9 Ноември, 2024 04:53 1 249 25

След успеха на Тръмп: ЕК обмисля нова стратегия за конкурентност на икономиката в ЕС

  • европейски съюз-
  • европейска комисия-
  • урсула фон дер лайен-
  • виктор орбан-
  • доналд тръмп

Предстоящото завръщане на власт на републиканеца предизвика шок в Европа. Унгарският премиер Орбан твърди, че не се чувства изолиран от колегите си в ЕС

След успеха на Тръмп: ЕК обмисля нова стратегия за конкурентност на икономиката в ЕС - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Евролидерите възложиха на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да разработи нова стратегия и срокове за укрепване на икономиката на ЕС и повишаване на конкурентоспособността ѝ, съобщиха агенциите, предаде БНТ.

Фон дер Лайен трябва да намери начин да подобри финансовия, енергийния и телекомуникационния сектор на ЕС чрез насърчаване на инвестициите и растежа, се казва в заключителната декларация от неформалната среща на върха на блока в Будапеща.

Възраждането на икономическата конкурентоспособност на Евросъюза на равнище,съпоставимо с това на икономиките на САЩ и Китай, става дори "още по-неотложно", посочи Фон дер Лайен на пресконференция в кулоарите на форума след неговия край.

ЕС се опитва да възстанови икономическия си растеж след ударите, които му бяха нанесени от пандемията от КОВИД-19 и рязкото покачване на цените на енергийните източници вследствие на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

"През всичките тези години толкова важни решения бяха отлагани в чакане на консенсус", каза бившият италиански премиер Марио Драги при пристигането си за участие в срещата. "Но консесус нямаше. Имаше само по-слабо развитие, по-нисък растеж, а сега и стагнация."

Спечелването от Доналд Тръмп на нов мандат в Белия дом придава още по-голяма степен на важност за решаване на проблема с растежа, тъй като новоизбраният президент на САЩ иска да наложи мита от 10 - 20% на всички стоки, внасяни в страната му.

Според републиканеца САЩ са подложени на нечестно отношение от страна на ЕС, Китай и други търговски партньори, затова иска да попълни търговския дефицит на страната си чрез повишаване на производствения ѝ капацитет.

"Най-важната и неотложна задача" на Евросъюза е да избегне търговска война със САЩ, каза австрийският канцлер Карл Нехамер. "От нея никой няма да спечели, тя ще навреди на всички икономики."

Белгийският премиер Александър де Кро изтъкна, че ЕС и САЩ имат "общ конкурент" в лицето на Китай, затова по думите на Де Кро, ако Вашингтон иска да реши въпроса с търговските практики на Пекин, САЩ и Евросъюзът трябва да направят това заедно.

Германският канцлер Олаф Шолц каза, че Европа "ще продължи да работи добре и с бъдещия американски президент".

Фон дер Лайен посочи, че ЕС продължава да получава прекалено много втечнен газ от Русия, и добави, че той би могъл да бъде заменен с американски. Евросъюзът трябва да си взаимодейства със САЩ, да отчита общите интереси и после да преговаря, каза тя.

Проблемите на европейската икономика се усложняват от тези в различните промишлени отрасли на Германия, която е най-голямата икономика в ЕС и на практика е двигателят на растежа ѝ, но от години е в застой. Нова нотка нестабилност във всички тези процеси внася и политическата криза, от която от няколко дни се тресе Федералната република след разпадането на управляващата коалиция на канцлера Шолц.

Изборната победа в Съединените щати на бившия президент Доналд Тръмп предизвика тръпки в цяла Европа, която се страхува от дежавю на трансатлантическото напрежение заради разходите за отбрана и митата за продавани в САЩ стоки от ЕС. Какъв е залогът за Европа и ЕС, когато Тръмп се върне в Белия дом? Обобщава Европейският нюзрум – платформа за сътрудничество между 23 европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.

Предстоящото завръщане на власт на републиканеца Доналд Тръмп, бивш президент на Съединените американски щати, предизвика шок в Европа и Европейския съюз, след като той триумфира на изборите срещу демократа Камала Харис в сряда. На първо място сред заплахите, породени от повторното на Тръмп, са страхът, че той може да подкопае европейската сигурност и да спре подкрепата за Украйна, като едновременно с това отприщи търговска война с високи мита върху европейски стоки.

В същото време Европа е в деликатна ситуация, тъй като в същия ден управляващата коалиция на най-голямата икономика на континента - Германия, се разпадна заради разногласия по отношение на разходите и икономическите реформи.

