Тема: Украйна

ISW: Владимир Путин използва и операция "Паяжина", за да не преговаря със Зеленски

5 Юни, 2025 16:48 3 107 91

  • русия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски-
  • операция паяжина

Киев предложи Украйна и Русия да въведат всеобхватно прекратяване на огъня, докато руският президент не се срещне с него, за да демонстрират взаимен ангажимент за деескалация

ISW: Владимир Путин използва и операция "Паяжина", за да не преговаря със Зеленски - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Кремъл използва скорошните дерайлирани влакове в Русия, за да повтори дългогодишните твърдения, че Украйна е нелегитимен партньор в преговорите и не се интересува от мир, с което да отклони вниманието от собствената липса на интерес към споразумение.

Руският президент Владимир Путин на 4 юни проведе среща с членове на руското правителство и обсъди срутването на два железопътни моста в Курска и Брянска област на 31 май.

Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).

Ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин заяви по време на срещата, че украинските специални служби "без съмнение" са провели операция по сваляне на железопътни мостове в Курска и Брянска област на 31 май, но не представи конкретни доказателства.

Путин твърди, че дерайлиранията на влаковете потвърждават, че "вече нелегитимното" украинско правителство, което преди това "завзе властта", "постепенно се изражда в терористична организация". Путин постави под въпрос дали Русия може да преговаря с "терористи" и защо трябва да се съгласи с предложените от Украйна 30-дневни или по-дълги прекратявания на огъня. Той твърди, че Украйна ще използва прекратяванията на огъня, за да подготвя "други терористични актове".

Помощникът на руския президент Юрий Ушаков заяви, че Путин по-късно е подчертал предполагаемия "тероризъм" на Украйна по време на телефонен разговор на 4 юни с президента на САЩ Доналд Тръмп.

Кремъл вероятно свързва посланията си около дерайлиранията на влакове и предполагаемото увековечаване на "тероризма" от страна на Украйна, за да отвлече вниманието от твърдението на заместник-председателя на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев от 3 юни, че Русия се нуждае от преговорите в Истанбул, за да доведат до "бърза победа на Русия и пълно унищожение" на украинското правителство, а не до "компромисен мир при нечии заблудени условия".

Путин също използва телефонния си разговор с Тръмп от 4 юни, за да представи допълнително погрешно Украйна като нелегитимен партньор в преговорите, който не е заинтересован от мир. Ушаков заяви, че Путин е разговарял с Тръмп за дерайлирането на влакове в Русия на 31 май, украинските удари срещу руски военни бази на 1 юни и украинско-руските преговори в Истанбул на 2 юни.

Путин твърди пред Тръмп, че Украйна е отговорна за дерайлирането на влакове. Ушаков твърди, че Русия "не се е поддала" и е присъствала на преговорите в Истанбул въпреки "провокациите" на Украйна. Изявленията на Путин към Тръмп вероятно целят и да отвлекат вниманието от собственото незаинтересовано от Русия преговори и продължаващата подготовка за продължителни военни усилия, за да се избегнат евентуални бъдещи санкции на САЩ, като представят Украйна като лош играч.

Украинският президент Володимир Зеленски продължава да изразява готовността на Украйна да преговаря с Русия за установяване на справедлив и траен мир. Зеленски заяви на 4 юни, че украинската делегация в Истанбул не е получила отговор на предложението за прекратяване на огъня, което е представила по време на украинско-руските преговори на 2 юни.

Зеленски също така предложи Украйна и Русия да въведат всеобхватно прекратяване на огъня, докато руският президент не се срещне с него, за да демонстрират взаимен ангажимент за деескалация.

Зеленски заяви, че Украйна е готова да преговаря всеки ден и че Русия може да избере мястото на преговорите.

Украински и западни официални лица и анализатори с отворен код продължават да изясняват щетите на бойното поле, причинени от "Операция "Паяжина" на 1 юни. Службата за сигурност на Украйна (СБУ) публикува на 4 юни нови кадри. Те показват дронове с изглед от първо лице (FPV), които поразяват самолети A-50 за ранно предупреждение и управление във въздуха (AWACS), стратегически бомбардировачи Ту-95 и Ту-160, свръхзвукови бомбардировачи Ту-22, транспортни самолети Ан-12 и резервоари за зареждане с гориво Ил-78 във въздушната база Белая в Иркутска област; авиобаза Оленя в Мурманска област; авиобаза Дягилево в Рязанска област; и авиобаза Иваново в Ивановска област. Някои от клиповете във видеото показват горящи самолети. СБУ заяви, че украински дронове са ударили 41 руски самолета. Украинският президент Володимир Зеленски и СБУ заявиха, че Русия няма да може да възстанови с години половината самолети.

