22 Август, 2024 08:22 2 244 11

По-малко стрес, но и по-малко пари: как живеят китайците

  • китайци-
  • китай-
  • пари-
  • пекин-
  • шанхай-
  • стрес-
  • доходи-
  • градове

Много хора обръщат гръб на големите градове и търсят късмета си в малки населени места. Защо?

По-малко стрес, но и по-малко пари: как живеят китайците - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Лиу Джинпен приготвя пържени пилешки хапки и картофи. Скоро ще пристигне куриер, който да отнесе поръчката. Ресторантът на Лиу се намира в центъра на Линцюан, в централен Китай. В този беден район няма много работа и мнозина напускат родните си места, за да търсят препитание в големите градове, пише АРД.

31-годишният инженер Лиу също е работил няколко години в Нанкин и Хъфей - градове с по около десет милиона жители. Мъжът разказва, че работата му там не била сигурна - дори бил безработен за три месеца. Тъкмо желанието му за повече стабилност го накарало да се преориентира към друга работа и друго място. “Мой приятел вече се занимаваше с кетъринг и решихме да обединим усилия. Върнах се обратно в Линцюан и започнах свой бизнес”, казва Лиу пред АРД.

Повечето хора напускат Линцюан, за да си търсят работа другаде, защото в града няма големи компании и високоплатени позиции. Единственият добър вариант е да имаш собствен бизнес, казва мъжът и признава, че това не е никак лесно, но той все пак успява да се задържи над водата.

20 години постоянно сменяне на работата

На няколко пресечки оттам магазинчето на Ю Лин предлага храна за вкъщи - варено пиле, мариновано свинско и салати. 49-годишната жена също се връща в Линцюан със съпруга си, за да започне свой бизнес. Двамата са живели повече от две десетилетия в Пекин.

Жената разказва пред германската обществена медия, че със съпруга ѝ са работили най-различни неща в китайската столица, “Не искахме да живеем така повече – карахме я по тоя начин повече от 20 години. Две от трите ни деца са родени в Пекин. Беше ни дошло до гуша от тази работа, искахме да си починем”, обяснява Лин. Засега бизнесът им в родния град не им носи много печалби. Но нямат намерение да се връщат в Пекин, обяснява жената.

Граждани първа и втора класа

Комунистическото държавно и партийно ръководство дели населението на Китай на две големи категории - селски и градски жители. Тези, които пристигат в големите метрополии отвън, нямат същите права като родените в градовете – ползват по-малко социални облаги и по-лоши здравни услуги, пише АРД. По правило децата им посещават по-лоши училища или се налага да бъдат оставяни за отглеждане от бабите и дядовците в провинцията.

Целта да станат жители на града или да си купят там апартамент е постижима само за малцина. Затова повечето от тях в някакъв момент се връщат по родните си места, както правят и Лин Ю и съпруга ѝ. "Животът в големите градове е твърде забързан и стресиращ, у дома е по-спокойно. Ако направим изчисления, крайният резултат е сходен", казва тя. “От една страна в града можеш да печелиш повече, но и наемите са много високи, градският транспорт, храната – там харчиш много пари."

Друга причина за завръщането им в област Анхуей е, че през последните години те печелят много по-малко пари в Пекин, отколкото преди. Това се дължи на общото състояние на икономиката в Китай. Тя все още не се е възстановила след края на строгите мерки за защита от коронавирус. Задлъжнелите общини, кризата с недвижимите имоти и слабото вътрешно търсене оказват влияние върху икономиката, а много млади хора остават без работа. Подкрепа от страна на държавата няма, а натискът над тях е голям, пише АРД. Дори много добре квалифицирани хора вече не могат да си позволят скъпия градски живот.

Малките градове наваксват

Малък нощен пазар до търговски център в Линцюан: има сергии, на които се продава китайска бърза храна, кнедли, пържено тофу и супи с нудли. Рен Уенуен и съпругът ѝ стоят зад малка количка всяка вечер от година насам и продават сандвичи от оризово тесто, които се пекат на скара върху гореща плоча. Преди това 28-годишната жена е работила като модел в моден център в технологичния метрополис Ханджоу, пише АРД.