Редица европейски лидери публично приветстваха победата на 78-годишния Тръмп, изразявайки готовност да си сътрудничат за подобряване на трансатлантическите отношения и да работят заедно за мир. Сред тях бяха предпазливият германски канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон, както и радостният унгарски премиер Виктор Орбан, а също и украинският президент Володимир Зеленски призовал за "справедлив мир" в Украйна.

В Сърбия президентът Александър Вучич каза, че очаква добри отношения със САЩ и че тази победа "ще има лечебен ефект върху глобалната обстановка". Той подчерта, че очаква натиск от страна на САЩ във връзка с близкото сътрудничество на Сърбия с Китай, който според него Тръмп възприема като стратегически противник на САЩ на световната сцена.

В Босна и Херцеговина (БиХ) обществото е дълбоко разделено и отделните общности реагираха по различен начин на изборната победа на Тръмп. Тя бе приветствана в Република Сръбска - областта със сръбско мнозинство. Членовете на председателството на БиХ Желко Комшич и Денис Бечирович подчертаха значението на САЩ като стратегически партньор и видяха възможност за укрепване на двустранните отношения. Анализатори обаче смятат, че политиката на САЩ спрямо БиХ - подкрепата за регионалната стабилност и интеграцията в европейските и западните институции - ще остане непроменена.

Вторият вицепремиер в испанското правителство Йоланда Диас каза, че "победата на Тръмп е лоша новина за всички граждани, които разбират политиката като инструмент, който подобрява живота ни, а не такъв, който го отравя с омраза и дезинформация".

Европейските лидери се събраха на нестабилна земя

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен припомни "истинското партньорство между нашите хора, обединяващо 800 милиона граждани", и призова Тръмп да "работят заедно по силна трансатлантическа програма, която да продължава да дава резултати за" всички тези хора.

Унгарският премиер ултранационалист Виктор Орбан приветства победата на Тръмп и призова Европейския съюз да разработи нова стратегия за Украйна. Орбан е близък съюзник на Тръмп. Унгария е ротационен председател на Съвета на ЕС за шест месеца до края на тази година.

Орбан отрече да е изолиран в ЕС.

"Нека изясним нещата. Ако вие сте на различно мнение от (останалите 26 страни от Европейския съюз), това не е изолация. Това са дискусии, това е демокрацията", каза Орбан в края на форума в Будапеща.

Този негов коментар обаче предизвика смях сред присъстващите, отбелязва АФП.

Унгарският премиер националист рядко е на едно мнение със своите европейски партньори. Орбан редовно налага вето на техни решения и отправя критики към Брюксел по редица въпроси - от помощта за Украйна през правата на ЛГБТ общността до миграцията, посочва Франс прес.

"Да бъдеш изолиран означава да не участваш в дискусиите. А ние непрекъснато се борим, за да чуят нашите аргументи", каза още Орбан. Той обърна внимание, че лидерът на никоя страна от Европейската политическа общност не е бойкотирал срещата на високо равнище в Будапеща, въпреки че тя бе предшествана от месеци на напрежение.

"Ще водим нашите битки обратно в Брюксел", подчерта унгарският премиер и обеща "други изненади" през близо двата месеца до края на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.

Ангажиментите на САЩ в сферата на отбраната са поставени под съмнение

Бъдещият президент на САЩ многократно е поставял под въпрос ангажиментите на САЩ в областта на сигурността към НАТО - военен съюз от 32 държави, разгневен от ниските разходи за отбрана на европейските съюзници. Тръмп също така критикува президента на САЩ Джо Байдън за предоставянето на военна помощ на Украйна и твърди, че е в състояние да сложи край на руската агресивна война за един ден след встъпването си в длъжност, предизвиквайки опасения, че Украйна може да бъде притисната да се предаде.

Тръмп критикува някои от европейските съюзници за това, че не успяват да изпълнят целите на алианса що се отнася до разходите за отбрана, фиксирани на 2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП, и предизвика съмнения дали САЩ ще изпълняват изцяло ангажиментите си под негово ръководство. Тръмп обаче не повтори предишни заплахи за оттегляне от алианса.

Протегнатата ръка за сътрудничество с Тръмп за насърчаване на мира дойде от генералния секретар на НАТО Марк Рюте. "Благодарение на НАТО САЩ имат 31 приятели и съюзници, които помагат за постигането на американските интереси, умножават американската мощ и пазят американците в безопасност", каза бившият нидерландски премиер. "Заедно, съюзниците от НАТО представляват половината от световната икономическа мощ и половината от световната военна мощ", отбеляза той.

Рюте каза още, че Тръмп "демонстрираше силната лидерска роля на САЩ през целия си първи мандат на власт, който обърна тенденцията що се отнася до европейските разходи за отбрана, подобри трансатлантическото споделяне на тежестта и увеличи способностите на алианса".

