• 908-
  • hdi-
  • льо ман-
  • 2010

Audi спечели първите три места в едно от най-престижните състезания за издръжливост в света "24-те часа на Льо Ман". Победител стана отборът на Тимо Бернхард, Ромен Дюма и Майк Рокенфелер. Втори се подредиха Марсел Фаслер, Андре Лотерер и Беноа Трелюе, а трети - Диндо Капело, Том Кристенсен и Алан МакНиш. Всички отбори в челната тройка се състезаваха с автомобил Audi R15 TDi.

Заводските пилоти на Peugeot, които разгромиха конкурентите си от Инголщад по време на квалификациите и доминираха през първата половина на състезанието, не успяха да завършат гонката. Френските автомобили отпаднаха заради технически неизправности. Стартиралият от поул позиция отбор на Педро Лами, Симон Пажено и Себастиен Бурде с Peugeot 908 HDi трябваше да се оттегли заради строшено окачване.

Един от първите отпаднали бе бившият световен шампион във Формула 1 за 1992-ра и сериите CART през 1993-та Найджъл Менсъл, който загуби управление над своята Ginetta Zytek 09S и се заби в огражденията. 56-годишният британец, който се състезаваше с екип със синовете си, не можа да се измъкне от болида си дълго време, което наложи излизането на кола на сигурността. Когато Менсъл най-после бе изваден, незабавно бе транспортиран в болница, където бяха констатирани само повърхностни наранявания.

До финала в тазгодишното издание на "24-те часа на Льо Ман" се добраха едва 28 от 56 стартирали автомобила. Победителят Audi R15 TDi успя да навърти 397 обиколки, с което падна досегашният рекорд от 382 тура за едно денонощие въпреки няколкото излизания на кола на сигурността. Триумфът в Льо Ман е 9-и в актива на Audi.