"Топлофикация София" е поискала поскъпване на топлата вода в столицата със 17,5% от юли. Това става ясно от публикуваните от Комисията за енергийно и водно регулиране заявления на топлофикационните дружества.
Най-голямо поскъпване - с над 32 % е поискала "Топлофикация Пловдив". С 16-17 процента да се повиши цената настояват от плевенското и великотърновското дружество.
Във Варна поскъпването може да е с 5 на сто. Намаление с 2 процента е поискала "Топлофикация Бургас".
Топлофикациите възразиха срещу това, че регулаторът не признава в пълна степен направените от тях разходи за амортизация, ремонти, персонал и парникови газове. Председателят на Асоциацията на топлофикациите Илия Николаев обясни, че основното несъгласие е по отношение на одобрената от комисията норма на възвращаемост на капитала. По думите му, преди пет години нормата на възвръщаемост на капитала е била 8 процента, била е редуцирана на 4 процента и така се запазва година след година.