„24 часа”
60 хиляди души напускат България годишно
Всяка година между 50 и 60 хиляди души напускат България, за да търсят работа в чужбина. Тревожните данни за трудовата емиграция изнесоха синдикатите, предаде Нова телевизия.
2,5 милиона българи в трудоспособна възраст са зад граница. Годишно тези хора изпращат у нас над 1,7 милиарда лева. Това пък е причина за поредния български абсурд. Голяма част от българските безработни разчитат на парите от свои близки в чужбина.
Въпреки че пазарът на труда предлага работни места, те предпочитат да си останат вкъщи.
„Труд”
Еколозите с нов удар - мътят яйца на костенурки за 1 милион лева
Екипът на “Труд” разкри пореден екстравагантен проект на Министерството на околната среда и водите, в който са замесени неправителствени организации от коалиция “За да остане природа в България”. Централното място на партньор по проекта е на СДП “Балкани”, управлявано от приближения до Тома Белев - Андрей Ралев (понастоящем ковчежник на ПП “Зелените”). В СДП “Балкани” още членуват Катерина Раковска, която е жена на бившия съпредседател на “Зелените” Андрей Ковачев. Изпълнител на проекта е фирма, свързана с коалиция “За да остане природа в България” и дърводелец от “Овча купел”.
„Сега”
Общините са натрупали рекорден дефицит от 553 млн. лв.
2015 г. може да се окаже една от най-тежките за финансите на общините. Правителството очаква местните бюджети да излязат на рекорден дефицит в размер на 553 млн. лв. Няколко месеца по-рано, през април, прогнозата е била много по-благоприятна - за излишък в размер на 109 млн. лв. Ако очакванията се изпълнят, това ще е най-лошото салдо за местните финанси за последните 5 години, отчитано пред Евростат.
На фона на хронично поддържани просрочени дългове от страна на общините финансовото министерство започна разяснителна кампания за готвени промени в Закона за публичните финанси. В тях е предвидено да се налагат оздравителни програми за закъсали финансово местни управи.
„Капитал”
Газовите сънища на властта
Каква е конкретната причина, поради която "Газпром" реши спре газа на дъщерното си дружество "Овергаз", едва ли ще разберем скоро. А и точно в този момент едва ли има значение. Новогодишните скандали показаха нещо много по-важно.
Вместо пазар, на който действат правила и добре смазани механизми, седмицата на изкуствено предизвиканите газови катаклизми разкри, че дори когато няма нужда, кабинетът поема на ръчно управление всеки проблем. Целта е да се търсят краткосрочни ползи и неясни договорки с Русия. Точно когато правителството можеше да реши проблема на енергийния пазар бързо, ефективно и без много шум, настъпи авария.