Постъпва ли Тръмп както по време на нацистка Германия?

11 Юли, 2025 23:18 3 120 23

  • доналд тръмп-
  • тръмп-
  • сащ-
  • евреи-
  • мигранти-
  • американско гражданство

Тръмп планира да лиши от гражданство родените в САЩ деца на мигранти. Но нима постъпва като нацистка Германия с евреите?

Постъпва ли Тръмп както по време на нацистка Германия? - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато Доналд Тръмп обяви, че иска да премахне правото на американско гражданство на хората, родени на територията на страната, някои веднага видяха в това ехо от нацистка Германия.

Германия обаче никога не е предоставяла автоматично гражданство на децата, родени на територията ѝ - то се е получавало, ако поне един от двамата родители е германец, но пък гражданските права не са били обвързани с расата и религията. Когато Хитлер става канцлер през 1933 година, около 400 000 евреи в страната са германски граждани. Тогава е било нужно чужденците да са пребивавали най-малко 15 години в Германия, за да получат гражданство.

Това обаче се променя след идването на нацистите на власт. Нюрнбергските закони от 1935 година отнемат гражданството и основните права на германските евреи. Скоро след това законодателството е разширено и по отношение на чернокожите и ромите в Германия.

Сравнимо ли е обаче това с намерението на Доналд Тръмп да отнеме гражданството на родените в САЩ, чиито родители са били временно в страната или са били нелегални имигранти?

"Това е абсолютно смешно"

Гражданството по месторождение е вписано в американската конституция през 1868 година от републиканци, които след Гражданската война искат да дадат граждански права на поробените в миналото афроамериканци. 14-ата поправка на Конституцията на САЩ, в която е описано това право, е символ на толерантното многорасово общество. Това обяснява защо много американски щати успешно заведоха съдебни дела, за да блокират заповедта на Тръмп, целяща да отмени закона.

"Ние сме единствената държава в света, която позволява такова нещо, както знаете, така че това е абсолютно смешно", каза Тръмп, когато подписа президентския указ за отмяната на закона. Но платформата за проверка на фактите "Политифакт" обясни, че това твърдение не отговаря на истината: всъщност има редица държави в света, например Бразилия и Аржентина, които автоматично предоставят гражданство на родените на територята им. Не на последно място заради това, че бившите колонии са искали да привлекат повече граждани с по-свободните си закони за натурализация.

Според социологическото списание "World Population Review" 35 държави в света автоматично дават гражданство на родените там, без значение какъв е статутът на родителите им. Сред 20-те най-големи икономики в света обаче Канада и САЩ са единствените, които имат такова законодателство.

Авторитарен ли е ходът на Тръмп?

"Отнемането на гражданство, разбира се, е отличителен белег на авторитаризма", казва Джейми Раскин, конгресмен от Демократическата партия на САЩ. Той дава пример със "Закона за гражданството на Райха", част от Нюрнбергските закони - стъпка, която скоро след това е предприета и във фашистка Италия под управлението на Мусолини.

"И до днес авторитарните държави лишават хората от гражданство, за да ги накажат за политическа активност или несъгласие", добавя депутатът. Запазването на неприкосновеността на гражданството по рождение е нещо, което прави САЩ уникални, изтъква той. "Привилегиите на гражданството се споделят от всички хора, родени в нашата страна, а не само от хората, които попадат в определена наследствена класификация по раса или произход."

През последните години Германия актуализира законите си за натурализация, за да улесни получаването на германско гражданство от хора, родени в страната от родители, които не са германски граждани. Но сега новото консервативно правителство на Германия иска да затегне правилата за имиграция - с противоречивата подкрепа на крайнодясната "Алтернатива за Германия": канцлерът Фридрих Мерц иска да въведе отново и ограничения за получаването на гражданство.

Междувременно през юни Върховният съд на САЩ реши, че временното съдебно решение, забраняващо на администрацията да премахне правото на гражданство по рождение, е противозаконно. Въпреки това съдът все още не се е произнесъл по същество по опита на Тръмп да отмени основен принцип на Конституцията.

Автор: Стюърд Браун


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Уса

    15 8 Отговор
    Прав е Тръмп
  • 2 Стенли

    24 3 Отговор
    Такава нация като американката е изкуствено създадена като така наречените македонци
  • 3 DW - Пропаганден машинен

    25 3 Отговор
    Наследниците на нацистите DW много се вълнуват от темата🤣

    Коментиран от #11

  • 4 Последния Софиянец

    26 3 Отговор
    Пак Райха ще яде бой и ние пак сме с него.

