Цените на петрола могат да се вдигнат с 20% до 30%, ако износът на ирански петрол спре, прогнозира МВФ. Финансовите санкции срещу Иран могат да бъдат равносилни на петролно ембарго, се посочва в новия анализ, подготвен от МВФ за страните от Г-20 и публикуван днес.
Предупрежденията на фонда идват на фона на информациите, че Ислямската република е решила да направи изпреварващ ход и да спре доставките на петрол за Европа още преди да влязат в сила петролните санкции от Европейския съюз. На 29 януари, в иранския парламент може да бъде внесен законопроект за спиране на доставките, съобщи иранската информационна агенция Фарс.
Пълното европейско ембарго ще бъде въведено към 1 юли с цел натиск върху Иран да се откаже от ядрената си програма. Най-големи вносители на ирански петрол в ЕС са държавите от Южна Европа – Испания, Италия и Гърция.
Иран обаче ще усети слабо ефекта от санкцията, тъй като основните му купувачи са Китай, Южна Корея, Япония и Индия. Тези държави засега не планират да се присъединят към европейските санкции, а Пекин и Делхи дори не са обсъждали подобна мярка. В Сеул и Токио пък още не е взето решение по въпроса.
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Ислямската република няма да пострада от новите западни санкции. „Някога нашата търговия с Европа беше около 90%, но сега едва достига 10%. Ние не се стремим към тези 10%... Опитът показва, че иранската нация няма да бъде наранена“, заяви той.
„За последните 30 години американците не купуваха петрол от нас. Нашата Централна банка няма отношения с вас“, добави Ахмадинеджад, цитиран от Франс прес.
Според иранските експерти за Европа ще бъде трудно да намери алтернатива на иранския петрол на същата цена, тъй като нефтопреработващите съоръжения в редица страни са проектирани за преработка на петрол с определено качество.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 руснака
15:37 27.01.2012