Отидете към основна версия

1 127 15

Словакия повиши цената на дизела за чужденци

  • словакия-
  • дизел-
  • гориво-
  • цена-
  • местно население-
  • чужденци

Чужденците плащат 2.06 евро за литър, докато местните - 1.7 евро

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Словашкото министерство на финансите повиши цената на дизеловото гориво за автомобили с чуждестранна регистрация за втори път през последната седмица, съобщи новинарският портал Pravda.

В Словакия цената на един литър дизелово гориво за автомобили с чуждестранна регистрация е определена на 2.063 евро за литър от петък, 3 април. Повишената цена за чужденци в страната влезе в сила в понеделник, 23 март. Първоначално определена на 1.826 евро за литър, тя беше увеличена на 2.012 евро за литър четири дни по-късно.

Междувременно словашките власти поддържат цената на дизеловото гориво за местни шофьори средно на 1.70 евро. Братислава обяснява този подход като начин за защита на местния пазар от чуждестранни автомобилисти, които преди са пътували до страната, за да зареждат със значително по-евтино дизелово гориво, отколкото в съседните страни.

Междувременно инициативата на словашките власти предизвика критики от Европейската комисия, която определи практиката на двойно ценообразуване въз основа на националност като дискриминационна и неприемлива в Европейския съюз. Словашките власти от своя страна твърдят, че не са нарушени разпоредбите на ЕС, тъй като мярката е валидна само 30 дни, което е разрешено от правилата на организацията.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 12 гласа.

Свързани новини