16 Февруари, 2018 20:10 3 127 5

В ЕС не се договориха за Западните Балкани

  • ес-
  • министри-
  • западни балкани

Противоречия около възможностите за членство

В ЕС не се договориха за Западните Балкани - 1
Снимка: БТA

Външните министри на Европейския съюз не постигнаха договореност във връзка с предложение на Европейската комисия за насърчаване на разширяването на Общността към Западните Балкани, които все още са белязани от етническите войни, водени през 1990-те години и имащи репутация, в които се шири беззаконието, съобщава "Стандарт".

Срещайки се в България, външните министри на ЕС обсъдиха за първи път плана на Европейската комисия, който определя 2025 г. като цел за присъединяването на Сърбия и Черна гора към Общността.

Унгарският външен министър Петер Сиярто бил "много разочарован" от тази цел, изтъквайки, че първите две страни от общо шестте от Западните Балкани трябва да бъдат приети още през 2022 г.

"Смятам, че 2025 г. е много късно и те заслужават много по-бърз път за интеграция", изтъкна Сиярто пред журналисти, подчертавайки, че влизането в ЕС ще помогне за облекчаване на напрежението между съседите в регион, който се намира сърцето на ЕС.

Ала Германия, водещата сила в ЕС, гледа с голяма неохота на това, като посочва недостатъците от гледна точка на върховенството на закона в новите страни членки - от България и Румъния, до Полша и Унгария.

"Току-що бях в Сърбия, а в Косово положението е изключително трудно. Ще говорим честно за това днес", изтъкна германският външен министър Зигмар Габриел.

Отказът на Сърбия да признае независимостта на бившата си провинция Косово, която беше призната от повечето страни членки на ЕС, макар и не от всички, е само един пример за тежките регионални спорове, които застрашават интеграцията на Западните Балкани в ЕС.

Европейските дипломати изтъкват, че корупцията и мощните престъпни групировки, които контрабандират оръжия, наркотици и мигранти през европейските граници, оглавяват дълъг списък от проблеми, с които шестте страни от Западните Балкани, кандидатки за ЕС, трябва да се справят, ако някога изобщо бъдат допуснати в ЕС.

Полша, Италия и Австрия са сред другите страни от ЕС, които се обявяват за засилване на усилията за отваряне на Общността към Западните Балкани, които са обект на засилващото се влияние на Русия и Китай.

"Кой ще бъде първи в Белград - Китай или ЕС? Това е, срещу което трябва да противодействаме, тъй като е нашият "заден двор", изтъкна външната министърка на Австрия Карин Кнайсел.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сенко

    12 5 Отговор
    Само едно не ми е ясно кой даде директивата акцента на европредседателство на България да е присъединяването на западните балкани в Европа. Така ли България няма собствени интереси да ги постави сега когато му е времето за да се чуят

    Коментиран от #4

  • 2 радев

    4 1 Отговор
    долни лицемери , колко жени има на снимката
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 дам

    1 4 Отговор

    До коментар #1 от "Сенко":

    типично бай ганьовско мислене ...
    Ако всеки председателстващ през 6 месеца мислеше само за себе си и предлагаше неща само в негов интерес , ЕС отдавна да се е разпаднал.
    България много добре си подреди приоритетите и покрай Западните балкани си натиска и за еврозоната и шенген, както и най-важното за нея да се запази кохезионната политика, която искаха да спират след 2020
  • 5 Siegfried

    3 2 Отговор
    Празноглавец Сенко, това за Западните Балкани, се използва много дипломатично от
    Борисов ,за подобряване на имиджа на БГ и за прокарване на наши искания - еврозона Шенген, субсидии и т.н.А имиджът на БГ е омърсен до няма и къде , от действията и приказките на Нинова , Радев и червените тролове засипващи сайтовете с антидемократични , антиевропейски и най - вече антиамерикански писания.Не мислете че това не се чете от хора от посолствата и не се съставя мнение за проруска ,просъветска настройка на част от обществото и губене на доверие .Когато седнеш и бълващ простотии срещу Запада , знай че работиш против Родината си !