Най-големите световни фармацевтични компании преди три години са отхвърлили предложение на Европейския съюз за спешно разработване и одобряване на ваксини срещу патогени като коронавируса, което би позволило те да бъдат готови преди евентуална епидемия, разкрива британският в."Гардиън".
Планът е бил предложен от представители на Европейската комисия в Инициативата за лекарствени иновации (ИЛИ) - структура за публично-частно партньорство, която има за цел да подкрепя иновативни изследвания в Европа, но е бил отхвърлен от представителите на фармацевтичната индустрия в борда на организацията, предаде bTV. Разкритията се съдържат в доклад, публикуван от изследователския център "Наблюдател на корпоративна Европа" (НКЕ).
В управителния съвет на ИЛИ влизат представители на Европейската комисия и на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии (ЕФФИ), включваща някои от най-големите компании в сектора, като "ГлаксоСмитКлайн", "Новартис", "Пфайзър", "Лили" и "Джонсън и Джонсън". Глобалната неподготвеност за пандемията от коронавируса през последните седмици доведе до обвинения, че фармацевтичната индустрия не е успяла да даде приоритет на лечението на инфекциозните болести, защото те носят по-малко печалби от лекарствата за хроничните медицински състояния.
Миналата година, например 20-те най-големи фармацевтични компании в света, според "Блумбърг интелиджънс", са започнали работа над около 400 нови изследователски проекта. Около половината от тях са фокусирани върху лечението на рака (една от най-"скъпите" за лечение група от заболявания), а само 65 са за инфекциозни болести. В доклада се казва, че вместо "да компенсира пазарните неуспехи" чрез ускоряване на разработването на нови лекарствени средства, ИЛИ "продължава да следва старите си пазарни приоритети".
Говорителка на ИЛИ обаче оправда отхвърлянето на предложението на Европейската комисия от 2017 г. с това, че тогава той се конкурирал с други приоритети по онова време, включително изследвания по туберкулозата, автоимунните заболявания и дигиталното здравеопазване. Според нея ИЛИ не подценява лечението на инфекциозните заболявания, като отделя за тях около една трета от бюджета си, включително за антимикробна резистентност, ваксини, ебола и туберкулоза, а за разработването на иновативни лекарствени препарати се влагали средства и по други многоаспектни програми.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 екстрасенсите от ЕС са пророци
15:04 26.05.2020
2 Биоробот
15:07 26.05.2020
3 Леле
Коментиран от #4
15:13 26.05.2020
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Активист на БКП
15:26 26.05.2020
6 Водолазов
15:47 26.05.2020
7 Рошко
Коментиран от #9
16:35 26.05.2020
8 незнайко
16:49 26.05.2020
9 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #7 от "Рошко":
Стига с този идиотизъм! От корона-вирус не може да се предпазиш. Това дори не е пълноценен вирус, а някакво подобие... Ефективна ваксина срещу него не може да се създаде заради безбройните му мутанти. Спасението е здрав и силен организъм, който не е тровен с всевъзможни хапчета за щяло и нещяло с години. В природата са регистрирани около 1700 корона-вируси, най-много по животните...Прилагат от НОЩ тези рестриктивни мерки защото друго не могат да измислят, тъй като в случая медицинската и фармацевтична мафия е напълно безпомощна...
21:57 26.05.2020