9 Юни, 2021 12:34 3 398 7

Цените на жилищата при съседите

  • турция-
  • жилища-
  • цени-
  • инвестиции-
  • чужденци

Турският жилищен пазар набира скорост

Цените на жилищата при съседите - 1
Снимка: М. Богданова ©

По данни на Централната банка на Турция (CBRT), цените на жилищата в цяла Турция към края на първото тримесечие на 2021 г. са се повишили с 30.6% на годишна база, и са достигнали средни нива от 500 USD/кв.м. За цялата изминала година поскъпването е 32.6%. Реално обаче, след отчитане на инфлация, увеличението е едва около 13% през първото тримесечие на тази спрямо същия период на миналата година, сочат данните на специализирания сайт Global Property Guide.

В Истанбул средната цена се е увеличила с 20.8%, или с 4.5% след инфлация за разглеждания период. Средните нива, на които се търгува квадратен метър жилищна площ в мегаполиса е 780 USD. В столицата Анкара поскъпването е 28.3% или 11% след отчитане на инфлацията, до средни нива от 370 USD/кв.м. Най-силен ръст се наблюдава в Измир – 40%, а след приспадане на инфлацията – 21%. Средните цени, на които се търгуват жилищата са 600 USD/кв.м.

Продажбите се дължат най-вече на местни купувачи. С 10.2% спадна броят на сделките с чуждестранни клиенти, до 41 298 покупко-продажби. Основната причина за вялия пазар са ограниченията въведени в резултат на пандемията от коронавируса. За периода 2017-2019 гг. ръстът в сделките беше около 38% годишно.

По данни на Турският статистически институт (TurkStat) общият брой на продажбите на жилища е нараснал с 11.2%, до близо 1.5 млн. единици, спрямо спада от 1.9% през 2019 г. и 2.4% през 2018-а. Броят на сделките в Истанбул бележи ръстът 11.5%, а в столицата Анкара – 18.6%.

Анализатори прогнозират ръст на сделките с чужденци, включително и поради факта, че през март 2021 г. турската лира загуби близо 8% от стойността си спрямо долара спрямо февруари. Девалвацията на турската национална валута за последните 3 години е 50%. Положително повлия на търсенето решението на турското правителство отлагането въвеждането на данък върху луксозните имоти.

На фона на обезценяването и високата инфлация в южната ни съседка, имотите там стават все по-привлекателни за чужденците. Най-силен е интересът от граждани на държави от Персийския залив.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Варна

    3 7 Отговор
    Цените на имотите за първото тримесечие на 2021г. са се увеличили с 30.6% . Дай боже и у нас така,че морската ни столица се напълни със селяни.

    Коментиран от #3

  • 2 Чудо

    16 1 Отговор
    В Константинопол по евтино от София и Варна.

    Коментиран от #4

  • 3 Време е да

    9 4 Отговор

    До коментар #1 от "Варна":

    А половин Варна е в София. Вземете си ги и тях.
  • 4 Зависи

    4 2 Отговор

    До коментар #2 от "Чудо":

    Това е усреднена цена. В най-престижните квартали има луксозни сгради, където цената на квадратен метър сигурно е като в Манхатън. В покрайнините на Истанбул обаче има и квартали, чиито улици не са асфалтирани, нито павирани, а представляват нещо като черен път. Къщурките са повече от скромни, а тук там има и такива, в които няма вкарано електричество и ВиК. Всичко можеш да намериш в Истанбул. И в София са едни цени в най-луксозните затворени комплекси, съвсем други са във Филиповци и Ботунец, където също има къщурки без водопровод вътре.
  • 5 Българин

    4 2 Отговор
    Предпочитам столицата Виена а не София един цент не давам за жилище в България

    Коментиран от #7

  • 6 Гост

    1 5 Отговор
    Пич във Виена си Никой.Ако един апартамент в София е 200к€ , то там цените са по 3.Всичко е ужасно скъпо и стандарта е много голям.Там са много студени хора и само ще си мечтаеш да си дойдеш у нас. Но...,явно и тука си Никой.
  • 7 Комбина

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "Българин":

    А за Виена колко даде?