Депутатите от парламента на Република Казахстан взеха участие в редовното 18-о заседание на Комитета за парламентарно сътрудничество Република Казахстан – Европейски съюз.
Казахстанските парламентаристи станаха първи чуждестранни гости на Европейския парламент след премахването на карантинните ограничения в столицата на Европейския съюз Брюксел. Казахстанска делегация се оглавява от Председателя на Комитета по международни въпроси, отбрана и сигурност в Мажилиса на Парламента на Казахстан Айгул Куспан, а европейската делегация – от ръководителя на Делегацията на Европейския парламент за сътрудничество с Централна Азия и Монголия Фулвио Мартушело.
В приветствената си реч Ф. Мартушело подчерта значението на възобновяването на парламентарния диалог между Европейския съюз и Казахстан след пандемията. Динамиката на политическите контакти и високото ниво на икономическото сътрудничество между Казахстан и ЕС свидетелстват за важната роля, която Нур-Султан и Брюксел играят един към друг.
„Казахстан първи в Централна Азия подписа споразумение за разширено партньорство и сътрудничество с ЕС (СРПС), и ЕС разглежда Казахстан като най-голям партньор в Централна Азия“, заяви италианският депутат. Той отбеляза, че в казахстанската делегация са представени двете камари, различни парламентарни комитети и политически партии. И фактът, че четири от шест делегата са жени, показва истинското внимание на ръководството на страната за постигане на равенство между половете в обществото.
По време на събитието, депутатите от Европейския парламент приветстваха усилията на Европа за насърчаване на демократичните реформи, борба с негативните влияние на пандемията от COVID на икономиката на страната, както и върху благосъстоянието и здравето на гражданите на Казахстан. На свой ред, европейските парламентаристи очертаха редица направления за бъдещо сътрудничество по линия Казахстан-ЕС, включително регионална сигурност, „зелени“ и цифрови преходи, търговски и транспортни проекти и т. н.
Сред депутатите от Европейския парламент прозвучаха високи оценки на казахстанските политически реформи, насочени към модернизиране на политическата система на страната, премахване на смъртното наказание, подобряване на изборното законодателство, за постигане на въглеродна неутралност и подобряване на инвестиционния климат. А.Куспан подробно информира европейските парламентаристи за текущите политически инициативи на президента на Казахстан К. Токаев, представени в неговото обръщение към народа на Казахстан „Единството на нацията и системните реформи са здрава основа за просперитета на страната“.
„Тази година Казахстан отбелязва 30-годишнината от своята независимост. Благодарение на единството на нашия народ, комплексните реформи под ръководството на първия президент Н.Назарбаев, ние извървяхме дълъг път. Днес държавният глава К. Токаев поставя пред Парламента нови задачи за нормативно обезпечаване на политическите реформи, които отговарят на духа на времето и развитието на казахстанското обществото“, - заяви А. Куспан. В отговор на въпросите на европейските си колеги, депутатът от Мажилиса А. Линик информира за основните антикризисни мерки на правителството на Казахстан в условията на пандемията от коронавирус, а също сподели информация за нови перспективни направления на търговско-икономическото и инвестиционното сътрудничество между Казахстан и ЕС. А. Линик призова европейските парламентаристи по всякакъв начин да подкрепят реализацията на икономическия потенциал на СРПС.
По искане на евродепутатите депутатът от Мажилиса А.Саръм подробно разказа за дейността на Националния съвет за обществено доверие и законодателните инициативи, предложени от членовете на НСОД. Освен това, той очерта визията си за сътрудничество между Казахстан и ЕС в областта на образованието и здравеопазването. Сенатор С.Айтпаева разказа на депутатите от Европейския парламент за основните подходи на Казахстан в областта на информационната сигурност и многостранното сътрудничество в областта на защитата на данните. Взаимодействие на Казахстан по въпросите на правата на човека с Организацията на обединените нации, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Съвета на Европа са били повдигнати в изказването на депутата от Мажилиса С. Имашева.
Евродепутатите проявиха голям интерес към доклада на А. Скакова за „зеления“ дневен ред на Казахстан, включително и за концепцията за въглеродна неутралност на Казахстан до 2060 г. и усилията на страната за отстраняване на последици от екологична катастрофа с Аралско море. Същия ден делегацията проведе среща с членовете на групата за приятелство Казахстан-ЕС в Европейския парламент, водена от нейния председател Р.Чарнецки, по време на която бяха обсъдени перспективите за взаимни посещения на парламентарните делегации на Казахстан и ЕС. В двустранен формат А.Куспан се срещна със своя белгийски колега - председателя на Комитета по международни въпроси в Камарата на представителите на Белгия Елс Ван Хоф, а също и с ръководителя на парламентарната група за приятелство „Белгия – Казахстан“.
По време на преговорите белгийските парламентаристи приветстваха положителната динамика на междупарламентарния диалог между двете страни. За това свидетелстват онлайн разговорът, проведен през май 2021 г., между председателя на Мажилиса на Казахстан Нурлан Нигматулин и председателя на Парламента на Белгия Елиан Тилие, тристранната среща на Нигматулин с председателите на двете камари на белгийския парламент през септември 2021 г. във Виена и редовните контакти на ниво парламентарни групи за приятелство. Отделна тема на разговора бяха въпросите на провежданите в Казахстан политически, социално-икономически реформи, регионалната сигурност, както и международната роля на Казахстан в контекста на съвременните предизвикателства. Според белгийските парламентаристи, Казахстан като кръстопът между Европа и Азия играе важна роля на „стабилизатор“ в решаването на регионалните въпроси.
В заключение, А. Куспан отново потвърди поканата от казахстанската страна за председателя на белгийския парламент Елиан Тилие и белгийските депутати да направят официално посещение в Казахстан. Също така А.Куспан проведе работна среща със Специалния представител на ЕС за Централна Азия Терхи Хакала с цел обсъждане на резултатите на „Граждански форум „Централна Азия – ЕС“, който се проведе в Алмати на 6 октомври 2021 г. Терхи Хакала даде висока оценка на проведените в Нур-Султан двустранни срещи, както и на доброто взаимодействие между обществените организации и държавните органи по време на форума. Според европейския дипломат, посещението в Казахстан му даде възможност подробно да се запознае с хода на изпълнението на политическите реформи и по-добре да научи за работата на гражданските активисти в страната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
11:10 21.10.2021
2 Рандо Куруза
12:50 21.10.2021
3 vinety$
12:52 21.10.2021
4 ПЕНКО
15:42 21.10.2021