Бившият литовски министър-председател Андрюс Кубилюс, който се очаква да бъде утвърден официално в новата си роля като европейски комисар по отбраната, посочи, че европейските страни са увеличили бюджетите си, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г. Блокът трябва да харчи повече за превъоръжаване заради заплахите от страна на Русия, а не защото това е искане на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, каза той.

Българският евродепутат Ева Мейдел (ЕНП) прогнозира "тежки преговори" със САЩ за разходите за отбрана в НАТО, но посочи, че много страни са осъзнали, че 2 процента са минимумът, който трябва да се харчат за отбрана. „Въпросът сега е дали можем да отделим повече от този процент. Не знаем какво ще бъде отношението на Доналд Тръмп към НАТО, дали ще иска да реформира (организацията), дали ще иска да остане в нея", добави тя.

Подновена заплаха от търговски спор между ЕС и САЩ

По време на предизборната кампания Тръмп обяви намерението си да въведе нови мита от 10 до 20 процента върху вноса от ЕС в САЩ и дори 60 процента върху продукти от Китай. Целта му е да укрепи САЩ като производствена база и да намали дефицита по текущата сметка.

През 2018 г., по време на първия си мандат, непостоянният американски лидер наложи мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС, принуждавайки съюза да отговори със свои собствени по-високи мита. "За мен "мито" е много красива дума", повтори той по време на предизборната кампания тази година.

Фактът, че европейските компании продават значително повече стоки в САЩ, отколкото американските - в ЕС, е трън в очите на Тръмп. САЩ бяха най-важният износен пазар за компаниите от ЕС миналата година.

В Брюксел коментарите на Тръмп за митата са приемани много сериозно. През месеците преди изборите Европейската комисия възложи на група длъжностни лица да подготвят ЕС за победа както на Тръмп, така и на Харис, в опит да неутрализират каквито и да било болезнени последици.

Ако Тръмп въведе нови мита, ЕС по всяка вероятност ще отговори с ответни мита върху вноса от САЩ. Управителят на централната банка на Франция Франсоа Вилроа дьо Гало каза, че победата на Тръмп "увеличава рисковете за глобалната икономика" и ще донесе "вероятно повече протекционизъм" и по-голям бюджетен дефицит на Съединените щати.

В Словения представители на бизнеса също предупредиха за възможен прекомерен протекционизъм след победата на Тръмп. Словенската търговско-промишлена камара подчерта, че не бива да има мерки, които биха довели до преместване на производството в САЩ и които биха били в противоречие с принципите на свободната търговия.

Възможно е ситуацията да бъде особено тежка за германската автомобилна индустрия и нейните доставчици. Заедно с Китай, САЩ са най-големият пазар за продажби извън ЕС за производители като "Фолксваген" (Volkswagen), Бе Ем Ве (BMW) и "Мерцедес-Бенц" (Mercedes-Benz). Специалните мита вероятно ще имат значително отрицателно въздействие върху автомобилната индустрия.

"Тръмп е напълно наясно, че Германия продава много коли в Съединените щати и може да ограничи всяка европейска реакция срещу (наложените от него) мита", каза Силви Матели, ръководителката на мозъчния тръст Институт "Жак Делор".


Поставете оценка:
Оценка 2 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Урсулица

    37 1 Отговор
    Тая пат ка може ли да мисли?
  • 2 да де

    34 1 Отговор
    Соропитеците в Брюксел са в паника.
  • 3 Кой бе?

    39 0 Отговор
    Тази ли птицеферма с тая рошава гарга на върха щели да измислят нещо реално? Преди да изберат Тръмп, тези го наричаха как ли не - фашист, ненормалник, окачен... Много ясно, че сега Тръмп няма да иска да работи с тях. Пък и какво да измислят, като цяла Европа така с години е устроена да е васал на САЩ? Най-много сега сащ да ги отритне и тези да потънат, понеже са некадърници. Сащ след 1945 решиха да обединят цяла Европа и така заедно да ги направят колония. И са успели. Е, сега, какво ще стане с тази колония? Ще я използват до дупка за войните си в Израел и в Укра. Дойна крава за пари и пушечно месо! Кво друго?

