3 Октомври, 2024 13:23 458 10

Български учени създадоха прототип на човешка кожа

  • човешка кожа-
  • прототип-
  • епидермис-
  • бан-
  • црсбб

За проучвания в областта на медицината и фармацията

Български учени създадоха прототип на човешка кожа - 1

Изследователи от отдел “Растителна клетъчна биотехнология” към Център по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ), съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките (БАН), разработиха иновативен за България 3D модел на човешки епидермис, с цел проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия. Разработката включва прилагането на специализирани техники за възпроизвеждане на сложната физиологична структура и защитна функция на човешкия епидермис.

Български учени създадоха прототип на човешка кожа

Експерименталният епидермален прототип пресъздава най-външния слой на човешката кожа, която е най-големият орган в човешкото тяло. Дебелината на човешкия епидермис е от порядъка на 50 - 100 µm, като тя се изменя с процесите на стареене или други фактори, които отслабват дермо-епидермалните взаимовръзки. Дермата е вътрешният дермален слой, който спомага за образуването на колаген и еластин, заедно с епидермиса. Епидермисът е изграден от кератиноцитни епителни клетки, които основно продуцират кератини, формирайки защитна бариера, както и меланоцитни клетки, които осигуряват пигментацията на кожата. Кератиноцитите имат способността да се диференцират и да мигрират, като по този начин формират пет стратифицирани (вертикално структурирани) слоя. Всеки от тези слоеве участва в поддържането на клетъчния имунитет и хомеостазата (способността на живите организми да поддържат динамично равновесие във вътрешната си среда).

Създаденият от учените модел възпроизвежда формирането на стратифицирани епидермални слоеве, посредством обезсмъртени кератиноцити върху 3D поликарбонатна матрица, поставена в условия на границата между въздушно-течно култивиране. Тази матрица е проектирана със специфична порьозност с цел оптималното прикрепяне, растеж и диференциация на кератиноцитите в многопластовата структура. По повърхността на матрицата прецизно се посяват обезсмъртени кератиноцити с цел образуването на сливащ се епидермален слой.

Моделът дава възможност на изследователите да провеждат високотехнологични клинични проучвания за тестване на биологичните ефекти и пропускливостта на лекарства и козметични формулировки, като минимизират използването на животни в научните експерименти. В момента върху разработения модел учените в ЦРСББ и БАН извършват изследвания, свързани с фотостареенето на кожата, причинено от UVA и UVB лъчите и постигането на слънцезащитна превенция с натурални продукти.

“Световният пазар на фотопротективни продукти възлиза на близо 10 млрд. евро на година. Голяма част от тях са базирани на основната съставка титанов диоксид, който в бъдеще ще бъде ограничен за употреба върху човешката кожа. Затова световна тенденция в момента е търсенето на природни алтернативи за създаване на фотозащитни продукти с цел предпазване на кожата от стареене”, изтъква проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на научната разработка и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в ЦРСББ.

Изследователите в ЦРСББ и БАН имплементират иновативния епидермален модел в проучванията си и демонстрират условия на стареене на кожата, използвайки уникална за България UV камера, която възпроизвежда целия спектър от UV лъчи. Това им позволява да изследват изолирани от лечебни растения растителни вещества върху новосъздадения прототип и да проучват тяхното влияние върху процеса на фотостареене. Вече има идентифицирани няколко природни вещества от ендемични за България растения (като Родопския силивряк и др.), които проявяват високи фотозащитни свойства и имат значителен потенциал за предпазване от UV индуцирано стареене на кожата. Предстои тези открития да бъдат патентовани за производство на органични слънцезащитни продукти с антистареещ ефект.



Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    2 6 Отговор
    Българинът може да създаде прототип само на някоя далавера.

    Коментиран от #7

  • 2 Мъск

    2 0 Отговор
    За моите Терминатори да могат да се сливат с хората.
  • 3 проф Спиридонов

    1 1 Отговор
    Тези шмекери от БАН последните години откритията им са само в областта на дестилата.

    Коментиран от #4

  • 4 Академик Денков

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "проф Спиридонов":

    И при сапуна.
  • 5 България може! 🇧🇬

    0 1 Отговор
    Разработката е от екип от млади учени, а финансирането е Европейско.
    Докога ще търпят съветските възпитаници, произведени в професори поради заслуги, пълзене и подмазване, пред БКП-КПСС ?
    Всички тези съветски "величия" теглят страната ни назад и надолу към московското блато.
  • 6 БАРС

    3 0 Отговор
    НАЙ СЕТНЕ ДА ПРОЧЕТА ЕДНА ХУБАВА НОВИНА.НЕКА ПО ЧЕСТО ДА ЧЕТЕМ ТАКИВА НОВИНИ ЗА ОТКРИТИЯ НА НАШИ УЧЕНИ.ПОДЕЛАВАМ И "МОРЕ И ОКЕАНИ "ОТ ОТКРИТИЯ .А ФАКТИ ДА РАДВАТ НАС БЬЛГАРИТЕ ВСЕ ПО ЧЕСТ С ТАКИВА НОВИНИ А НЕ С РАЗНИ ПАЙНЕРКИ СИЛИКОНКИ ИЛИ БИЛА ФЕНКА НА ФУДБОЛИСТ И Т.Н. ИЛИ ЗА ЖЕНИ КОИТО КОИТО НЕ СПАЗВАТ ЕДНА ОТ БОЖИИТЕ ЗАПОВИДИ НЕ ПРЕДЮБОДЕЙСТВАЙ.
  • 7 Така ли

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "честен ционист":

    Цонче, недей да съдиш по себе си! Ако си изкретал до осми клас и цял живот си бил на някоя хранилка, защото не ставаш за нищо, има хора, които четат и учат! Няма как,да се сравнаваш с хора,с които ви делят един вагон книги!
  • 8 А тази кожа

    0 0 Отговор
    Ще става ли за ония кукли за възрастни?
  • 9 Тракиец

    0 0 Отговор
    Браво, след чушкопека сега и това.
  • 10 Накратко

    0 0 Отговор
    Това Бритни Спиърс ли е на снимката?