Висш служител на НАТО съобщи пред украинския информационен бюлетин "Суспильне", че операция "Паяжина" е повредила 40 руски самолета и унищожила до 13 други.

Служителят заяви също, че Русия може да отговори на загубата на своите стратегически бомбардировачи, които Русия използва за изстрелване на крилати ракети срещу Украйна, като коригира пакетите от удари, за да включи повече дронове и балистични ракети и по-малко крилати ракети. Руското опозиционно издание "Медуза" цитира служител на НАТО, заявил, че руските сили преди това са използвали унищожените самолети за изстрелване на над 3000 крилати ракети, поразили критична инфраструктура и цивилни цели в Украйна от февруари 2022 г. насам.

Сателитни изображения от Maxar, събрани на 4 юни, показват, че украински удари с дронове са унищожили най-малко два бомбардировача Ту-22 и три бомбардировача Ту-95 в авиобазата Белая (вижте вградените изображения по-долу). Украинската група за разузнаване с отворени източници (OSINT) AviVector публикува сателитни изображения на 4 юни, които показват, че украинските дронове са унищожили четири бомбардировача Ту-95МС и един транспортен самолет Ан-12 в авиобазата Оленя.

AviVector оцени, че украинските сили са унищожили седем бомбардировача Ту-95МС, четири бомбардировача Ту-22М3 и един транспортен самолет Ан-12 и вероятно са повредили бомбардировач Ту-95МС в авиобазите Оленя и Белая.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 47 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    72 7 Отговор
    Да не би Путин да е провел тази операция.
  • 2 спиндеpман

    32 3 Отговор
    паяжинa в фоcтaта
  • 3 Питам:

    80 8 Отговор
    Кой преговаря с наркомани - терористи, които имат и наглостта постоянно да се хвалят, че са такива?
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Хаха

    10 57 Отговор
    Пусинката как ли блъска по масата и се кара на генералите.

    Коментиран от #15, #44

  • 6 честен ционист

    32 43 Отговор
    Вова избомби няколко селскосопански Ан и сега Бай Дончо просто ще вдигне ръце и ще каже, че повече не може да се разправа с на Зеленски авантюрите.

    Коментиран от #20

  • 7 Киану Рийвс

    7 58 Отговор
    Неотдавна Зеленски каза че Путин ще умре скоро. Дали вече не е подготвена операция по отстраняването на Фюрера и да чака своята дата и час на изпълнение.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Даа

    11 63 Отговор
    Путин няма полезен ход. Знае, че ако използва атом, може ракетите му да избухнат още на руска територия и да стане мазало. А и освен това след 10 минути Москва ще е в руини след ядрен удар от НАТО.

    Коментиран от #34, #48, #72

  • 10 Някой

    62 4 Отговор
    Ха-ха!
    С терористи не се преговаря - унищожават се!
    Питайте САЩ!

    Коментиран от #21

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 БАНко

    46 5 Отговор
    НАТООООООВЦИ РАЗСТРЕЛЯНИ , ЗЕЛЮ НАПРАВИ ТЕРОРИЗМА ПРЕДИ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ДА НЯМА МИР !!! УРСЪСЕЛА ФОРДОЛНОЛАЙНО И КОМПАНИЯ СЕ ГОТВЯТ ЗА ВОЙНАТА СРЕЩУ РУСИЯ 35 ГОДИНИ , ОТ КАКТО НЕ СЪЩЕСТВУВА ВАРШАВСКИЯ ДОГОВОР И НАТООООООВЦИТЕ ОКУПИРАХА ИЗТОЧНА ЕВРОПА И СКАНДИНАВИЯ !!!
  • 13 Кико

    51 6 Отговор
    Путин няма да преговаря с дрогирания комик, който и до ден-днешен не е отменил забраната си за преговори с личното участие на Путин.

