Русия няма да обсъжда новия Договор за намаляване на стратегическите оръжия (СТАРТ) със Съединените щати, докато Вашингтон продължава да въоръжава Украйна. Това заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
"САЩ планират да изпратят още въоръжение в региона на конфликта, в който е замесена Русия. Така че те ще продължат да доставят всички тези оръжия и ще подтикнат режима в Киев да извърши още кръвопролития, като същевременно отделят средства за екстремистки дейности, провеждани под властта на лица от улица "Банковая" (където се намира офисът на украинския президент - ТАСС), които далеч не са рационални хора, а ние ще обсъждаме с тях взаимни въпроси за сигурността, включително тези, които са в техен интерес?", изрази недоумение тя.
Руският дипломат подчерта, че Москва високо цени новия договор СТАРТ, който според Захарова отговаря на взаимните интереси на Русия и САЩ, но трябва да има подходящи условия за обсъждането му.
В понеделник от посолството на САЩ в Москва съобщиха, че Русия едностранно е отложила преговорите за ядрено разоръжаване с представители на САЩ в Кайро.
Впоследствие руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че Москва и Вашингтон имат "дълбоко разминаване" по прилагането на новия договор СТАРТ.
Длъжностни лица от двете страни трябваше да проведат среща в египетската столица от 29 ноември до 6 декември, за да обсъдят възобновяването на инспекциите съгласно новия Договор за намаляване на стратегическите оръжия (С В началото на 2021 г. Русия и САЩ се договориха да удължат договора СТАРТ без каквито и да е било допълнителни условия, както е предложила Москва.
Президентът на САЩ Джо Байдън призова на 1 август Русия и Китай да започнат преговори за контрол на ядрените оръжия, като подчерта, че Москва по-специално има задължението да покаже отговорност след нахлуването си в Украйна.
В изявление американският лидер повтори, че администрацията му е готова "експедитивно да преговаря" за замяна на договора СТАРТ, ограничаващ междуконтиненталните ядрени сили в Съединените щати и Русия, който трябва да изтече през 2026 г.
Въпреки че и двете страни продължават да спазват Договора дори след началото на конфликта в Украйна, в началото на август Кремъл обяви, че спира инспекционните дейности по Договора поради ограниченията за пътуване, наложени на Русия, тъй като санкциите "ефективно лишават Руската федерация от правото да извършва инспекции на американска територия", според изявление на руското външно министерство.
В новия договор са фиксирани следните пределни равнища за ядрените сили на Русия и САЩ: 1550 разгънати бойни заряди за всяка от страните, което е приблизително с една трета по-ниско от равнището на зарядите, предвидени от договора от 2002 г. (СНП); 700 разгънати междуконтинентални балистични ракети, разгънати балистични ракети на подводниците и разгънати тежки бомбардировачи, което е над два пъти по-ниско равнище от предвиденото в СНВ-1; 800 разгънати и неразгънати пускови установки на междуконтиненталните балистични ракети, разгънати и неразгънати пускови установки на балистични ракети на подводниците и разгънати и неразгънати тежки бомбардировачи.
Източник: ТАСС
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Теле
12:02 30.11.2022
2 дааа
Коментиран от #11, #43, #55
12:04 30.11.2022
3 Путин
12:04 30.11.2022
4 Хахаха
САЩ са свръхсила, а русия е джудже
12:07 30.11.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Хааа
Коментиран от #14
12:11 30.11.2022
7 Гого шипара
12:14 30.11.2022
8 Урюрвкос
12:15 30.11.2022
9 Пацо
Коментиран от #39
12:17 30.11.2022
10 АААА
12:18 30.11.2022
11 Сух
До коментар #2 от "дааа":
Най-мощната е Русия. Можи би имаш предвид най-технологичната..Коментиран от #51
12:19 30.11.2022
12 Изчезвайте от Украйна
подпис:
НАТО
12:20 30.11.2022
13 АААА
12:21 30.11.2022
14 Факт е,
До коментар #6 от "Хааа":
Вообще не са нагли !Нали сащ искат Русия да промени поведението си ? Това и правят, променят поведението си ..
Това се вижда и в начина на водене на военни действия и преговори. Но много така наречени демократични държави няма как да го разберат, защото не са самостоятелни, а държавната политика се свежда само до едно -
ПО НИКАКЪВ НАЧИН да НЕ ПРЕДИЗВИКАТ ГНЕВА на ГОСПОДАРЯ СИ !
С вашите номера по вашата глава...
Коментиран от #17
12:23 30.11.2022
15 ...
Едното няма общо с другото. Все едно - не помагайте комшиите чийто спартамент искам да взема иначе няма да ди платя за асансьора.
12:23 30.11.2022
16 Нас червеното знаме наплоди ни
12:25 30.11.2022
17 Ех тъпчо
До коментар #14 от "Факт е,":
На масата се сяда наа равни начела, а не "първо ми изпълни условието и тогава ще договаряме условия". Това е наглост.Коментиран от #20, #23
12:26 30.11.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 газо
12:33 30.11.2022
20 Факт е,
До коментар #17 от "Ех тъпчо":
А сащ ВИНАГИ така водят преговори...с НАЛАГАНЕ на СВОИТЕ интереси.А който се противопостави или налагат санкции, или принуждават с някой компромат.
