29 Март, 2021 15:18 3 014 17

Който е ваксиниран срещу грип, по-рядко се заразява с коронавирус

  • коронавирус-
  • грип-
  • симптоми-
  • заразени-
  • здраве-
  • ваксини-
  • имунна система

Какви са възможните обяснения за това?

Който е ваксиниран срещу грип, по-рядко се заразява с коронавирус - 1
Снимка: Shutterstock

Предпазва ли противогрипната ваксина срещу COVID-19? И ако да - защо? Лекари от Мичиганския университет са публикували в специализираното издание American Journal of Infection Control смайващи резултати от тяхно изследване. Те са анализирали данните на 27 201 пациенти от американския щат Мичиган, които до 15 юли 2020 година са се тествали за COVID-19. От тях почти 13 000 са били ваксинирани срещу грип. Лекарите са установили, че в групата на ваксинираните срещу сезонния грип по-малко хора са се заразили с коронавирус (4%), отколкото в групата на неваксинираните (4,9%). Освен това на пациентите с противогрипна ваксина по-рядко са били хоспитализирани или изкуствено обдишвани, а средният им престой им в болница е бил по-кратък. По отношение на смъртността обаче не е установена никаква съществена разлика между двете групи пациенти.

Каква роля играе вроденият имунитет?

Важният въпрос, който си задават специалистите, гласи: има ли за това медицинско обяснение? Възможно ли е например ефектът да се дължи на това, че вродената имунна защита се активизира по-силно след поставянето на противогрипна ваксина? Следва да се знае, че вроденият имунитет функционира независимо от придобития. Придобитата имунна защита се задейства след заразяване с коронавирус, при което в организма се създават антитела. Те пък атакуват шиповите протеини на вируса и по този начин го обезвреждат.

Вроденият имунитет, който се активизира след поставянето на противогрипна ваксина, се състои от няколко елемента. Те реагират по различен начин на нашественици, проникващи отвън. Към тази „защитна“ армия на съществуващия по рождение вроден имунитет, спадат например фагоцитите и дендритните клетки, както и различни цитокини (протеини, които играят важна роля за имунната реакция и при възпалителните процеси в тялото) ,както и Т-левкоцити и B-левкоцити (бели кръвни телца). Фактът, че различните ваксинации се отразяват добре на имунната защита, е известно например от ваксинирането срещу морбили. Изследвания показаха още преди години, че имунизираните деца придобиват по-дълготрайна и по-силна имунна защита срещу редица причинители. Но е възможно и друго обяснение: например това, че хората, ваксинирани срещу грип, са просто по-предпазливи от неваксинираните, поради което по-рядко се разболяват и от COVID-19. Обикновено срещу грип се ваксинират предимно хора от рисковите групи (по-възрастните и хората с придружаващи заболявания).

Две изследвания с два интересни резултата

В САЩ, например, през миналата година голяма част от по-възрастните хора своевременно са се подложили на доброволна изолация, което ги е предпазило от инфекция с коронавирус. Срещу подобна причинно-следствена връзка говорят обаче най-малко два факта: при по-възрастните хора COVID-19 протича по-тежко, което обаче не се наблюдава сред ваксинираните с противогрипна ваксина в Мичиган. Освен това има и едно друго проучване от миналата година, което още няма експертна оценка, и което подкрепя имунологичното обяснение: медицински работници в Нидерландия, които през миналогодишния грипен сезон (2019/2020) са се ваксинирали срещу грип, са се заразявали с COVID-19 значително по-рядко, отколкото техни колеги, които не са били ваксинирани.

Автор: Фабиан Шмид


Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 КОТарАК

    14 3 Отговор
    а който пие ракия , е застрахован срещу простотия (и вируси)
  • 2 Мангъров

    21 3 Отговор
    Сезонния грип го пишат корона.Затова.
  • 3 Затова

    25 2 Отговор
    Измряха толкова италианци защото бяха имунизирани против грип.
  • 4 ****

    17 0 Отговор
    Айде,сега ново пет,всеки ден накой тъпанар излиза и дрънка глупости,а колко по полезни щяха да бъдат ако си мълчаха.
  • 5 Наник

    11 0 Отговор
    "Публикувано във факти.бг: По отношение на смъртността обаче не е установена никаква съществена разлика между двете групи пациенти."