    Коментиран от #19

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Малкият принц

    7 44 Отговор

    До коментар #5 от "Хаха":

    Е Белият дом и в Рамщайн се радват тайно.Паритетът е нарушен.Русия може да плаши само Монголия и Виетнам.
    Сент Екз.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Анихилейшън бейби

    6 47 Отговор
    Има обкръжен руски отряд Тьоткино Курска област Украински F-16 с бомби GBU 39 поразява руски опорни точки в Тьоткино
    Днес по рано бяха бомбардирани и с бомби HAMMER ,като бяха уцелени 2 сгради ползвани за казарми

    Коментиран от #27, #28, #53, #58

  • 18 Някой

    22 3 Отговор

    До коментар #8 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Да-ти! Виж си името!
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Атина Палада

    19 8 Отговор

    До коментар #6 от "честен ционист":

    Ти можеш да се шегуваш,но аз сериозно го допускам това,че сценариста на цялото това Театро е Русия...И не мисля,че причината е Тръмп да вдигне ръцете...Допускам,че причината е свързана с англетата...
  • 21 БУХАХАХА

    4 21 Отговор

    До коментар #10 от "Някой":

    така е, над млн. срузки праета пеят на кобзон.

    Коментиран от #29

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Обратното

    29 4 Отговор
    Зеления наркос го подучиха англетвта с тая умряла операция, за да не преговаря с Русия.
  • 24 Архимандрисандрит Бибиян

    3 27 Отговор
    Путилифонът батю Путйо потвърди новината и затвърди впечетлението каде предпочита да ползва старателно и ритоално обрезани ка Зеленски за нуждите си!
  • 25 Мира ботокса от НОВА ТВ

    27 3 Отговор
    Ураааааа зелю превзе КУРск. Кажи бе Викторе,потвърди бе, потвърди бе цървул.
  • 26 ЩЕ ХОДЯ ДО ТОАЛЕТА

    13 2 Отговор

    До коментар #8 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    ТА КОТЬО СКУБЕШ ЛИ СЕ
  • 27 Някой

    32 5 Отговор

    До коментар #17 от "Анихилейшън бейби":

    Тези бомбички бе доказано, че не виреят в средата, съзададена от руснаците. GPS там няма, но пък има силно ПВО.
    По същите причини там не припарват и F-16.
    Тъй че, разпространяваш фалшиви новини.
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Някой

    18 3 Отговор

    До коментар #21 от "БУХАХАХА":

    Трудно ти се разбира! Спри чалгата и парцуцата, докато е време.
  • 30 К.О.Т.а.р.А.К 🐱

    4 20 Отговор

    До коментар #16 от "ВАРНЕНЕЦ":

    аре утре , като пазарувам ми се обади , да ти хвърля 1 ...Й пред опашката
  • 31 Абе

    11 2 Отговор

    До коментар #8 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Как да не сме виждали казва се К.О.Т.а.р.А.К 🐱.Хахахаха
  • 32 Знае

    23 3 Отговор
    ISW е спонсорирана от ЦРУ медийка която е частна собственост на семейството на Витория Нюланд, в която работят само няколко техни роднини. Тази медийка публикува продаваните и от ЦРУ дезинформация и внушения , които след това се разпространяват от соросоидните медии по света .
  • 33 Ха сега де...?!

    22 3 Отговор
    Ново 5...?!
    Зеленски направи умишлени провокации,точно в навечерието на втората среща в Истанбул!
    Взривяване на два моста,с убити 7 цивилни и много ранени и с прехвалената ,,Паяжина"...!
    ОК!
    А той каква очаква да е реакцията на Путин...?!
  • 34 И отново фантасмагории...!

    13 2 Отговор

    До коментар #9 от "Даа":

    ,,Ако"...
    ..,,Ще"...
  • 35 Живанши

    22 4 Отговор
    Укрите проведоха 2 терористични акта и после вият на целия свят - Русия не иска мир! Няма мир докато не бъде победена Украйна. Напълно! Руснаците имат цялото време на света и абсолютно цялото желание на света да разнищят наглите нацисти! И ядрена бомба заслужават укрите и май не е далече момента в който ще я получат.
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Иван Станков

    5 15 Отговор
    За ядрения арсенал на Русия

  • 38 Развеселен

    18 4 Отговор
    Института на Курабийкова какво толкова очаква Зеленски да кажел "в очите на Путин", че Путин да капитулира и предостави Крим за бази НАТО и да настъпил мир??
    Докога ще ни занимавате с комика? Путин няма ли си по-важна работа?