Така правят и ЕС.
Коментиран от #26, #27
12:38 30.11.2022
21 Истина е
Коментиран от #35
12:40 30.11.2022
22 Божееее
Коментиран от #32
12:42 30.11.2022
23 Разбира се
До коментар #17 от "Ех тъпчо":
" Америка е над всичко "това е водещо във всички преговори.
" Американски народ е изключителен"...
Забрави как и защо прокурорите и следователите от Хага ИЗВЕДНЪЖ се отказали да разследват военните престъпления на сащ...
Коментиран от #29
12:44 30.11.2022
24 Ватна паплач
Хохохо! Маша Алкаша пак е рипала у кацата със самогона!
12:48 30.11.2022
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 аха
До коментар #20 от "Факт е,":
едно е с КОМПРОМАТ, друго е е ЛЪЖА И ИЗМИШЛѝОТИНА...Едното показваш насрания..., а в другото искаш да очерниш някой, но няма как, щото не се е провинил...
12:57 30.11.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Бай Лисан
До коментар #28 от "Да ти го напиша":
Пошел ти на зелений...Коментиран от #34
13:03 30.11.2022
31 Мдаа
Коментиран от #33
13:05 30.11.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Енот не може да шамари кауйбой...
До коментар #31 от "Мдаа":
Може само да се измъква панически към гората, след като са го хванали да рови в кофата...Толко ви е мечката, миещо мече, демек енотче... Смехории
13:07 30.11.2022
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 амън от клоуни..
До коментар #21 от "Истина е":
Аз пък я помня облечена със българска национална носия,я си представи урсула със такава и да играе сцената от инстинкта,а бе оно салоно се избега от смрад..Коментиран от #37
13:12 30.11.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Истина е
До коментар #35 от "амън от клоуни..":
Това не е било Урсула, а майка ти играе танца Цеца мецаната. И,от нея е злокобна миризма на труп ,във голям стадий на разложение. Но да не забравяме ,че по стара рашистка традиция, имаш синдром на Бертран ,демек фамилия некрофили.Коментиран от #44
13:22 30.11.2022
38 оня с коня
До коментар #36 от "а бе цървул..":
Абс. вярно е както казваш че Украйна живее на Исторически руски Земи,но това е според Руската история.Украйна си има Своя история и нещата там са "НА АБАРОТ"/"На обратно"/.13:27 30.11.2022
39 Един от многото
До коментар #9 от "Пацо":
Не говори така за баща си13:47 30.11.2022
40 Васил
13:49 30.11.2022
41 Бай Лисан
До коментар #34 от "Да ти го напиша":
Ясно, един укротрол със седем телефона или айпи чейджър.А трола уж украински, ама много добре понимае руски, що така?
Коментиран от #48
14:00 30.11.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 ФАЩ ЛИ СА МОЩНИ БЕ СМЕШНИК
До коментар #2 от "дааа":
ЗАТОВА ЛИ ВОДЯТ СОБСТВЕНИТЕ СИ ВОЙНИ НА ДРУГА ТЕРИТОРИЯ ЩОТО Е ГОЛЯМА РАБОТА ЛИ ?ФАЩ СА ЕДНИ СТРАХЛИВИ НИЩОЖЕСТВА КОЙТО ЩЕ БЪДАТ СМОЖЕНИ ТАМ КЪДЕТО ИМ Е МЯСТОТО ОТ РУСКАТА МЕЧКА .ПЪРВО СЕ ПОЧВА ОТ РАЗГРОМ В УКРАЙНА.Коментиран от #53
14:06 30.11.2022
44 не е лесно..
До коментар #37 от "Истина е":
Да си кравар със деменция..Коментиран от #49, #52
14:41 30.11.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 ...
До коментар #45 от "още един..":
Още един лъжец на дребно за копейки.15:08 30.11.2022
47 Майна
15:39 30.11.2022
48 Нека да пиша
До коментар #41 от "Бай Лисан":
Понимая, щото дебил съм живял в тая кочина.Коментиран от #50
15:54 30.11.2022
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Бай Лисан
До коментар #48 от "Нека да пиша":
Ми намери си друга кочина по твой вкус.Чий го дириш тука на хотелче, платено от мойте данъци?
Айде, жопата под мишница и пътувай с вятъра към Кравария.
16:00 30.11.2022
51 Баро
До коментар #11 от "Сух":
Стига че врабчетата умреха от смех17:01 30.11.2022
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Баро
До коментар #43 от "ФАЩ ЛИ СА МОЩНИ БЕ СМЕШНИК":
Неам търпение да вида томахоук в действие17:26 30.11.2022
54 Ридик
18:28 30.11.2022
55 Да бе
До коментар #2 от "дааа":
Най мощната и технологична е Китай. САЩ са само на хартия.10:24 01.12.2022