    А се твърдеше, че нямаме отбелязани смъртни случаи....
  • 6 Защото

    4 1 Отговор
    Е едно и също.а добър ден
  • 7 Старите

    4 0 Отговор
    Ваксини поне са изпитани
  • 8 Антиковид

    10 0 Отговор
    " Който е ваксиниран срещу грип, по-рядко се заразява с коронавирус", а който не гледа телевизия, не слуша радио и изобщо не му пука какво му пеят от "черната кутия", изобщо не се заразява от ковид. Евентуално може да изкара грип, както през предните години.
  • 9 Диверсант

    5 0 Отговор
    Заглавието ми стига, за да добавя. Есента на 2019 година. Триъгълника Милано, Бергамо, Бреша над 850 000 ваксинирани с противогрипна ваксина. Фактите след 3--4 потвърдиха заглавието
  • 10 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    8 0 Отговор
    Затова в Италия се разболяха и умряха все вАксинирани възрастни..............
  • 11 Грипният

    5 0 Отговор
    вирус и този на короната,не могат да съществуват заедно защото просто са конкурентни и по-силния на короната не допуска разпространение на грипния. Всички останли приказки за това,че тези с поставени противогрипни ваксини се разболяват по-рядко е пълна фантасмагория. То има случаи на такива с поставени ваксини против корона вирус и разболели се,та какво остан за ваксина която е предназначена за съвсем различен вирус. Същото е като да се твърди,че всеки който се е ваксинирал с каквато и да е ваксина срещу произволен вирус е защитен срещу корона вирус. Бъдете малко по-интелигентни и не ни вземайте за пърлни олигофрени и неграмотници.
  • 12 Елвис

    9 0 Отговор
    Дойче веле, пропагандата ви е толкова очевадна, че за пореден път знаех кой е "автора" на статията преди да я отворя! Никой не яи вярва на лъжите и манипулациите!
  • 13 веселяк

    6 0 Отговор
    Публикувано във факти.бг: "Който е ваксиниран срещу грип, по-рядко се заразява с коронавирус" Е колко да е по-рядко, веднъж? За някои и това беше много!
  • 14 жажа жа

    3 0 Отговор
    ние дето изкарахме курона не ни лови грип
  • 15 един от многото

    3 0 Отговор
    Поредната глупост! Тази година къде отиде грипа?
  • 16 ИМПЕРИАЛИСТ

    3 0 Отговор
    Какво Ви е мнението за връзката между процента ваксинирани против грип и пандемията в "развитите" страни.... В рeзултaт нa cъврeмeннaтa мeдицинa и прoвeждaнaтa oт нeя вaкcинaция, чoвeчecтвoтo вeчe e мъртaв биoлoгичeн вид, c изключeниe нa някoлкo "диви" плeмeнa. Пoнacтoящeм, нaшият живoт ce крeпи eдинcтвeнo нa вaкcинитe....Оказа се, че в "развитите" държави разумният предел неочаквано е преминат и резултатът е налице...
    Нaпрaви ми впeчaтлeниe, чe в пламналата от Ковид-19 Италия, 55% oт населението ca ce били вaкcинирaли миналата гoдинa cрeщу грип,...дoкaтo в "изocтaнaлa" Бългaрия вaкcинирaлитe ce cрeщу грип ca oкoлo 3%....Интeрecнo e дa ce прocлeдят вaкcинaциитe в CТAРЧECКТE ДOМOВE из Eврoпa и пораженията в тях от Ковид-19!!!
  • 17 хараре

    1 0 Отговор
    Който използва презерватив,по-рядко и разредено се заразява от СПИН.