Република Южна Африка (ЮАР) смята, че поетапното изпълнение на плана на Европейския съюз за въвеждане на трансграничен механизъм за регулиране на въглеродните емисии противоречи на нормите на Световната търговска организация (СТО) и всички страни по света трябва справедливо да споделят отговорността в процес на борба с изменението на климата.
Както пише порталът News24, в Южна Африка вярват, че общността, като предприема такива мерки, „прехвърля тежестта на борбата с изменението на климата върху развиващите се страни“, нарушавайки правилата на СТО, както и принципите на „обща, но диференцирана отговорност за изменението на климата“.
На среща на министрите на търговията от БРИКС миналата седмица ръководителите на отдели единодушно обявиха „необходимостта от преразглеждане на механизма за трансгранично въглеродно регулиране“, предава порталът думите на южноафриканския министър на търговията, промишлеността и конкуренцията Паркс Тау.
На 1 октомври 2023 г. Европейският съюз започна поетапното въвеждане на трансграничен механизъм за въглеродно регулиране (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM), който всъщност представлява система от мита върху въглеродните емисии (въглероден диоксид и въглерод емисии на монооксид) при производство в чужбина стоки, внесени в ЕС. До 1 януари 2026 г. системата ще работи в режим на събиране на информация. През 2026 г. Брюксел ще започне постепенно да налага „зелено мито“. целият внос на стоки в ЕС, процес, който трябва да приключи през 2034 г., до което време разходите за въглеродни емисии трябва да бъдат включени във всички стоки, продавани в ЕС.