    То и аз искам да си ударя среща с райбер, с Тейлор Суифт, ама на медиите и Института не им пука ....
  • 39 Курд Околянов

    18 4 Отговор
    Зеленски е непрезидент и подлежи на мобилизация, да заминава на фронта.
  • 40 Че то и без

    5 17 Отговор
    Паяжината

    Пак не искаше да Преговаря

    Бункерния ГЕЙО СТРАТЕГ

    Коментиран от #46

  • 41 ПУТИН

    13 3 Отговор
    Терористите ги давят в тоалетната.
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 хмм гео си ти мила

    8 0 Отговор

    До коментар #40 от "Че то и без":

    пускаш всеки в задният ти двор да паркира за малко

    Коментиран от #49

  • 47 Я пък тоя

    20 5 Отговор
    Стига с тоя Путин, Зеленски и преговори.
    3443 пъти Путин ви каза, че мир ще има при неговите условия, които ще стават все по тежки за Зеленски.
    Край, това е, решеное, когато Зеленски клекне, ще има мир.
  • 48 Миме

    13 2 Отговор

    До коментар #9 от "Даа":

    ама верно ли ?и кои ши натисни бутона бе пр@ляк ?макарони?очилатото ингилисче? бай ти соня?м?
  • 49 Виж как знаеш

    0 11 Отговор

    До коментар #46 от "хмм гео си ти мила":

    Бре Червено Гейзърче.

    Научен си как стават тези неща .
  • 50 Лобут за кочината Рассия

    7 17 Отговор
    Руските пропагандисти започнаха масово да вият, че ват тенките са обградени в района на Тьоткино, Курска област и са млатени с артилерия ,касетъчни ракети и авиация .

    Коментиран от #51, #60, #61, #62

  • 51 Пий си хапчетата...

    16 1 Отговор

    До коментар #50 от "Лобут за кочината Рассия":

    ...и си лягай...!
  • 52 руска информационна гъба

    3 17 Отговор
    Ако балалайките са знаели, че ще им атакуват летищата нямаше да правят инсценировките с катастрофиралите влакове. Жалко за невинните цивилни жертви.

    Коментиран от #56

  • 53 Плещиш!

    11 3 Отговор

    До коментар #17 от "Анихилейшън бейби":

    Врели-некипели,като някоя Тьотка от... ,,Тьоткино"...🤣😆😝👍👏!
  • 54 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 55 Лично мнение

    8 16 Отговор
    Диктаторът се оплете в Паяжината ...Зеленски ще го постави на мястото му.

  • 56 БрЯх...!

    9 1 Отговор

    До коментар #52 от "руска информационна гъба":

    Ти надмина дори и Агата Кристи,по конспиративни романи...!
    Дерзай-пиши...- имаш талант😉👍!
  • 57 Цхйхфх

    4 12 Отговор
    Срещнеш ли копейка трепИ!
  • 58 Харн

    1 13 Отговор

    До коментар #17 от "Анихилейшън бейби":

    Харни новини. Дай Боже всеки ден такива.
  • 59 аz СВО Победа80

    5 11 Отговор
    Tьоткино в Курска област е обкръжено от ВСУ!
  • 60 свободния свят

    9 3 Отговор

    До коментар #50 от "Лобут за кочината Рассия":

    А също и с летящи чинии и имперски разрушители🤮🇺🇦🤮🇺🇦🤮🇺🇦👹
  • 61 Анихилейшън бейби

    3 11 Отговор

    До коментар #50 от "Лобут за кочината Рассия":

    Кажи им го.
    Тьоткино деньги нэт ,но вий держитесь . Тук една копейка каза ,че изобщо украинска авиация там не може да припари .
    Не ,той си седи на дивана ама една жена на пазара така му рекла ,иначе не е ходил в казармата щото е ватман лорд .
  • 62 Курск бил освободен 👇👇

    2 11 Отговор

    До коментар #50 от "Лобут за кочината Рассия":

    Ама друг път.

    Коментиран от #79

  • 63 Зеленски не е президент,

    16 4 Отговор
    Той е нелегитимен. Президент е само според мисирки.bg.Както му каза Тръмп в Белия дом, няма карти в ръката. Но явно хероинът днес не е на качеството на по-стария.

    Коментиран от #67, #70

  • 64 доктор

    4 14 Отговор
    От 9 години Путин е нелигитимен.Легитимен е само като цел на украинците.
  • 65 Нов Пърл Харбър в Русия!

