Съветът на Европа тази година присъди наградата "Вацлав Хавел", която се дава за принос в борбата за човешки права, на руския опозиционер Владимир Кара-Мурза. Той се намира в затвора, след като беше осъден в Русия по обвинения в държавна измяна, предаде Франс прес.
"Изисква се невероятна смелост да се противопоставиш на властта в днешна Русия. Владимир Кара-Мурза е пример за такава смелост", заяви днес председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), нидерландецът Тини Кокс.
Арестуваният за критики срещу войната в Украйна журналист беше съратник на опозиционера Борис Немцов, който загина при покушение през 2015 г. Миналия четвъртък той бе признат за виновен в държавна измяна, което може да доведе до присъда от над двадесет години затвор.
В словото си пред Съвета на Европа Евгения, съпругата на Кара-Мурза, цитира думите му: "Със своята брутална инвазия в Украйна Владимир Путин започна още една война - война срещу истината в нашата страна". Тя каза още, че наградата, с която е удостоен съпругът ѝ, е за хората, които не могат да замълчат пред зверствата, дори плащайки за това с личната си свобода.
Европейският съд по правата на човека осъди миналата седмица решението на Москва да не допусне Кара-Мурза да се кандидатира за руския парламент с мотива, че той има и руско, и британско гражданство.
Журито на наградата "Вацлав Хавел" е съставено от влиятелни активисти за човешки права и е председателствано от Тини Кокс. То избра още двама финалисти за тазгодишното издание - "Дъга", обединение на унгарски организации, защитаващи правата на ЛГБТКИА+ общността, и украинското сдружение "Коалиция Украйна 5 АМ", която документира предполагаеми престъпления срещу човечеството, извършвани в страната.
Миналата година лауреат на наградата стана Мария Колесникова - опозиционерка от Беларус с дейно участие в оспорването на изборните резултати в страната през 2020 г. Тазгодишното издание е и първото след изключването на Русия от Съвета на Европа заради военните действия в Украйна.
Наградата "Вацлав Хавел" е основана през 2016 г. и придружена с парична премия от 60 000 евро. Сред последните ѝ лауреати са още Илхам Тохти - уйгурски интелектуалец, който също е в затвора, награден през 2019 г. заедно с младежка инициатива за помирение на Балканите и саудитската феминистка Луджейн Хаслул през 2020 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Загубена в превода
16:13 10.10.2022
2 PУCCКИЙ НЕМОГЛИК ♿
16:20 10.10.2022
3 Напреднал
16:55 10.10.2022