    Коментиран от #7

  • 4 ПУРКО КЪНЧЕВ

    23 0 Отговор
    СЕДЯТ и МИСЛЯТ СЕДЯТ и МИСЛЯТ-----КАТО СЕ ОГЛЕДАЛИ САМО СЕДЯТ
  • 5 Ха-ха-ха

    22 0 Отговор
    Боже господи тези продължават да бръщолевят нелепости. Накрая като ответна реакция ще родят някой като онзи с мустачките.
  • 6 име

    29 1 Отговор
    "Новата" стратегия на акушерката се нарича "още от същото": нови санкции, не само срещу Русия и Китай, ако не стигат ще наложим и срещу САЩ, Индия, Япония и всички от БРИКС; в ЕССР нищо не трябва да се произвежда, щото се отделят вредни емисии и мърсим Земята, само вносно щото е направено без емисии и транспорта също е без емисии; стригането продължава, хем ще вдигаме вноските на държавите, хем ще режем от европрограмите, а откраднатото ще си го разделим със зеления наркоман, може и някоя нова схема за крадене на милиарди в стил ваксините за ковид; и за финал, либерализация на пазара на всички хранителни стоки щото на тока и газта не стигат и трябва още да ви поскъпне живота.
  • 7 име

    15 0 Отговор

    До коментар #3 от "Кой бе?":

    Не са само САЩ, островните родосмесители имат многовековни традиции в сеенето на раздори в европейските държави с цел да са слаби и да не са им конкуренция.
  • 8 Урсула Генеколожка??

    21 0 Отговор
    Нова стратегия за Икономиката!!! Майтап
  • 9 плюс минус

    22 0 Отговор
    67 годишната Урсула първо да се пенсионира, а после да я подведат под отговорност за милиардите пари на европейците, изхарчени от нея за туй-онуй.
  • 10 САНДОКАН

    17 0 Отговор
    Ми тази гинеколожка досега какво е работила , та тепърва ще укрепва разспадащата се територия
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 ха ха

    7 0 Отговор
    отиваме на 75+ , за благото на клептократите и икономическия им растеж
  • 13 Джоко

    13 0 Отговор
    Изсулена е по стратегиите как да обере европейския гражданин. Като по време на "Пандемията" и игрите с Pfayzer! Ваксин далаверата.
  • 14 Сетила са Мара( урсола)

    7 0 Отговор
    Да са побара.
  • 15 Оги

    12 0 Отговор
    Тая джинка е гинеколог. Гинеколог ще мисли стратегия за икономиката на евросъюзчето. И икономиката накрая ще отиде там, където е учила тая да бърка.
  • 16 ?!?!

    7 0 Отговор
    Евролидерите възложиха на Акушерката Урсула фон дер Лайен да разработи нова стратегия и срокове за укрепване на икономиката на ЕС и повишаване на конкурентоспособността ѝ!
    Боже пази ЕС!
  • 17 Факт

    5 0 Отговор
    Този път сме го минали. В ролята на Марио Драги беше Огнян Дойнов с техническа модернизация. Като ни отрязаха Съветския пазар, спряхме да си плащаме дълга, а за десет години всичко се опоска.
  • 18 Оксиморон

    5 0 Отговор
    "Урсула мисли"!?
  • 19 Гост

    2 0 Отговор
    Урсула обърна палачинката.
  • 20 Европеец

    1 1 Отговор
    ЕС форевър 🇪🇺
  • 21 Град Козлодуй

    3 0 Отговор
    Глупава, но нагла.
    Зла, но алчна и корумпирана.
    Що е то?
    урсулята фон дер лайно.
  • 22 Леля Гошо

    1 0 Отговор
    Дойде време за нов КОВИД
  • 23 Мухаа ха!

    0 0 Отговор
    Акушерката пак ще нахендри 520 милиона о фф се,на втора игла- газовата.Нахендри ни с фазера за стотици милиарди,сега в прав текст ,декларативно ни задължава да купуваме единствено газа отвъд океана.По загубено стадо от европейското няма.Да те вкарат във филма с пландемия,за да се боцкаш с игли за милиарди,да ти сринат стандарт на живот,и ти отново,през избори да вкараш в ЕП партии,който отново ще е монтират за Императрица за още пет години говори,че или си мазохист,или крайно остър.
  • 24 Дернев

    0 0 Отговор
    Тази трябва да е махнат по най-бързият начин. На Европа й трябва пълна автономност, а не да заменяш една зависимост с друга и то по-неизгодни. Тя е проводник на германския интерес и ще продължава да говори за ЕС, дори и само Германия и Полша оспатат в него. Една армия, една държава. Германците са последни които ще превърнат това. Те повече не могат да садвигател за обединение на Европа, което минава презсъздаването на СЕЩ. Германия да решава дали да остане вън от тях. СЕЩ ще минати и без нея.
  • 25 Мдаааа....

    0 0 Отговор
    Стабилността започва само с вкарването в затвора на престъпната ФонКухенЛайен