"Разбира се, че в големия град може да се печели повече. Понякога и аз съжалявам, че се върнах, когато виждам какъв живот имат бившите ми колеги там, той е по-добър", казва Рен. "Но работата беше толкова изтощителна, натискът беше толкова голям. Имаше много конфликти, бях толкова изтощена. Затова се върнах, тук имам повече свобода."

Лиу, бивш инженер, който сега продава храна, също се чувства по-свободен в родния си град. А стандартът на живот в по-малките градове вече се доближава до този в мегаполисите, казва 31-годишният мъж: "Животът тук всъщност е добър. Пазаруване, ресторанти, жилища и транспорт - всичко е наред", заявява той. „Има дори увеселителен парк, зоологическа градина и киносалони. Разликите между малките и големите градове вече не са толкова големи, колкото бяха преди десет години.“

Автор: Бенямин Ейсел ARD


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    10 0 Отговор
    Животът често е Борба за Оцеляване

    Коментиран от #3, #11

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Дядо Йоцо гледа

    17 12 Отговор
    Китай задмина почти всички , само те в света имат собствена Космическа Станция , пенсионират се на 55-60 години , природата им не е съсипана като в България , селата им са оживени ,а градовете им са чисти и озеленени !

    Коментиран от #5, #6, #9

  • 5 Ехаа

    11 8 Отговор

    До коментар #4 от "Дядо Йоцо гледа":

    "природата им не е съсипана като в България , селата им са оживени ,а градовете им са чисти и озеленени". Това някаква шега ли е? Всяко едно от тези твърдения не само е грешно, но е пълна противоположност на истината.
  • 6 При

    5 6 Отговор

    До коментар #4 от "Дядо Йоцо гледа":

    соца, българските села бяха пълни, щото имаше ЖИТЕЛСТВО. Ако не ти разрешат от партията, не можеш да се преместиш на друго място, и на друга работа.

    Коментиран от #7

  • 7 Хванала го е деменцията

    4 5 Отговор

    До коментар #6 от "При":

    А колко народ си провали живота да сключват бракове само заради едното жителство. Студенти в първите дни се запознаваме и след името следващият въпрос беше : "Ти от къде си?". Колежка се омъжи за полуграмотен таксиметров шофьор само заради едното софийско жителство. Мотиви: да издържала "гаранционния срок", който забравих вече 5 или 10 години беше, а после щяла да се разведе. Изумени я питаме ами ако междувременно има и деца? Ми още по-добре, тъкмо ще му взема и апартамента. И момчета подобни имаше, истории всякакви. Та много са жертвите на комунизма - и осъзнати и все още неосъзнати.
  • 8 Факт

    3 1 Отговор
    Американската Компартия как третира новодошлите в Ню Йорк или Лос Анджелис?
  • 9 да си знаеш

    3 4 Отговор

    До коментар #4 от "Дядо Йоцо гледа":

    Ти да не си ритан в главата,че пишеш подобни щуротии ? Китай се слави като една от най-мръсните държави.Да не говорим,че стандарта им на живот е по-зле от този в Кения и Пакистан.По този показател Китай дори са много зад България."Ама селата им били пълни..." Тея са милиард и половина.Ти какво очакваш бе? Размножават се като хлебарки.Въобще толкова издишаш с тея глупости дето си нацвъкал,че няма накъде.

    Коментиран от #10

  • 10 любител

    3 3 Отговор

    До коментар #9 от "да си знаеш":

    той не е ритан в главата но явно в твоята мозъка е колокото витаминче С краварите вече не се мерят с китайчетата ти къде се напъваш . хахаха
  • 11 ми да

    5 4 Отговор

    До коментар #1 от "Град Козлодуй":

    в китай е най-голямата беднотия и гладия в света.начи не само богати има.има и бедни и те са безбройни.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания