия, освен ако няма застрашени човешки животи.
Общо над 600 000 души, предимно от Субсахарска Африка, стигнаха до Италия през изминалите четири години. Малка флотилия кораби на благотворителни организации заемат все по-важна роля в спасителните операции.
От началото на тази година те са закарали над една трета от всички мигранти до бреговете на Италия. За сравнение през 2014 г. тези организации са осигурили транспорта на едва един процент от мигрантите.
Рим подозира, че присъствието им в непосредствена близост до либийските териториални води насърчава мигрантите да рискуват живота си и да отплават по море. Над 13 000 души се удавиха от 2014 г. в опит да достигнат до Италия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 dedo wi pras
09:55 13.07.2017
2 трафиканти
В Гърция едно българско семейство лежа 3 г затова, че взело на стоп няколко имигранта и ги закарало до първите полицаи.
Италианците дори са много меки въпроснитв НПО-та нямат никакво право да провеждат такива операции в международни води, най-малко са реална заплаха за националната сигурност на всяка държава в Европа!
10:18 13.07.2017
3 Morgoth
Значи хваща се мафиота в Либия и организира потока. Събира паричките на имигрантите и в замяна ги пуска когато дойдат лодките със спасителите. Част от парите отиват за субсидиране на същите тези организации за да е ясно, че лодките ще дойдат и следващия път. Успелите да минат се обаждат на близките и казват, че канала работи та и те да тръгват. И така бизнеса върви. Официалният престъпник е в Либия, а там е разграден двор. Съучастниците му са скрити зад благородна кауза, вместо да са в затвора, където им е мястото.
10:18 13.07.2017
4 гост
11:37 13.07.2017
5 Glog
08:01 24.07.2017