3 Септември, 2021 17:04 5 024 23

Колко струва лечението на пациент с Ковид-19 в Германия

  • германия-
  • коронавирус-
  • пандемия

При заболяване от пневмония DRG изхожда от поне 10-дневно интензивно лечение, като цената бързо се повишава, когато се налага по-дълго обдишване

Колко струва лечението на пациент с Ковид-19 в Германия - 1
Снимка: shutterstock

Цели 101 дни продължило интензивното лечение на млад пациент с Ковид-19, който се разминал на косъм със смъртта. Колко струва едно такова лечение и какви са разходите при по-леките случаи? Ето данните за Германия.

Десетки хиляди евро струва терапията на пациент с Ковид-19, който трябва да бъде обдишван. Според една публикация в германския „Велт ам Зонтаг“ средният разход по лечението на един по-тежък случай възлиза на близо 40 000 евро. В изчисленията си вестникът се позовава на две от най-големите здравни каси в Германия.

Според техните данни стационарното лечение на пациент с Ковид-19 без обдишване струва малко над 10 000 евро, а обдишването многократно повишава разходите. Мартин Лич, председател на УС на Сдружението на здравните каси АОК, уточнява още, че в 10% от тежките случаи разноските достигат до 85 000 евро.

Колко струват 101 дни интензивно лечение?

Седмичникът „Ди Цайт“ пише дори, че в отделни случаи терапията може да струва 200 000 евро, а заедно със скритите разходи - даже двойно повече. Вестникът разказва историята на един млад пациент, който се разминал на косъм със смъртта в мюнхенска болница. Лекарите признават, че на моменти били на път да отпишат този пациент, но в крайна сметка в продължение на цели 101 дни те не прекъснали интензивното лечение.

Възможно ли е изобщо да излезе сметката при едно толкова скъпо лечение? „Ди Цайт“ описва проблема, пред който са изправени редица болници в Германия: дали да следват хуманитарния си дълг до последно и на всяка цена - или да се съобразяват и с икономическите реалности? В това отношение в Германия открай време се води дискусия за тукашния еквивалент на „клиничните пътеки“. Той се нарича DRG (Diagnosis Related Groups) и представлява каталог от 1200 варианти на терапия в зависимост от заболяването - със съответната разценка. Тази методика замести валидния допреди ценоразпис, базиран върху броя на дните, прекарани в болницата. Срещу този ценоразпис имаше много критики с аргумента, че болниците биха могли да удължават престоя на пациентите, за да спечелят повече пари.

Според методиката DRG операция на апендикса при възрастен пациент в Германия в момента струва малко под 3000 евро при среден болничен престой от 3-4 дни. При заболяване от пневмония DRG изхожда от поне 10-дневно интензивно лечение, като цената бързо се повишава, когато се налага по-дълго обдишване.

"Изсипваш целия шкаф с упойките и пак нищо"

Младият човек, за когото пише „Ди Цайт“, бил обдишван 71 дни със система за екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO). Това е апарат за дишане и поддържане на сърцето, който се обслужва от специално обучено медицинско лице. Когато това лице обслужва двама пациенти на ЕСМО, болницата има икономическа изгода. Но често пъти се случва точно обратното. Маркус Шопер от мюнхенската болница обяснява: „В най-тежката фаза на заболяването винаги се опитваме за един пациент да се грижи един човек, но понякога се налага за един пациент да се грижат дори двама души от медицинския персонал“.

Шопер обяснява още, че персоналът целодневно трябва да се грижи и за подаването на необходимите медикаменти на тежките случаи с Ковид-19 в интензивното - и дава пример с пациенти, при които вече не действали опиатите за успокояване на болките и страховете. „Изсипваш цялото съдържание на шкафа с упойките - и пак нищо. В такива случаи един човек от персонала на практика по цял ден трябва да бие инжекции.“


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Верно ли

    35 2 Отговор
    Обърнете се към Отворено общество и Фондация Бил и Мелинда Гейтс за кинти! Не може само за разработка на вируси и ваксини да дават, да отпуснат малко и за обдишване! С тая долна пропаганда ли ще карате хората да се бодат с вашите отрови?
  • 2 ТОДОР СТОЯНОВ

    20 3 Отговор
    СЕГА ВЕЧЕ СТАНА ЛИ ВИ ЯСНО???