    Коментиран от #12

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 адолф

    13 5 Отговор
    Постъпва разбира се, а и произходът му е немски
  • 7 ВСИЧКИТЕ МУ ИНИЦИАТИВИ ДОТУК

    17 5 Отговор
    СА БЕЗ РЕЗУЛТАТ,КЪМ КРАЯ НА ГОДИНАТА ВЕЧЕ ЩЕ ГО ПРОКЛИНАТ КАТО ПО ЛОШ ПРЕЗИДЕНТ И ОТ БАЙДЪН.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Ха,ха

    29 1 Отговор
    Ми то само индианците имат право на гражданство, другите са европейци, сепаратисти
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Дойчовците

    14 1 Отговор

    До коментар #3 от "DW - Пропаганден машинен":

    да приберат имигрантите. Стига са ревали.
  • 12 Стенли

    18 1 Отговор

    До коментар #4 от "Последния Софиянец":

    Абе какво е обещавал нашия убавец джелязков на зеления фасул
  • 13 БГ Турчин

    20 1 Отговор
    Тръмп е Германец. Американска нация няма. Ако има американска нация това са индианците. Белите американци са потомци предимно на Европейски престъпници от Германия, Англия и Шотландия. Канада са Французи. Има милиони други европейци като руснаци, арменци, поляци и т.нт които днес са "американци". САЩ които са "стожер" на демокрацията правата на човека и т.нт все още гледат цветът на кожата на хората. Чичо ми от години живее в САЩ и така му е промито съзнанието въпреки, че е турчин от България говори унизително за Европа, Турция и България. Казва, че тук е тоалетна а Европа е много слаба докато мляска с дъвка когато си говорим в Уатсап. Аз понеже ми е чичо по възрастен не казвам нищо. Пък и аз ако трябва да бъда честен ако закъсам за пари веднага ми праща 500 долара по Уестърн Унион и си мълча.

    Коментиран от #15

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 БГ Турчин

    8 0 Отговор

    До коментар #13 от "БГ Турчин":

    Чичо ми от САЩ е избягал там когато бил войник в БНА - Българска народна армия през комунизма. Единствената "услуга" която иска от мен е да ходя на гробището и да му показвам там гробовете на близки, познати и роднини. Даже ме пита "вие там имате ли мобилен интернет 5G?". Отговарям му имаме даже е неограничен с месечна такса и си ползваш интернет колкото искаш. Той отговаря с "Аааа браво това е чудесно ". Или си говорим в Уатсап когато там е ден при нас нощ или съм на гробищата когато там е нощ и той се налива с алкохол докато у нас е ден. От години сме така. Все иска да види селата, гробовете на близки но ние тук сме били "тоалетна чиния " а САЩ са най голямата сила на света.

    Коментиран от #17

  • 16 Замазва

    4 0 Отговор
    Положението което Байдън му сервира. Като че ли има избор
  • 17 Ха,ха

    4 0 Отговор

    До коментар #15 от "БГ Турчин":

    Ми да се, така сме европейците, умни
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Иван

    5 0 Отговор
    Като нацистка Германия с палестинците в Га.за.
  • 20 БиБи

    3 0 Отговор
    Абе, каквото кажат началниците. Не може вечно да има комунизъм и соц., както и демокрация..... Ту-тууу.
  • 21 Историк

    3 1 Отговор
    Тръмп заедно с фашизираните републиканци могат да отменят и Конституцията на САЩ, защото всички власти са в ръцете им. Ако имаше истински независим върховен съд, който спазва Конституцията, Тръмп нямаше да е президент никога ,защото организира нападението на Капитолия на 6.01.2021 г. срещу управлението на държавата. Зараждането на диктатурата в САЩ е пред очите ни и е по всички правила на политическата наука и то експресно,поради страха и култа към Тръмп. Той руши държавността безогледно и безмилостно и превърна Съединените щати в разединени .
  • 22 дядо поп

    3 0 Отговор
    А дали има 4 или 5 поколение американци , освен някои с индианско потекло.
  • 23 Опааа

    1 0 Отговор
    А не, бе!!