Брокерът на недвижими имоти Андрю Елът помага на хората да осъществят мечтата си за ранчо сред дивата природа в северните части на Скалистите планини. При него идват милионери и милиардери, които си търсят перфектно място за почивка насред нищото. А Елът може да им предложи точно такива.
„В ранчото можете да оседлавате конете си и после да яздите необезпокоявани в продължение на часове“, хвали той достойнствата на една от офертите. Имотът се състои от 120 хектара земя, сграда с няколкостотин квадратни метра жилищна площ и къща за гости с три спални помещения. В имота могат да се отглеждат неограничен брой коне.
Близо до града, но сред девствена природа
Следващият аргумент е много важен за кандидат-купувачите: цената е „само“ 4,6 милиона долара. Но като цяло това е истински добра сделка, като се има предвид, че една луксозна дървена къща край реката с прекрасни условия за риболов излиза към 18 милиона долара.
Най-голямото предимство на Джаксън Хол, по думите на брокера, е това, че хем си близо до града, хем си сред дивата природа. Най-много три пъти в годината обаче изникват подходящи предложения за продажба на самотно ранчо: само 3% от земята в района е частна собственост, останалите 97 процента не се продават. Планини и широки долини, гори, езера с кристално чисти води, лосове, стада бизони и мечки, а по полята - диви цветя. Мястото е истинска идилия с три ски-зони и два национални парка в непосредствена близост. Един от тях е прочутият парк „Йелоустоун“.
Нищо чудно, че този район в северната част на каубойския щат привлича като магнит най-богатите американци. Но те не идват само заради дивата природа: „Това е един от данъчните оазиси на САЩ. Тук хората плащат минимален данък върху собствеността, а данък върху общия доход изобщо няма“, казва 28-годишният Бен Уилямсън, който ръководи местното дружество на природозащитниците в района на Северните Скалисти планини. Той обаче е против това девствената природа да се превръща в обект за инвестиции. Уилямсън смята за абсурдно това, че тъкмо този отдалечен район има най-високия доход в цялата страна - по повече от 250 000 долара на глава от населението. В Манхатън, например, той е с близо една трета по-нисък.
Животът на местните хора стана труден
„Хората, които не спадат към този един процент от най-богатите хора в страната, живеят доста трудно“, казва Уилямсън. Защото през последните години едновременно с пазарните цени на луксозните имоти скочиха и наемите. А в пандемията още повече хора от големите градове по Източното и Западното крайбрежие се преместиха да живеят на подобни места. Сега освен мениджъри на хедж-фондове, шефове на компании, филмови актьори и актриси започнаха да пристигат и обикновени служители с високи доходи, които работят в „хоум офис“. За местните хора наемите на жилищата междувременно станаха прекалено скъпи. Затова те се изнасят към съседните общини, а това ги принуждава да прекосяват планинския проход и да пътуват по един час, за да отидат на работа. А натрупа ли се прекалено много сняг през зимата, проходът е затворен. Тогава Джаксън Хол, мечтата на много американски милиардери, остава откъснат от останалия свят в продължение на дни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 стефчо
12:53 24.06.2021
2 факт
12:56 24.06.2021
3 Гошо Монтана
13:41 24.06.2021