    Коментиран от #4

  • 3 замислен

    9 27 Отговор
    Тук великия Мангъров лекува с 1-2 парацетамола, супичка и чайче и реве че 1200 лева клинична пътека е жив обир. Да им пратим великия специалист да ги обучи?

    Коментиран от #16

  • 4 Да но някои

    8 13 Отговор

    До коментар #2 от "ТОДОР СТОЯНОВ":

    Палят маски в България. За тях нищо нее от значение хората на Манолова също палеха маските има видео и снимки. Сега Манолова първа кипра против ковид ех, ех този кокъл никой ме го пуска
  • 5 гост

    6 24 Отговор
    В САЩ лечението от Ковид е платено от болния. Когато и тук го направят така, изведнъж Ганьо ще е най-ваксиниран в света. Засега е само най-информиран по въпроса с чипирането и тромбозите.

    Коментиран от #8, #12

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 666

    14 2 Отговор
    Парици ... дано се задавите ,пари да имат някой и нищо да не можете си купите ... изроди ! Интересно -КАК СЕ ЛЕКУВА НЕЩО ЗА КОЕТО НЯМА ЛЕК ?
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Някой

    20 2 Отговор
    Със сигурност в България лечението е по-скъпо от това в Германия. Както и магистралите ни са по-скъпи от техните.
  • 10 Госあ

    5 2 Отговор
    В Поднебесната строха болници за две седмици, лекуваха, тестваха, ползваха томография и т.н. Ханс прави пак прави финансови сметки. По евтино му е да ползва най евтините подобия на ваксини на турчина изглежда. Защото в Поднебесната ползват истински ваксини.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Що не уточните

    9 1 Отговор
    Това плаща здравната каса на болницата , пациента не дава и цент.Затова се казва здравна застраховка а не осигуровка.
  • 15 КОКО

    18 1 Отговор
    Тези числа потвърждават тезата, че медицината на първо място Е БИЗНЕС!!!
    На второ и трето място също е бизнес!
    И чак след това може би идва грижата за човека!
    От друга страна, ако хората са здрави, значи Бизнесът няма да върви!
    ????????????
  • 16 Анонимен

    6 1 Отговор

    До коментар #3 от "замислен":

    Ти пък откъде знаеш как лекува Мангъров?! От личен опит или от агенция ЕЖК!?
  • 17 Анонимен

    5 1 Отговор
    Има в НЕТ-а данни за дълга стачка на лекарите в една държава далеч по "цивилизована" от тези на Балканите! Не е за вярване, но точно по време на стачката смъртността рязко намаляла?! Спомням си един много стар лозунг от времето на комунизма : "Да не оставим нито един болен да умре без лекарска помощ".
  • 18 ВМА

    6 0 Отговор
    КОГА ВОЕННА ПРОКУРАТУРА ЩЕ СЕ ПОГРИЖИ ЗА ВМА ???
  • 19 глоги

    0 0 Отговор
    „Изсипваш цялото съдържание на шкафа с упойките - и пак нищо. В такива случаи един човек от персонала на практика по цял ден трябва да бие инжекции.“ АКО СА ВАКСИНИ ЩЕ Е:ЕДИН ЧОВЕК ОТ ПЕРСОНАЛА ТРЯБВА ПО ЦЯЛ ДЕН ДА БОДЕ С ВАКСИНИ. НА "ВИТОШКА".
  • 20 Да, ама

    0 1 Отговор
    Там всеки е специалист в дадена област, и ще си върне разходите. Тука трол антиваксър, дето не се осигурява, как ще върне 100 к €??? Екземляр от групата на квиц, или чокин как ще се отплати на родината??? Копай, галфоните, за здраво общество. Този лабораторен руски вирус, е идеален естествен подбор.
  • 21 СУВЕРЕН

    0 0 Отговор
    Лъжи след лъжи. Германия тъне в НЕКОМПЕТЕНТНОСТ и точат здравната каса много здраво. Всичко е бизнес а хората че мрат , за немците е - ШАЙС ЕГАЛ....
  • 22 Пирин 61

    0 0 Отговор
    Къв суверен си ти бе шушляк! Кво си ти !Итеб ли те гонят конспираций.
  • 23 художника

    0 0 Отговор
    Тежките случай са единици и да, разходите са големи. Но ако един човек се излекува за 10 дни, той се връща на работа и с данъците си ще покрие разходите. Уточнявам: Говоря за Германия- не за България.