    12 2 Отговор
    Е, как завършва историята? С Хирошима и Нагазаки.
  • 66 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 67 Клета неграмотна копейка 🤪

    4 13 Отговор

    До коментар #63 от "Зеленски не е президент,":

    Само ходещото на токчета жуже Путлер е легитимен, избран с 107%, а в някои райони с 143%, унищожил всяка опозиция и медия, която не контролира, избил или заточил всеки, който му се противопостави.
  • 68 Хитлер също е бил оптимист 1945

    12 1 Отговор
    За преговори със Сталин, преди битката за Берлин. Но, явно нещо не се е получило, Сталин вероятно е използвал неджентълменски хватки. Както Путин спрямо лъжепрезидент Зеленски.

    Коментиран от #71

  • 69 Голем СРАМ за путин

    5 11 Отговор
    Не може да си защити ядрените самолети
  • 70 гайтанджиева

    4 12 Отговор

    До коментар #63 от "Зеленски не е президент,":

    Разпостряваш руски лъжи!
  • 71 Тихо пр@дляк!

    2 13 Отговор

    До коментар #68 от "Хитлер също е бил оптимист 1945":

    Това са руски фейкове.

    Коментиран от #84

  • 72 Това е безспорен

    2 7 Отговор

    До коментар #9 от "Даа":

    Факт.
  • 73 уточнение

    4 11 Отговор
    Една паяжина разцентрова цялата им организация, а къде ще го крием тоя Путин като дойде Спайдърмен с приятелите си не знам. Дали украинците ще успеят да си възвърнат още територии не е много ясно, но със сигурност вече нарушиха военния баланс на Русия със САЩ и НАТО, а това е още началото.
  • 74 Горящи руски бомбандировачи

    4 10 Отговор
    Огнено шоу в началото на лятото
  • 75 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 76 Хахах

    8 0 Отговор
    Да бе, той сам си бомбардира самолетите :-)))
    Съвсем ни взехте за мезе :-)
  • 77 Симолията

    3 7 Отговор
    Тръмп, помоги!
    Русия май наистина ще иска Тръмп да ги пази от Украйна. 🤪
    Русия спасява стратегическите си бомбардировачи, като ги премести по-близо до САЩ, съобщават наблюдатели.
    Отбелязва се, че Русия е разпръснала самолети Ту-160 из цялата страна поради заплахата от дронове. Един Ту-160 е регистриран на летището Анадир, което е на 6770 километра от Украйна и на 660 километра от територията на САЩ. 😆
  • 78 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 79 Прав си!

    2 4 Отговор

    До коментар #62 от "Курск бил освободен 👇👇":

    Копейките дори не знаят, че Зеленски ще го замени за Крим. Ама така е като само четат руска пропаганда. Те още вярват че руснаците са превзели Бахмут, Въгледар, Маринка, Авдеевка,Торецк....и че напредват в Суми
  • 80 Иванушка🇺🇲

    5 6 Отговор
    Никакви преговори с масовия убиец путин. Само много ракети и хиляди дронове трябва да разрушат столицата на терористите до основи. Украйна и без помощ от оня палячо Тръмп ще унищожи прогнилата империя на Злото.
  • 81 Паяка

    1 1 Отговор
    Паяжината разказа играта на бункерния фюрер .Явно дроновете ще са оръжието на бъдещето . Всички тирани трябва да имат едно на ум .

  • 82 Гай Турий

    4 2 Отговор
    Не само да спре всякакви преговори, но и да промени целите си - пълно ликвидиране на изкуствено създадената страна Укра, протеза на НАТО, Лондон, Фашистгтон и Тел Авив. В противен случай всичко останало ще е половинчато и ще е постоянен извор на тероризъм.

    Коментиран от #83

  • 83 Тихо пр@дляк!

    2 3 Отговор

    До коментар #82 от "Гай Турий":

    Това са руски мечти.
  • 84 А бе

    5 1 Отговор

    До коментар #71 от "Тихо пр@дляк!":

    дърт сбръчкан козяк, я бягай в кабака
  • 85 Сандо

    0 0 Отговор
    Няма ли да спрете с лъжите си?
  • 86 стоян георгиев

    2 0 Отговор
    С терористи не се преговаря ,само т .епане ги оправя и то радикално !
  • 87 9689

    1 0 Отговор
    Пак Путин виновен.Отговор ще има.
  • 88 Отреазвяващ

    1 1 Отговор
    Украйна има ли собствено мнение,та да определя статута на контрагента?
  • 89 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 90 От страни

    0 0 Отговор
    Брей....Значи не е Зеленски който нанесе удара е използвал това за да не се среща с Путин а нанесеният от Зеленски удар е използван от Путин за да не се среща с Зеленски. Как го извъртяхте Камасутрата не го може така.
  • 91 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: